NSS doplní Jan Kratochvíl

Novela kárného soudnictví

V minulosti stíhaná Vitásková dostane od státu 1,5 milionu korun

NSS doplní Jan Kratochvíl

Posila na Nejvyšší správní soud (NSS) bude Jan Kratochvíl. Jako vhodného adepta jej vybral předseda NSS Karel Šimka, přičemž jméno potenciálního nového soudce bylo zveřejněno na stránkách soudu. Kratochvíl v únoru vystoupil na plénu NSS a představil se budoucím kolegům. Šimka jej následně doporučil ministrovi spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) k přeložení, přičemž konečné jmenování do funkce závisí na prezidentovi republiky.

Kratochvíl má rozsáhlé právní i akademické zkušenosti – působil jako asistent soudkyně Ústavního soudu, právník u Evropského soudu pro lidská práva a je docentem v oboru ústavního práva na Univerzitě Palackého v Olomouci. NSS aktuálně tvoří zhruba čtyřicítka soudců, z nichž někteří působí na jiných významných pozicích, například Josef Baxa, Zdeněk Kühn a Tomáš Langášek jako ústavní soudci nebo Jan Passer a Kateřina Šimáčková na evropských soudech. Naopak Vojtěch Šimíček, se po desetiletém působení jako ústavní soudce, vrátil na NSS.

Novela kárného soudnictví

Prezident Petr Pavel dne 18. prosince 2024 podepsal devět zákonů, včetně novely zákona o řízení ve věcech soudců, státních zástupců a exekutorů. Další novela se týká státní služby a její koordinaci přesune na Úřad vlády ČR. Změní se pravidla přijímání úředníků, systém kárného řízení a délka praxe pro předsedy a místopředsedy soudů

Nový systém kárného soudnictví v České republice zavádí dvoustupňové kárné řízení pro soudce, státní zástupce a soudní exekutory, čímž umožňuje účastníkům možnost odvolání proti rozhodnutí. V prvním stupni budou kárná řízení nově probíhat u vrchních soudů, zatímco odvolací agendu budou řešit Nejvyšší soud a Nejvyšší správní soud. Tato změna má za cíl posílit práva účastníků řízení a zvýšit transparentnost kárných procesů. 

V minulosti stíhaná Vitásková dostane od státu 1,5 milionu korun

Alena Vitásková, bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ), obdrží od státu celkové odškodnění ve výši 1,5 milionu korun za trestní stíhání v souvislosti s kauzou solárních elektráren. Pražský městský soud jí pravomocně přiznal částku 900.000 Kč, přičemž dalších 600.000 Kč jí již dříve vyplatilo Ministerstvo spravedlnosti. Ústavní soud však rozhodl, že odškodnění v tomto případě mělo být vyšší. Vitásková původně požadovala 48,5 milionu Kč za způsobenou nemajetkovou újmu.

Po zásahu Ústavního soudu znovu rozhodoval Obvodní soud pro Prahu 2, který stanovil výši dalšího odškodného na 1,4 milionu Kč. Tuto částku dnes odvolací soud o půl milionu ponížil, a částečně tak vyhověl Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Podle Miloše Borovičky z ÚZSVM je odškodnění na poměry České republiky vysoké. Podle něj stát nemá jinou možnost než odškodnění zaplatit.

 

Zdroje

Advokátní deník (2024, prosinec) Prezident republiky Petr Pavel podepsal devět zákonů z: https://advokatnidenik.cz/2024/12/18/prezident-republiky-petr-pavel-pod…

ČTK (2025, leden) Vitásková dostane od státu za své stíhání 15 milionu odškodného z: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/-vitaskova-dostane-od-statu-za-sve-stihani-15-milionu-odskodneho/2621093

NSS (2025, leden) Nový kandidát na soudce Nejvyššího správního soudu se v únoru představí plénu z: https://www.nssoud.cz/aktualne/tiskove-zpravy/detail/novy-kandidat-na-soudce-nejvyssiho-spravniho-soudu-se-v-unoru-predstavi-plenu

 

Fotografie 

Alena Vitásková. Alena Vitásková - Xaver LIVE 2020, autor: Xaver Live, 9. srpen 2020, zdroj: Wikimedia Commons, CC BY 3.0