Tisková zpráva veřejného ochránce práv k dodržování lidských práv v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině

Veřejný ochránce práv vydal tiskovou zprávu, ve které připomněl, že i za nouzového stavu mohou být lidská práva a svobody omezovány jen v nezbytné míře a po nezbytnou dobu. Již od začátku válečného konfliktu je nutné předcházet porušování práv všech příchozích z Ukrajiny.

Lidé, kteří přicházejí z Ukrajiny, jsou převážně ženy a děti, kteří neumějí český jazyk, jsou závislé na poskytnutí pomoci a nemají tu žádné kontakty. Jedná se o zranitelnou skupinu lidí, která se může jednoduchou formou ocitnout v situacích, kdy bude vykořisťována nebo obelhána. 

Druhou skupinou, která může být vzhledem ke konfliktu na Ukrajině ohrožena, jsou i občané Ruské federace. Veřejný ochránce práv uvedl, že ačkoliv chápe rozpoložení společnosti, měli bychom se snažit vyvarovat agrese vůči jednotlivcům, kteří za válečný konflikt nemohou. Ruští občané nemají být podrobováni diskriminaci na základě své národnosti. 

V tiskové zprávě je připomínána i svoboda slova, která neplatí absolutně, má své zákonné limity. Opatření, které jsou přijata proti šíření nepravdivých a nenávistných prohlášení, se nemohou stát cenzurou odlišných názorů.

Podezřelý postup při vyšetřování v případě Bečvy

K ekologické havárii, která postihla řeku Bečvu, došlo v roce 2020. Minulý rok policie navrhla obžalovat společnost Energoaqua. Obviněná společnost podala návrh na zastavení trestního stíhání. 

V loňském roce ministr školství Petr Gazdík, který byl členem vyšetřovací komise, která se zabývala havárií na Bečvě zabývala, podal trestní oznámení na Okresní státní zastupitelství ve Vsetíně, ve kterém kritizoval zejména způsob vyšetřování, které okresní státní zastupitelství dozorovalo. Na základě podkladů Nejvyšší státní zastupitelství předalo věc Krajskému státnímu zastupitelství v Ostravě, které mělo vykonat nad vyšetřováním dohled. Místo aby tak krajští státní zastupitelé provedli, předali trestní oznámení Státnímu zastupitelství ve Vsetíně, které mělo na starosti vyšetřování na začátku případu.

Vzhledem k okolnostem se Nejvyšší státní zástupce rozhodl vykonat dohledové prověrky, zejména z důvodu nevhodného jednání Krajského státního zastupitelství v Ostravě. Postup olomoucké pobočky přezkoumá Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Výsledné zhodnocení má být hotové v průběhu května. 

Senioři zaplatí až o pětinu více za poskytované služby

Od března začala platit nová vyhláška [1], která zvýšila hranice maximálních sazeb za poskytování sociálních služeb. K novele vyhlášky došlo po 8 letech. Doteď byla v některých zařízeních seniorům účtováno maximálně 170 Kč za jídlo na den. 

Některá sociální zařízení přiznala, že musela snižovat nároky na pestrou stravu. To se odrazilo například v omezení podávání ryb nebo omezení jogurtů či kompotů. 

Pro seniory ale zůstává stále podmínkou, že jim musí zůstat z důchodu nejméně 15 % peněžité částky. Některé sociální zařízení již zdražují, jiná prozatím konzultují s jejich klienty možné zdražení. Hrozí, že někteří senioři nebudou mít dostatek financí na pokrytí nákladů za pobyt v sociálních zařízeních. Pokud nebudou mít senioři dostatek financí, nemůžou být vyloučení z domovů pro seniory. V těchto případech doplatí částky buď rodina, nebo zřizovatel domova, což může být například město nebo kraj.[2] 

Nález Ústavního soudu k soudní rehabilitaci

V nálezu se Ústavní soud zabíral soudními rehabilitacemi, které mají sloužit k nápravě, co možná největšího množství křivd. Tyto křivdy spočívaly zejména v ukládání trestů za jednání, která by v demokratickém státě nemohla být považována za trestná. Orgány se v letech 1948 až 1989, za účelem zničení politicky rozdílných názorů, snažily o odsouzení jedinců za trestné činy, které buďto nespáchali nebo by jejich činy nebyly v demokratickém státě právně posouzeny jako trestné. 

Částečné rehabilitace v roce 1991 dosáhl i Milan Janča a dále mu byl stanoven přiměřený zbytkový trest odnětí svobody v délce 2 měsíců. Zbytkový trest dostal za trestné činy, na které se soudní rehabilitace automaticky neuplatnila. K těmto trestným činům nebyl ale přístupný soudní spis, protože byl asi ztracen nebo zničen a Nejvyšší soud tak nebyl  schopen posoudit reálnou závažnost údajně spáchaných trestných činů. I přes to Nejvyšší soud potvrdil vyměření 2 měsíců zbytkového trestu. Ústavní soud  ale judikoval, že v případech soudní rehabilitace mohou soudy zvážit závažnost jiných trestných činů a upustit od zbytkových trestů a vrátil případ Nejvyššímu soudu k dalšímu posouzení. 

Dočasná ochrana prchajících osob

V souvislosti s ozbrojeným konfliktem na Ukrajině, jehož důsledkem je příliv prchajících lidí, je od 21. března 2022 účinný zákon o některých opatřeních v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace,[3] který zpracovává Směrnici Rady EU o minimálních normách pro poskytování dočasné ochrany.[4]

Institut dočasné ochrany uděluje Ministerstvo vnitra nebo Policie České republiky. Dočasná ochrana se uděluje vysídleným osobám, které museli opustit zemi původu a od března bude udělena i osobám, které doloží že mají trvalé bydliště na území Ukrajiny a jejich navrácení na území státu není možné z důvodu ozbrojeného konfliktu. Dočasnou ochranu je možné udělit v délce maximálně 3 let.

Lidem, kteří mají dočasnou ochranu, je na území České republiky umožněno lépe se integrovat do společnosti. Osoby s udělenou dočasnou ochranou mohou pobývat na území České republiky až po dobu jednoho roku, maximálně však do 31.3.2023. Zejména je těmto zajištěno povolení k pobytu, vydání potřebných dokladů. Je jim umožněn výkon zaměstnání a zapojení do systému vzdělávání. Další oblasti, na které udělení dočasné ochrany dopadá, je oblast sociálního zabezpečení nebo například bezplatná zdravotní péče. 

 

Poznámky

[1] Vyhláška č. 505/2006 Sb., Vyhláška, kterou se provádějí některá ustanovení zákona o sociálních službách.

[2] Beneš, J. (2022, březen). Klienti v domovech pro seniory si od 1. března připlatí za stravu a pobyt. Český rozhlas. Získáno z  https://sever.rozhlas.cz/klienti-v-domovech-pro-seniory-si-od-1-brezna-priplati-za-stravu-a-pobyt-8692686

[3] Zákon č. 65/2022 Sb., Zákon o některých opatřeních v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace.

[4] Směrnice Rady (EU) ze dne 20. 7. 20021 č. 2001/55/ES, o minimálních normách pro poskytování dočasné ochrany v případě hromadného přílivu vysídlených osob a opatřeních k zajištění rovnováhy mezi členskými státy při vynakládání úsilí v souvislosti s přijetím těchto osob a s následky z toho plynoucími. 

Zdroje

Čermusová, T. (2022, březen). Nejvyšší žalobce Stříž nařídil v kauze Bečva prověrku. Vadí mu ping-pong s trestním oznámením Gazdíka. iRozhlas. Získáno z https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/havarie-becva-ryby-trestni-oznameni-gazdik-deza_2203120500_tec.

Nález Ústavního soudu sp.zn. III. ÚS 2919/21 ze dne 1. března 2022. Získáno z https://www.usoud.cz/fileadmin/user_upload/Tiskova_mluvci/Publikovane_nalezy/2022/III._US_2919_21_an.pdf.

Matějková, E. (2022, březen). Institut dočasné ochrany v kontextu aktuální situace válečného konfliktu na Ukrajině. Právní prostor. Získáno z https://www.pravniprostor.cz/clanky/mezinarodni-a-evropske-pravo/institut-docasne-ochrany-v-kontextu-aktualni-situace-valecneho-konfliktu-na-ukrajine 

Miroslava Číhalíková Sedláčková. (2022, březen). Soudy mohou při zvažování splnění podmínek soudní rehabilitace zvážit závažnost ostatních trestných činů a upustit od stanovení zbytkového trestu [tisková zpráva]. Získáno z https://www.usoud.cz/aktualne/soudy-mohou-pri-zvazovani-splneni-podminek-soudni-rehabilitace-zvazit-zavaznost-ostatnich-trestnych-cinu-a-upustit-od-stanoveni-zbytkoveho-trestu-1?fbclid=IwAR0pEP-Pzo4Ww7MMFQT8UdDTAG6bBtFMX6EDiMuH0LSm0Btu2MrF5chRFLo.

Senioři si připlatí za sociální služby. Začala platit nová vyhláška (2022, březen 5) Česká televize. Získáno z https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/3449824-seniori-si-priplati-za-socialni-sluzby-zacala-platit-nova-vyhlaska.

Ústavní soud otevřel muži pronásledovanému za totality cestu k úplné rehabilitaci (2022, březen 15). Česká televize. Získáno z https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3455162-ustavni-soud-otevrel-muzi-pronasledovanemu-za-totality-cestu-k-uplne-rehabilitaci.

Veřejný ochránce práv. (březen, 2022). Válka na Ukrajině se u nás nesmí stát důvodem pro porušování lidských práv, varuje ombudsman [tisková zpráva]. Získáno z https://www.ochrance.cz/aktualne/valka_na_ukrajine_se_u_nas_nesmi_stat_duvodem_pro_porusovani_lidskych_prav_varuje_ombudsman/.

Fotografie

[1] Ukrajinskými uprchlíky jsou převážně ženy a děti, které tvoří zranitelnou skupinu. Moldova – People fleeing the military offensive in Ukraine, autor: UN Women, 1. březen 2022, zdroj: Flickr, CC BY-NC-ND 2.0, editace: ořez.