OSN přitvrzuje v boji proti znečištění plasty
Zástupci 175 zemí schválili rezoluci, která vyzývá k přijetí vůbec první mezinárodní úmluvy pro boj s plasty. Ta má regulovat nejen shromažďování a recyklování plastového odpadu, ale i design plastů a způsob jejich produkce. Podpořena bude také mezinárodní spolupráce v oblasti technologických procesů výroby a distribuce plastů. Úmluva by měla být představena do roku 2024.
Navržením byla pověřena nově vytvořená Mezivládní vyjednávací komise, která započne své aktivity během letošního dubna.
Ambiciózní plán byl představen na pátém zasedání shromáždění OSN pro životní prostředí (UNEA), které proběhlo začátkem března hybridně – online a v Nairobi. Iniciativu dokonce podporují i společnosti, které jsou největšími producenti plastového odpadu, jako jsou Coca Cola, Nestlé, Unilever či PepsiCo. Chemické a petrochemické společnosti ExxonMobil, Royal Dutch Shell, ACC a Dow Inc. pak sice podporují snahu omezit znečišťování oceánů plasty a boj s plastovým odpadem, odmítají však zásahy do výroby.
Ve světě dochází k produkci více než sedmi biliónů tun plastového odpadu. Z toho 12 % je spalováno a pouze 9 % recyklováno. Právě spalování plastů vypouští skleníkové plyny do atmosféry a přispívá ke globálnímu oteplování. Zbylých 79 % plastové produkce končí na skládkách. Následkem dochází například k úhynu zvířat a ohrožování celých mořských ekosystémů. Zároveň dochází k uvolňování plastových mikročástic, které se poté usazují mimo jiné v půdě či pitné vodě. Následně se dostávají i do lidských organismů a mohou mít negativní dopad na zdraví člověka. Pokud nebude rázně zakročeno, dle odhadů se produkce plastů do roku 2040 zdvojnásobí.
Justice Jihoafrické republiky v ohrožení
Jihoafrická justice čelí stále většímu tlaku a kritice, jak ze strany obyvatelstva, tak politických řad, zejména pak populistických stran. Jihoafrické soudy jsou až příliš často nuceny napravovat selhání státu, přičemž se podle časopisu The Economist v některých případech do jednotlivých kauz samy zaplétají. Členové vládnoucí strany Afrického národního kongresu (ANC) kritizují soudce, kteří podle nich překračují své pravomoci. Opoziční strany a nevládní organizace z překračování pravomocí naopak kritizují vládnoucí ANC a po justici požadují, aby tomuto učinila konec. Kritici soudů však často opomíjejí princip dělby moci.
Počet soudců v posledních letech výrazně klesl. Soudních případů je přitom více než pro jaké mají soudci kapacitu. Komise pro justiční služby (JSC), která má napomáhat při výběru soudců, se v průběhu let stala spíše politickou loutkou. JSC se skládá jak z právníků, tak politických zástupců, kteří jsou pod silným vlivem opoziční levicové strany Bojovníci za ekonomickou svobodu (EFF). Ta je ideologicky inspirována Karlem Marxem a Vladimirem Iljičem Leninem. Při výběru nových soudců se v minulosti ukázalo, že strana upřednostňuje jí nakloněné kandidáty a odmítá na pozice dosazovat uchazeče bílé pleti.
Obyvatelé Jihoafrické republiky postupně ztrácejí důvěru ve fungování nejen justice, ale i celého státu. Podle průzkumu Afrobarometru důvěra obyvatelstva v justici poklesla na historicky nejnižší hodnotu 43 %. Přitom v roce 2006 to bylo 69 %.
Konec nucené práce v Uzbekistánu?
Začátkem března Mezinárodní organizace práce (ILO) informovala o pokroku v ukončení nucené práce na polích s bavlnou v Uzbekistánu. K práci byli donedávna nuceni dospělí a do roku 2020 k ní byly nuceny i děti. Nezisková organizace Uzbecké fórum pro lidská práva v minulosti informovala o vládou organizovaných autobusech, které odvážely děti ze škol přímo na pole, kde denně sbíraly mezi 30-60 kg bavlny. Nezisková lidskoprávní organizace European Center for Constitutional and Human Rights (ECCHR) či Anti-Slavery International několikrát poukázaly na špatné pracovní podmínky a tresty za nedodržení přísných kvót.
Lidé byli fyzicky trestáni, trpěli nedostatkem jídla, vody a zajištěním dalších základních potřeb. V roce 2010 ECCHR vznesla stížnost k Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) proti největším obchodníkům s bavlnou. Patřily mezi ně hlavně Francie, Německo, Švýcarsko či Spojené království. Dle ECCHR státy svými aktivitami vědomě podporovaly nucenou práci v Uzbekistánu.
Pod vedením bývalého prezidenta Islama Karimova měl Uzbekistán největší státem kontrolovaný systém nucených prací. S nástupem nové vlády v roce 2016 v čele s Šavkatem Mirzijojevem, který v rámci předvolební kampaně sliboval nucenou práci ukončit, se situace začala výrazně zlepšovat. ILO na základě 11 000 rozhovorů s uzbeckými obyvateli došla k závěru, že nucená práce na polích s bavlnou je pro tuto zemi téměř historií. Dle průzkumu pracovníci dostávají mzdu včas a v odpovídající výši. Aktuální vývoj v Uzbekistánu znamená pro lidská práva velký pokrok. „Uzbecký lid je nyní osvobozen před systemickou nucenou prací, ale ještě je před námi mnoho věcí, které je potřeba udělat,“ řekl Jonas Astrup, hlavní technický poradce ILO.
Pokračování porevolučních protestů v Súdánu
Súdánci vyšli v polovině března opět protestovat proti vojenské vládě generála Abdala Fattáha Burhána. Jedná se o jeden z dalších protestů reagujících na vojenský převrat z října minulého roku. Generál Burhán tehdy rozpustil přechodnou vládu a sesadil z funkcí všechny civilní lídry včetně premiéra Abdalláha Hamduka. Od roku 2019 si vojenská junta už podruhé uzurpovala moc do svých rukou. Ústředním místem protestů se stalo hlavní město Chartúm. Obyvatelé volají po demokracii, dosazení civilních lídrů do vládnoucích pozic a napravení ekonomické situace. V roce 2021 inflace v zemi vystoupila na rekordních 359 %. I kvůli tomu místní trpí nedostatkem základních potravin a dalších komodit.
V roce 2019 se tehdejší Vojenská rada (Transitional Military Council, TMC) ujala moci po svržení autoritářské vlády Umara al-Bašíra. Ukázalo se však, že se nová vojenská vláda svými nedemokratickými praktikami příliš neliší od té předchozí. Rovněž zatýká členy opozice či omezuje svobodu médií a přerušuje přístup veřejnosti k internetu. Lidé proto vyrazili do ulic protestovat a požadovali do vedení dosadit civilní zástupce. Proti mírovým protestům, kterých se zúčastnily stovky tisíc lidí, se TMC rozhodla násilně zakročit. Nasazené jednotky zpočátku používaly k rozehnání demonstrantů vodní děla, slzný plyn a zvukové granáty, později však došlo k otevřené palbě do protestujících. Incident je známý jako Chartúmský masakr. Dle nevládní organizace Lékaři za lidská práva bylo během protestů zabito 241 osob.
Nakonec TMC pod tlakem lidu vytvořila přechodnou vládu s prodemokratickou opoziční stranou Aliance za svobodu a změnu (Alliance of Freedom and Change, AFC). Společně přislíbily zlepšení ekonomické situace země, vedení Súdánu k demokracii a svobodným volbám v roce 2023. S odstupem času se ukázalo, že toto spojenectví není dostatečně efektivní. Důvodem byl především ideologický rozkol. Vojenská junta vedená Abdalem Fattáhem Burhánem se proto na konci října minulého roku rozhodla pro převrat a rozpustila přechodnou vládu. Nepokoje v ulicích nadále pokračují a ekonomická situace země se stále více zhoršuje.
Zdroje
Anti-slavery. Documentary: fresh evidence of Uzbek forced labour. Anti-slavery organization, 7. listopadu 2016
(https://www.antislavery.org/documentary-uzbek-forced-labour/)
BBC. Sudan crisis: Official admits to 46 protest deaths. BBC News, 6. června 2019
(https://www.bbc.com/news/world-africa-48535165)
Corbett, Jessica. Bolstering Call for Urgent Global Action, New Study Shows Microplastic Pollution 'Absolutely Everywhere'. Common Dreams, 7. března 2019
(https://www.commondreams.org/news/2019/03/07/bolstering-call-urgent-global-action-new-study-shows-microplastic-pollution)
Dabanga. Sudan’s protesters positive about TMC-AFC agreement. Dabanga News, 16. května 2019
(https://www.dabangasudan.org/en/all-news/article/sudan-s-protesters-positive-about-tmc-afc-agreement)
ECCHR. The cases against European cotton traders. European Center for Constitutional and Human Rights, 2022
(https://www.ecchr.eu/en/case/the-cases-against-european-cotton-traders/)
EP. Plastový odpad a jeho recyklace v EU (infografika). Zpravodajství Evropský parlament, 30. června 2021
(https://www.europarl.europa.eu/news/cs/headlines/society/20181212STO21610/plastovy-odpad-a-jeho-recyklace-v-eu-infografika)
Ferreira, Emsie. Zondo: JSC has a duty to consider white judges for constitutional court. Mail & Guardian, 4. února 2022
(https://mg.co.za/news/2022-02-04-zondo-jsc-has-a-duty-to-consider-white-judges-for-constitutional-court/ https://mg.co.za/news/2022-02-04-zondo-jsc-has-a-duty-to-consider-white-judges-for-constitutional-court/)
Fricke, Adrienne. “Chaos and Fire”: An Analysis of Sudan’s June 3, 2019 Khartoum Massacre. Physicians for Human Rights, 5. března 2020
(https://phr.org/our-work/resources/chaos-and-fire-an-analysis-of-sudans-june-3-2019-khartoum-massacre/)
Geddie, John, Volvovici, Valerie, Brock, Joe. U.N. pact may restrict plastic production. Big Oil aims to stop it. Reuters, 18. února 2022
(https://www.reuters.com/business/sustainable-business/un-pact-may-restrict-plastic-production-big-oil-aims-stop-it-2022-02-18/)
Hahn, Jennifer. UN gives green light to "historic" global treaty to end plastic waste. Dezeen.com, 4. března 2022
(https://www.dezeen.com/2022/03/04/un-plastic-waste-treaty-news/)
iRozhlas. Vraťte Súdán do rukou civilní vlády, vyzvala vojenskou juntu jednomyslně Rada bezpečnosti OSN. iRozhlas, 28. října 2021
(https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/vratte-sudan-do-rukou-civilni-vlady-vyzvala-jednomyslne-rada-bezpecnosti-osn_2110281852_voj)
Lillis, Joanna. Uzbekistan: Forced labor falls as Tashkent cleans up its cotton act. Eurasianet, 2. března 2022
(https://eurasianet.org/uzbekistan-forced-labor-falls-as-tashkent-cleans-up-its-cotton-act)
McVeigh, Karen. Plastic summit could be most important green deal since Paris accords, says UN. The Guardian, 25. února 2022
(https://www.theguardian.com/environment/2022/feb/25/plastic-summit-could-be-most-important-green-deal-since-paris-accords-says-un)
Moosa, Mikhail, Hofmeyr, Jan. South Africans’ trust in institutions and representatives reaches new low. Afrobarometer Dispatch No. 474., 24. září 2021
(https://afrobarometer.org/sites/default/files/publications/Dispatches/ad474-south_africans_trust_in_institutions_reaches_new_low-afrobarometer-20aug21.pdf)
Niranjan, Ajit. Plastic: World agrees to tackle the crisis. Deutsche Welle broadcaster, 2. března 2022
(https://www.dw.com/en/plastic-world-agrees-to-tackle-the-crisis/a-60951020)
Reuters. Sudan's inflation accelerates to 359.09% in 2021. Reuters, 16. ledna 2022
(https://www.reuters.com/article/sudan-economy-inflation-idUSKBN2JQ0CH)
Schweisfurth, Lynn. Eliminating Forced Labor in Uzbekistan’s Cotton Sector – A Work Still in Progress. The Diplomat, 15. prosince 2020.
(https://thediplomat.com/2020/12/eliminating-forced-labor-in-uzbekistans-cotton-sector-a-work-still-in-progress/)
The Economist. South Africa must protect its judges. The Economist, 26. února 2022
(https://www.economist.com/leaders/2022/02/26/south-africa-must-protect-its-judges)
The Economist. The enemies of South African democracy have the judiciary in their sights. The Economist, 26. února 2022
(https://www.economist.com/middle-east-and-africa/the-enemies-of-south-african-democracy-have-the-judiciary-in-their-sights/21807814)
The Economist. Uzbekistan has succeeded in abolishing forced labour. The Economist, 5. března 2022
(https://www.economist.com/asia/2022/03/05/uzbekistan-has-succeeded-in-abolishing-forced-labour)
UN News. Nations sign up to end global scourge of plastic pollution. UN News Climate and Environment, 2. března 2022
(https://news.un.org/en/story/2022/03/1113142)
UNEA. Fifth session of the United Nations Environment Assembly. UN Environment Assembly, 3. března 2022
(https://www.unep.org/environmentassembly/)
UNEP. Historic day in the campaign to beat plastic pollution: Nations. UN Environment Programme, 2. března 2022
(https://www.unep.org/news-and-stories/press-release/historic-day-campaign-beat-plastic-pollution-nations-commit-develop)
UNEP. Drowning in Plastics – Marine Litter and Plastic Waste Vital Graphics. UN Environment Programme, 21. října 2021
(https://www.unep.org/resources/report/drowning-plastics-marine-litter-and-plastic-waste-vital-graphics)
UNSC. Security Council Committee established pursuant to resolution 2206 (2015) concerning South Sudan. United Nations Security Council, 2015.
(https://www.un.org/securitycouncil/sanctions/2206)
Uzbek Forum. 10 Years monitoring and reporting on child and forced labor in Uzbekistan’s Cotton Sector. Uzbek Forum, 2020
(https://www.uzbekforum.org/wp-content/uploads/2020/10/10-Year-report-UF.pdf)
Vítková, Kateřina. JAR volí. Poprvé rozhodují i lidé, kteří nezažili apartheid. Aktuálně.cz, 7. května 2014
(https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/jar-voli-poprve-rozhoduji-i-lide-kteri-nezazili-apartheid/r~fb72ba06d5cf11e392710025900fea04/)
Fotografie
[1] Súdánský vojenský převrat v roce 2019. Sudan coup military afp9, autor: Agence France-Presse, 11. dubna 2019, zdroj: Wikimedia Commons, CC 1.0, editace: ořez.