SDEU: Podle generálního advokáta porušuje kárný proces polského Nejvyššího soudu unijní zásadu nezávislosti

Soudní dvůr Evropské unie se bude brzy zabývat případem, který se týká nového kárného režimu polského Nejvyššího soudu. Nově zřízené kárné kolegium podle námitky Evropské komise nedostálo požadavkům, které na polské soudnictví klade unijní právo. Komise konkrétně tvrdí, že nový kárný režim nezaručuje náležitou nezávislost a nestrannost kárného procesu, neboť umožňuje, aby byl obsah soudních rozhodnutí kvalifikován jako kárné provinění. Generální advokát lucemburského soudu Evgeni Tančev k tomu ve svém stanovisku uvedl, že polský kárný systém neobsahuje dostatečné záruky ochrany soudců a je skutečně vystavěn tak, aby se vztahoval i na obsah soudních rozhodnutí, což vytváří odrazující efekt pro současné i budoucí členy Nejvyššího soudu.

Podle generálního advokáta porušuje nový polský systém hned několik požadavků na účinnou soudní ochranu podle čl. 19 odst. 1 druhého pododstavce SEU, včetně například práva na projednání věci v přiměřené lhůtě, práva na obhajobu či postavení kárných soudů jakožto soudů zřízených zákonem. Již samotná vyhlídka, že s vnitrostátním soudcem může být vedeno kárné řízení či přijata kárná opatření kvůli předložení žádosti o rozhodnutí o předběžné otázce, je podle generálního advokáta ranou do srdce postupu upraveného článkem 267 SFEU, a tím i do základů samotné Unie.

ESLP: Ani nebezpečného cizince nelze vyhostit bez přezkumu podmínek v cílové zemi

Velký senát Evropského soudu pro lidská práva se zabýval případem K. I. proti Francii ohledně porušení článku 3 Úmluvy. Stěžovatel K. I. měl  ruské občanství a čečenský původ. Do Francie dorazil jako nezletilý a úspěšně zažádal o status uprchlíka. V červenci roku 2020 ale jeho právní ochranu francouzské úřady zrušily poté, co ho francouzský soud shledal vinným z trestného činu spojeného s terorismem a označil za veřejnou hrozbu francouzské společnosti. Na tomto základě pak úřady nařídily jeho vyhoštění zpět do Ruské federace.

Evropský soud pro lidská práva ale shledal, že na základě evropské i francouzské judikatury nemá zrušení uprchlického statusu vliv na praktickou a procesní ochranu, která uprchlíkům přísluší. Čin spáchaný v hostitelské zemi nemá co dělat s nebezpečím, které jedinci hrozí po návratu do země původu, a sám o sobě neovlivňuje jeho nárok na uprchlickou ochranu. Štrasburský soud tedy shledal, že nucená deportace K. I. zpět do Ruska bez dalšího prošetření nebezpečí, které stěžovateli po návratu hrozí, by byla porušením zákazu mučení a nelidského či ponižujícího zacházení podle článku 3 Úmluvy. 

ESLP a sexuální zločiny

Evropský soud pro lidská práva se během května také zabýval hned dvěma případy spojenými se sexuálními zločiny. V první stížnosti Mraović proti Chorvatsku neshledal Velký senát vyloučení veřejnosti z celého soudního procesu za porušení spravedlivého procesu podle článku 6 odst. 1 Úmluvy. Ochrana oběti znásilnění a jejího soukromí a důstojnosti byla podle Soudu dostatečným důvodem pro vyloučení veřejnosti ze soudního procesu, který se zločinem zabýval i přesto, že oběť mimo soudní síň poskytovala rozhovory médiím. Soud uznal, že poskytnutí rozhovoru, při kterém má oběť možnost plně kontrolovat informace, které o sobě a o své zkušenosti sdílí, se zásadně liší od zveřejnění všech informací, které měly soudy k dispozici. Shledal také, že chorvatské autority měly v tomto případě klást co největší důraz na ochranu soukromí dané oběti, a to hlavně kvůli vlastní chybě, která zapříčinila nezákonné zveřejnění identity oběti hned na začátku soudního řízení.

Druhý případ s podobnou tematikou E. G. proti Moldavsku se týkal pochybení moldavských úřadů řádně potrestat pachatele sexuálních zločinů poté, co mu moldavské úřady nesprávně udělily amnestii. Hlavním problémem byl dle velkého senátu štrasburského soudu fakt, že odsouzený měl možnost užívat si svobody kvůli nesprávně uložené amnestii po celý rok, což mu umožnilo opustit Moldavskou republiku a odcestovat na Ukrajinu. Nesprávně udělená amnestie mu tedy prakticky umožnila vyhnout se zatčení. Evropský soud pro lidská práva shledal, že moldavské orgány nebyly schopné náležitě koordinovat vymáhání trestu, který pachateli náležel. Moldavská republika tím podle ESLP porušila články 3 a 8 Úmluvy.

ESLP: Propusťte Alexeje Navalného

Evropský soud pro lidská práva se (znovu) zabývá případem Alexeje Navalného – tentokrát v kontextu jeho uvěznění v trestanecké kolonii, které způsobuje zhoršení jeho zdravotního stavu. Navalný si Soudu stěžuje na několik porušení článků 2 a 3 Úmluvy, včetně nelidského a ponižujícího zacházení ve formě nedostatku spánku, psychologického týrání a zanedbávání lékařské péče. Soud vyzval ruské úřady k propuštění Navalného už krátce po jeho zatčení v letošním únoru, a svou výzvu zopakoval po setkání Výboru ministrů z 11. března 2021, kdy žádal Rusko o zastavení stíhání a přerušení trestu Navalného i jeho bratra. Sám Navalný dál drží hladovku, kterou odůvodňuje strachem z dalšího pokusu o otravu nervovým jedem novičok.

Zdroje

Evropský soud pro lidská práva. 2021. E.G. v. the Republic of Moldova - 37882/13. Legal Summary. http://hudoc.echr.coe.int/eng?i=002-13222.

Evropský soud pro lidská práva. 2021. Judgment K.I. v. France - order for deportation of refugee after status revoked. Press release – Chamber Judgements. http://hudoc.echr.coe.int/eng?i=003-6995674-9427323.

Evropský soud pro lidská práva. 2021. K.I. v. France - 5560/19. Legal Summary. http://hudoc.echr.coe.int/eng?i=002-13228.

Evropský soud pro lidská práva. 2021. Mraović proti Chorvatsku. Legal Summary. http://hudoc.echr.coe.int/eng?i=002-12787.

Evropský soud pro lidská práva. 2021. The Court gives notice of a case involving Aleksey Navalnyy’s imprisonment – application no. 4743/21. Press Release.

Soudní dvůr Evropské unie. 2021. Tisková zpráva č. 75/21: Stanovisko generálního advokáta ve věci C-791/19 Komise v. Polsko (Kárný režim soudců). Legal Summary. https://curia.europa.eu/jcms/upload/docs/application/pdf/2021-05/cp210075cs.pdf.

Fotografie

[1] Evropský soud pro lidská práva vyzval Moskvu k propuštění Alexeje Navalného. Alexey Navalny, autor: Alexey Yushenkov / Алексей Юшенков, 1. srpna 2012, zdroj: Wikimedia Commons, CC BY 3.0, editace: ořez.