SDEU: Na národnosti pachatele domácího násilí záleží
Začátkem září 2021 zveřejnil Soudní dvůr EU rozsudek ve věci C-930/19 État belge týkající se práva pobytu v případě domácího násilí. Případ se zabývá situací Alžířana pod krycím jménem ‘pan X’, který odcestoval do Belgie za svou francouzskou manželkou a projevil zájem zachovat své odvozené právo pobytu v Belgii i po následném rozvodu manželství a odcestování bývalé partnerky zpět do rodné Francie s odvoláním na specifická pravidla týkající se obětí domácího násilí. Podle finálního rozsudku SDEU je relevantní, zda je pachatelem domácího násilí na osobě s občanstvím ve třetí zemi občan Unie či občan jakékoli třetí země. Případné rozdílné zacházení vyplývající z tohoto rozdílu podle Soudního dvora není v rozporu se zásadou rovnosti před zákonem stanovenou Listinou základních práv Evropské unie.
SDEU: Generální advokát Bobek varuje před dvojím obviněním
Generální advokát Michal Bobek se ve svém stanovisku zastal německé společnosti Nordzucker, která je druhým největším výrobcem cukru v Německu. Cukrovarný gigant byl poprvé obviněn - a potrestán - v roce 2014, kdy německé antimonopolní autority odkryly důkazy o dohodě narušující hospodářskou soutěž mezi Nordzuckerem a vůbec největším evropským výrobcem cukru, společností Suedzucker. V současné době chtějí Nordzucker žalovat i rakouské antimonopolní úřady, které připomínají porušení národních protikartelních pravidel.
Podle generálního advokáta hrozí při rakouském antimonopolním procesu, se kterým se právě Nordzucker potýká, protiprávní dvojité stíhání pro tutéž věc a porušení právního principu ne bis in idem. Oproti podobnému případu, který se k SDEU dostal z Belgie, jde o stíhání jediného přestupku, který je definován ve stejném čase i geografickém rozmezí. Podle Bobka tak vyvstává jasný test, který se soustředí primárně na identitu stíhaného, relevantní fakta a právní zájem, který má právní spor schránit. Pokud se dají tato tři kritéria definovat stejně v obou případech, udělení dalších pokut a trestů je protiprávní. Vše ale záleží na tom, jestli se soudci rozhodnou stejně jako generální advokát Bobek. Finální rozsudek se očekává v rozmezí měsíců.
EU: Komise plánuje zákaz produktů vyrobených nucenou prací
Evropští zákonodárci se po pandemické odmlce znovu vydali na tradiční pouť z Bruselu do Štrasburku, tentokrát za účelem vyslechnutí projevu o stavu Evropské unie, který každoročně přednáší president(ka) Komise. Letos se Ursula von der Leyenová soustředila hned na několik hlavních témat včetně zdravotnictví, technologií i zahraničních vztahů.
Pro zastánce lidskoprávních hodnot na mezinárodní scéně byl zajímavý její slib, že Komise v blízké budoucnosti navrhne zákaz produktů, u kterých se prokáže, že byly vyrobeny pomocí nucené práce, dětské práce či za podmínek moderního otroctví. Návrh je jasně mířený na pracovní tábory v čínské provincii Sin-ťiang, ve kterých centrální čínská vláda shromažďuje příslušníky ujgurské menšiny a nutí je k práci v nelidských podmínkách. Mohl by ale zasáhnout i jiné země a odvětví. Evropský parlament ve své zprávě v tomto kontextu zmiňuje například dětskou práci při výrobě kakaa či nelidské pracovní podmínky při zpracovávání bavlny.
ESLP: Neoprávněná diskriminace polské matky kvůli vztahu s jinou ženou
V nedávném případě před Evropským soudem pro lidská práva figurovala paní X., které po rozpadu manželství s bývalým manželem svěřil soud péči o děti v rámci standardního rozvodového procesu. Po nějaké době však její bývalý manžel uspěl s požadavkem o svěření dětí do vlastní péče. Paní X. toto soudní rozhodnutí napadla kvůli podezření, že polské soudy rozhodovaly diskriminačně s přihlédnutím k její sexuální orientaci i ke vztahu, který udržovala s jinou ženou.
Její argument před Evropským soudem pro lidská práva spočíval ve spojení článků 14 a 8, a spoléhal tedy na zákaz diskriminace spolu s právem na respektování soukromého a rodinného života. Soud v jejím případě porušení právě těchto dvou článků nakonec shledal: během procesu u polských soudů byly zmínky o sexuální orientaci paní X. i jejím stejnopohlavním vztahu velmi časté, a zapříčinily tedy rozdílné zacházení oproti jiným rodičům, kteří před soudy žádají o svěření svých dětí do péče.
Zdroje
Zamfir, I., Ban on Import of Goods Produced Using Modern Slavery and Forced Labour, Including that of Children [online]. Legislative train, 20. listopad 2019 (https://www.europarl.europa.eu/legislative-train/theme-europe-as-a-stronger-global-actor/file-ban-on-import-of-goods-produced-using-modern-forms-of-slavery).
Advokátní deník, Soudní dvůr EU k právu pobytu v případě domácího násilí [online]. Advokátní deník, 3. září 2021 (https://advokatnidenik.cz/2021/09/03/soudni-dvur-eu-k-pravu-pobytu-v-pripade-domaciho-nasili/).
Yun Chee, F., EU court adviser backs Germany's Nordzucker over double jeopardy risk in antitrust cases [online]. Reuters. 2. září 2021 (https://www.reuters.com/world/europe/eu-court-adviser-backs-germanys-nordzucker-over-double-jeopardy-risk-antitrust-2021-09-02/).
Soudní dvůr Evropské unie, Advocate General Bobek proposes a unified test for the protection against double jeopardy (ne bis in idem) under the EU Charter of Fundamental Rights [online]. Press Release No 153/21. 2. září 2021 (https://curia.europa.eu/jcms/upload/docs/application/pdf/2021-09/cp210153en.pdf).
Evropský soud pro lidská práva, Discrimination in custody case based on mother’s relationship with another woman [online]. Press Release No 274. 16. září 2021 (http://hudoc.echr.coe.int/eng-press?i=003-7118875-9643794).
Fotografie
[1] Ursula von der Leyenová při proslovu o stavu Unie 2020. State of the EU MEPs debate measures to improve Europe (50349453772), autor: European Parliament from EU, Gabor Kovacs, 16. září 2020, zdroj: Wikimedia Commons, CC BY 2.0, editace: ořez.