Novou ústavní soudkyní se stane Dita Řepková

Česko bude již popáté členem Rady OSN pro lidská práva

Podpoří opozice novely trestních předpisů?

Novou ústavní soudkyní se stane Dita Řepková

Soudkyně Krajského soudu v Brně Dita Řepková vystřídala ve funkci ústavního soudce Davida Uhlíře, kterému skončil mandát v prosinci minulého roku. Stala se již jedenáctou osobou nominovanou prezidentem Petrem Pavlem a doplnila tak složení čtvrtého Ústavního soudu. Dita Řepková má s institucí zkušenosti –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ v letech 2002 až 2008 byla totiž asistentkou tehdejší ústavní soudkyně Elišky Wagnerové. Poté nejprve působila jako soudkyně na Městském soudě v Brně a následně se přesunula k brněnskému krajskému soudu. 

Dita Řepková se specializuje na trestní právo a v řadách ústavních soudců se plánuje přidat spíše ke konzervativnímu křídlu. Současně však nebude bránit zavedení stejnopohlavních manželství a adopci dětí těmito páry. Soudkyně podporuje myšlenky restorativní justice, která pomáhá obětem i pachatelům trestných činů vyrovnat se s následky, obnovit narušené vztahy a dosáhnout spravedlivého řešení. 

Ústavní soud podle soudkyně nemá být vládcem všech, ale má se vrátit ke své původní podstatě, a tedy vykládat českou ústavu a dohlížet na dodržování základních práv a svobod. Instituce má být podle ní v rozhodování spíše zdrženlivá a nemá svou rozhodovací praxí napravovat pochybení obecných soudů. Podle Dity Řepkové by Ústavní soud měl více rozlišovat mezi nezákonností a neústavností a měl by zasáhnout tehdy, pokud by nezákonnost vedla k porušení základních lidských práv, jako například práva na spravedlivý proces. V jiných případech by se měl zásahů spíše zdržet a tím upevnit pozici jednak svou, ale také pozici obecných soudů. Lidé by pak více přijali skutečnost, že se jim spravedlnosti dostává již u těchto soudů. 

Česko bude již popáté členem Rady OSN pro lidská práva

Valné shromáždění OSN schválilo českou kandidaturu do Rady pro lidská práva (UNHRC). Česká republika se tak stane již popáté za dvacetiletou existenci rady členem tohoto orgánu. Tříleté funkční období započne ČR v lednu spolu s dalšími novými členy, mezi kterými jsou např. Jižní Korea, Katar či Švýcarsko. 

UNHRC je hlavním mezivládním orgánem OSN zodpovědným za témata lidských práv sídlícím v Ženevě. Cílem orgánu je posilovat a podporovat lidská práva a základní svobody po celém světě. Rada se schází pravidelně třikrát ročně a během zasedání projednává situaci v konkrétních státech. Česká republika se během svého mandátu plánuje zaměřit zejména na monitoring (ne)dodržování lidských práv v Rusku a Bělorusku.

Podpoří opozice novely trestních předpisů?

Reforma norem trestního práva je dle představitelů vládní strany ODS naprostou nutností. Opozice s tím souhlasí, podmiňuje však svou podporu zavedením dětských certifikátů [1] a dětského ombudsmana. Trnem v oku opozice je také plánované zavedení nové úpravy trestného činu nazvaného jako činnost pro cizí moc. Trestný čin má spočívat v provádění činnosti na území ČR s úmyslem ohrozit nebo poškodit ústavní zřízení, svrchovanost, územní celistvost či celkovou bezpečnost Česka. Dle Zdeňka Koudelky z opoziční SPD úprava umožňuje velký prostor ke zneužití ze strany represivních orgánů. 

Reforma trestních předpisů, kterou již schválila vláda, umožňuje ukládat peněžité tresty pachatelům trestných činů, některé trestné činy částečně dekriminalizuje a vede k uvolnění pravidel např. pro pěstování a držení konopí. Cílem reformy je jednak ulevit přeplněným věznicím, ale také zefektivnit trestní řízení a snížit recidivu spolu s výdaji státu.

Situaci ve vězeňství označil prezident republiky Pavel za vážnou a potvrdil nezbytnost reforem trestního práva. Za problematickou považuje jednak velmi vysokou míru recidivy ve srovnání s jinými evropskými zeměmi, ale také přeplněnost věznic a s tím spojené velké státní výdaje. Prezident rovněž poukázal na fakt, že české věznice jsou v nevyhovujícím stavu. 

 

Poznámky

[1] Jedná se o nový druh výstupu z trestního rejstříku, který má obsahovat historii vybraných trestných činů (zejména činy související se sexualizovaným násilím na dětech). Tímto certifikátem by se měli prokazovat zájemci o práci s dětmi.

Zdroje

ČTK (2024, listopad) Řepková se v prosinci stane ústavní soudkyní, Senát to schválil. Získáno z: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/repkova-se-v-prosinci-stane-ustavni-soudkyni-senat-to-schvalil/2577602 

ČTK (2024, říjen) Česko získalo další tříleté členství v Radě OSN pro lidská práva. Získáno z: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2580362 

ČTK (2024, listopad). Opozice dala Blažkovi podmínky, za kterých podpoří novelu trestního zákoníku. Získáno z: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/opozice-dala-blazkovi-podminky-za-kterych-podpori-novelu-trestniho-zakoniku/2573132 

ČTK (2024, srpen). Pavel: Situace ve vězeňství je vážná, je nutné změnit trestní politiku. Získáno z: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/pavel-situace-ve-vezenstvi-je-vazna-je-nutne-zmenit-trestni-politiku/2557843 

Fotografie

Dita Řepková doplní řady čtvrtého Ústavního soudu. Brno - Ústavní soud České republiky, Fred Romero, 16. srpen 2020, zdroj: Flickr, CC BY 2.0