Kanada zakázala konverzní terapii, praktiku léta odmítají zdravotnické organizace i OSN
Zákon zakazující konverzní terapii vstoupil v Kanadě v platnost v lednu tohoto roku. Tato metoda stojí na přesvědčení, že lze změnit sexuální orientaci člověka psychoterapeutickou nebo lékařskou cestou.[1] V zemi tak nikdo nesmí kohokoliv nutit podstoupit tuto praktiku či odvézt nezletilého do zahraničí za účelem jejího absolvování. Metodu nelze také propagovat a nikdo z ní nesmí profitovat. Za porušení tohoto zákona hrozí až pět let vězení.
Na škodlivost této praktiky upozornila mimo jiné Panamerická zdravotnická organizace v roce 2012, o čtyři roky později metodu kritizovala také Světová psychiatrická organizace. K zákazu konverzní terapie vyzval členské státy Evropské unie Evropský parlament v březnu 2018, o dva roky později vyzvala státy k celosvětovému zákazu OSN. Přesto většina států metodu mimo zákon nepostavila.
Kanada se tak tímto krokem přidala k hrstce zemí jako je Malta, Německo, Ekvádor, Brazílie, Taiwan a dvěma desítkám států USA, které zcela nebo částečně konverzní terapii zakazují. Návrh zákona na její zákaz je připraven k projednání v parlamentech dalších zemí včetně Nového Zélandu, Mexika, Španělska a Velké Británie. Ve Francii návrh zákona již schválily obě komory parlamentu v prosinci, k jeho vyhlášení chybí už jen podpis prezidenta.
Po světě je vězněno téměř pět set novinářů, čtvrtina z nich v Číně
Podle nevládní organizace Reportéři bez hranic (RBZ) se ve věznicích po celém světě nacházelo ke konci loňského roku 488 novinářů, z toho 60 žen. Jde o nejvyšší evidované číslo od roku 1995, kdy RBZ začali tyto počty monitorovat. Nejvíce, a to více než 120 novinářů, je vězněno v Číně, která toto prvenství drží již pět let. Více než 40 žurnalistů se nachází ve vietnamských věznicích, o osm méně pak v saudskoarabských. Mezi pět nejrepresivnějších zemí se nově dostaly Myanmar a Bělorusko.
Naopak počet zavražděných novinářů byl v uplynulém roce nejnižší za posledních 18 let. K meziročním poklesům dochází především díky stabilizaci konfliktů v Sýrii, Iráku, Jemenu a dalších válečných oblastech. Bezmála dvě třetiny novinářů byly zabity v neválečných zónách, nejvíce pak v Mexiku. Ke dvěma vraždám došlo v uplynulém roce i v zemích Evropské unie, konkrétně v Řecku a Nizozemí. Celkem pak bylo v Evropě zavražděno šest novinářů, což je nejvíce od roku 2015, kdy došlo k teroristickému útoku na pařížskou redakci satirického časopisu Charlie Hebdo.
Svoboda na internetu jedenáctý rok po sobě klesla, nejvíce v Myanmaru
Celosvětová internetová svoboda je již jedenáct let meziročně na ústupu, vyplývá to ze zprávy americké nevládní organizace Freedom House. Situace v online prostředí se v uplynulém roce zhoršila ve třech desítkách zemí ze sedmdesáti sledovaných, tedy téměř v polovině. Nejvíce v Myanmaru, Bělorusku a v Ugandě. Naopak v osmnácti státech došlo ke zlepšení. Nejsvobodnější internet je na Islandu a v Estonsku.
Ve čtyřech z pěti sledovaných zemí byli lidé odsouzeni nebo uvězněni za své online projevy, fyzicky napadeni byli ve čtyřech ze sedmi. Dvě desítky vlád omezovaly přístup k internetu a blokovaly sociální sítě či komunikační platformy. Nejméně čtyřicet pět vlád včetně maďarské je podezíráno z využívání špionážních softwarů soukromých firem, které skrytě sbírají informace o chování uživatelů na internetu. Těmi měli být sledováni především opoziční politici, novináři a aktivisté. Na konci žebříčku se již sedmý rok po sobě umístila Čína, kde jsou nově za nezákonné považovány i projevy, kterými lidé na internetu urazí členy armády.
Americký prezident Biden podepsal zákon o předcházení nucené práce Ujgurů
Prezident Joe Biden na konci prosince podepsal zákon zakazující dovoz zboží, které bylo nuceně vyrobené příslušníky ujgurské, kazašské, kyrgyzské či jiné perzekuované muslimské menšiny v Sin-ťiangu, autonomní oblasti Číny. Legislativní návrh dříve jednomyslně schválila Sněmovna reprezentantů i Senát.
Zákon požaduje, aby americké Ministerstvo vnitřní bezpečnosti vytvořilo seznam subjektů, které vyrábí zboží za pomoci nucené práce, nebo které spolupracují s vládou v Sin-ťiangu na represích. Úřad celní a hraniční ochrany USA bude předpokládat, že zboží těchto firem bylo vyrobeno za využití nucené prace. Bez udělení výjimky nebude moci být importováno do USA.
Přijetí zákona přišlo rok a půl poté, co nezávislý australský think tank Australian Strategic Policy Institute (ASPI) přinesl důkazy o tom, že čínská vláda nutí nejméně 80 tisíc Ujgurů k nucené práci. Ti podle ASPI pracují v továrnách, které figurují v dodavatelských řetězcích více než osmdesáti světových značek včetně společnosti Apple, BMW, Samsung a Google.
EU pozastavila výcvik vojáků ve Středoafrické republice
Evropská unie pozastavila vojenskou výcvikovou misi ve Středoafrické republice (SAR).[2] Ze země stáhla 70 evropských instruktorů z osmi členských a pěti neunijních států. Velitel výcvikové mise Jacques Langlade de Montgros uvedl, že se část středoafrických vojáků dostala pod kontrolu žoldáků údajně napojených na Rusko, známých jako Wagnerova skupina. Ta je pojmenována podle bývalého ruského důstojníka vojenské zpravodajské služby (GRU) Dmitrije Utkina přezdívaného „Wagner”. Skupinu by měl vlastnit Jevgenij Prigožin, blízký spolupracovník ruského prezidenta Vladimira Putina.
Podle OSN Wagnerovci podporují boje proti povstalcům, kteří se snaží svrhnout režim prezidenta Faustina-Archangea Touadéry. OSN také obdržela oznámení o závažném porušování lidských práv a mezinárodního humanitárního práva, kterého se mají Wagnerovci dopouštět.
Rozhodnutí o stáhnutí vojáků přišlo týden poté, co evropští ministři zahraničních věcí uvalili sankce na osoby a subjekty spojené s Wagnerovou skupinou. EU návrat svých instruktorů do SAR neumožní, dokud nebude mít jistotu, že Wagnerovci nevyužijí středoafrické vojáky, kteří prošli výcvikem mise. Africká země, ve které od roku 2013 probíhá ozbrojený konflikt, je podle ukazatelů OSN jednou z nejchudších na světě. Na jejím území se však nachází bohaté zásoby zlata, uranu a diamantů.
Poznámky:
[1] Konverzní terapie se v minulosti prováděla mnoha způsoby, zejména intervenčními pohovory, hypnózou, přeučováním chování nebo elektrošoky.
[2] Výcviková mise EU ve Středoafrické republice (EUTM RCA) působí v zemi od roku 2016. Jejím cílem je reformovat středoafrické ozbrojené síly. Evropští instruktoři poskytují strategické poradenství ministerstvu obrany a generálnímu štábu SAR, vzdělávají důstojníky a cvičí jednotky.
Zdroje
Australian Strategic Policy Institute. 2020. Uyghurs for sale ´Re-education,´ forced labour and surveillance beyond Xinjiang. ASPI Publishing. (https://ad-aspi.s3.ap-southeast-2.amazonaws.com/2021-10/Uyghurs%20for%20sale%2020OCT21.pdf?VersionId=zlRFV8AtLg1ITtRpzBm7ZcfnHKm6Z0Ys)
Brzozowski, Alexandra. Fox, Benjamin. EU to review its African military missions following Wagner link. Euractiv.com. 17. prosinec 2021, (https://www.euractiv.com/section/defence-and-security/news/eu-to-review-its-african-military-missions-following-wagner-link/)
European parliament. 2018. Subject: LGBTQI+ conversion therapies. Brusel: EU Publishing. (https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/E-8-2018-001339_EN.html)
Freedom House. 2021. Freedom on the net 2021: The Global Drive to Control Big Tech. Freedom House Publishing. (https://freedomhouse.org/sites/default/files/2021-09/FOTN_2021_Complete_Booklet_09162021_FINAL_UPDATED.pdf)
Hauser, Christine. Canada Bans ‘Conversion Therapy’. The New York Times. 6. leden 2022, (https://www.nytimes.com/2022/01/06/world/canada/canada-conversion-therapy-law.html)
BBC NEWS.Wagner Group: Why the EU is alarmed by Russian mercenaries in Central Africa. 19. prosinec 2021, (https://www.bbc.com/news/world-africa-59699350)
Zengerle, Patricia. U.S. House passes measure clamping down on products from China´s Xinjiang. 15. prosinec 2021, (https://www.reuters.com/world/china/us-house-vote-compromise-version-uyghur-bill-2021-12-14/)
United States Department of State. 2021. The Signing of the Uyghur Forced Labor Prevention Act. Washington D.C.: U.S. Department of State Publishing (https://www.state.gov/the-signing-of-the-uyghur-forced-labor-prevention-act/)
United Nations. 2020. Report on conversion therapy. UN Publishing (https://undocs.org/A/HRC/44/53)
Reporters without borders. 2021. Round-up of journalists detained, killed, held hostage and missing in 2021. RSF Publishing. (https://rsf.org/sites/default/files/rsfroundup_2021.pdf)
Savage, Rachel. French parliament bans LGBT+ conversion therapy. Reuters. 14. prosinec 2021, (https://www.reuters.com/article/us-france-lgbt-lawmaking-idUSKBN2IT1X4)
UN News. Global ban needed on bogus ‘conversion therapy’, argues UN rights expert. 21. červen 2020, (https://news.un.org/en/story/2020/06/1066652)
Fotografie
[1] Ramana Prataseviče zatkl Lukašenkův režim loni v květnu. Роман Протасевич, autor: Информационное агентство БелТА, 14. červen 2021, zdroj: Wikimedia Commons, CC BY 3.0, editace: ořez.