EU aktivovala speciální režim pro uprchlíky
V důsledku ruské invaze prchají z Ukrajiny do Evropy miliony osob. EU se poprvé v historii rozhodla aktivovat speciální režim pro uprchlíky na základě směrnice o dočasné ochraně z roku 2001. Tento krizový mechanismus lze použít v případě hromadného příchodu vysídlených osob. Jeho cílem je poskytnout okamžitou ochranu osobám, které se nemohou vrátit do země svého původu.
Ministerstvo vnitra vydává víza udělující dočasnou ochranu, která nahradila dosud vydávaná speciální dlouhodobá víza. Účelem aktivace tohoto speciálního režimu je zmírnit tlak na vnitrostátní azylové systémy a umožnit uprchlíkům požívání harmonizovaných práv v celé EU. Tato práva se týkají především pobytu, přístupu na trh práce a bydlení, lékařské pomoci a přístupu dětí ke vzdělání.
Stanovisko generálního advokáta EU: Soukromé lodě provádějící pátrací a záchranné akce na moři lze zadržet
V roce 2020 přístavní úřady italských měst provedly inspekce na palubě lodí organizace Sea Watch, která ve Středozemním moři provádí pátrací a záchranné operace na moři. Po vylodění zachráněných osob došlo ke zjištění nedostatků, na základě nichž vydaly úřady příkaz k jejich zadržení. Dotčená humanitární organizace se domáhala ochrany ve správním soudnictví s námitkou, že přístavní úřady překročily pravomoci svěřené státu přístavu, jak vyplývají ze směrnice o státní přístavní inspekci, vykládané s ohledem na použitelné mezinárodní obyčejové právo a mezinárodní úmluvy. Soudci Soudního dvora EU v této věci momentálně rozhodují položené předběžné otázky týkající se použitelnosti zmíněné směrnice a pravomocí z ní vyplývajících.
Podle generálního advokáta Rantose se dotčená směrnice vztahuje i na soukromé lodě, které systematicky provádějí pátrací a záchranné akce na moři. Ty tak mohu být předmětem sledování v souladu s mezinárodními normami prováděného státem přístavu a v případě porušení pravidel směrnice i předmětem zadržení. Státy však vždy mají povinnosti poskytnout pomoc osobě nalezené na moři, která je v ohrožení života. Poskytnutým stanoviskem není Soudní dvůr vázán a může se při svém rozhodování odchýlit.
ESLP, CGAS proti Švýcarsku: Dlouhodobá opatření plošného charakteru proti šíření nemoci COVID-19 mohou být porušením lidských práv a svobod
Na ESLP se v květnu 2020 obrátila švýcarská organizace CGAS hájící mimo jiné zájmy pracujících, která v důsledku vládních protiepidemických opatření nemohla po dobu dva a půl měsíce pořádat a účastnit se veřejných událostí. Za porušení tohoto zákazu hrozil trest odnětí svobody až na tři léta nebo pokuta. Stěžovatelka ve své stížnosti namítala, že ji švýcarská vláda těmito opatřeními zbavila svobody shromažďování a sdružování.
Soud konstatoval, že ač v žádném případě nechce znevažovat hrozbu, kterou COVID-19 pro společnost představuje, musí dát stěžovatelce za pravdu v tom, že došlo k porušení článku 11 Úmluvy upravujícího svobodu shromažďování a sdružování. Dle Soudu plošný charakter a významná délka zákazu veřejných akcí, stejně jako povaha a přísnost případných sankcí, nebyly v dotčeném případě přiměřené sledovanému cíli. Vytkl také, že švýcarské soudy v daném období neprovedly účinný přezkum sporných opatření.
Fotografie
[3] Švýcarsko dlouhodobými opatřeními porušilo článek 11 Úmluvy. Limmatquai Zurich (Ank Kumar, Infosys) 07, autor: Ank Kumar, 23. únor 2014, zdroj: Wikipedia Commons, CC BY-SA 4.0, editace: ořez.
Wikipedia Commons
Zdroje
Evropská rada. Rada Evropské unie. 2022. EU přijala režim dočasné ochrany pro osoby, jež prchají před válkou na Ukrajině. Brusel: consilium.europa (https://www.consilium.europa.eu/cs/policies/eu-migration-policy/)
Zichová, Kateřina. EU vůbec poprvé aktivuje speciální režim pro uprchlíky. Posun v reformě migrační politiky se ale neočekává. EURACTIV. 7. 3. 2022 (https://euractiv.cz/section/aktualne-v-eu/news/eu-poprve-v-historii-aktivuje-specialni-rezim-pro-uprchliky-posun-v-reforme-migracni-politiky-se-ale-neocekava/).
Soudní dvůr EU. 2022. Stanovisko generálního advokáta ve spojených věcech C-14/21 a C-15/21. Stanovisko generálního advokáta. Lucemburk: Soudní dvůr EU (https://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf?text=&docid=254401&pageIndex=0&doclang=CS&mode=req&dir=&occ=first&part=1&cid=2645254#Footnote7).
Soudní dvůr EU. 2022. Stanovisko generálního advokáta ve spojených věcech C-14/21 a C-15/21. Tisková zpráva č. 33/22. Lucemburk: Soudní dvůr EU (https://curia.europa.eu/jcms/upload/docs/application/pdf/2022-02/cp220033cs.pdf).
Evropský soud pro lidská práva. 2022. Rozsudek ve věci CGAS proti Švýcarsku, stížnost č. 21881/20 Informační poznámka k judikatuře ESLP. Štrasburk: Evropský soud pro lidská práva (https://hudoc.echr.coe.int/fre?i=002-13596).
Evropský soud pro lidská práva. 2022. Rozsudek ve věci CGAS proti Švýcarsku, stížnost č. 21881/20. Rozsudek. Štrasburk: Evropský soud pro lidská práva (https://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-216463).
Evropský soud pro lidská práva. 2022. Rozsudek ve věci CGAS proti Švýcarsku, stížnost č. 21881/20 Tisková zpráva. Štrasburk: Evropský soud pro lidská práva (https://hudoc.echr.coe.int/eng?i=003-7285299-9926890).