Bezpečnostní pakt mezi Čínou a Šalamounovými ostrovy: ohrozí geopolitickou stabilitu v Pacifiku?

Čína podepsala v polovině dubna rozsáhlý bezpečnostní pakt se Šalamounovými ostrovy, zemí, která má necelých 700 tisíc obyvatel. Oznámení přišlo několik hodin poté, co Spojené státy americké informovaly o svém záměru poslat své vysoce postavené úředníky na ostrovní stát kvůli obavám, že by zde Peking mohl vytvořit vojenskou základnu.

Znepokojení vyvolal dokument také u australské vlády. Té se nelíbí, že by pakt umožňoval přítomnost čínských vojenských jednotek a dalších ozbrojených složek na území, které se nachází necelé 2000 km od pobřeží Austrálie.

Návrh dohody unikl na veřejnost již v březnu a vzbudil pozornost všech zemí Čtyřstranného bezpečnostního dialogu,[1] jehož stranami jsou vedle Austrálie a Spojených států amerických také Japonsko a Indie. Podle znění uniklého dokumentu by totiž na žádost Šalamounových ostrovů mohla být na ostrově nasazena ozbrojená čínská policie, aby udržela „sociální pořádek“. Charles Edel, australský poradce Centra pro strategická a mezinárodní studia upozornil, že Čína rozšiřuje svůj vliv po celém Tichomoří posledních deset let. Uzavřením dohody se Šalamounovými ostrovy je tak podle něj Peking o krok blíž k možnosti vytvořit si vojenskou základnu v regionu. Šalamounský premiér Manasseh Sogavare v reakci na obavy států ale uvedl, že nemá v plánu dovolit Číně vybudovat vojenskou základnu v jeho zemi.

Rusové zabili přes dvacet čtyři tisíc syrských civilistů, uvedla Airwars

Dle zprávy neziskové organizace Airwars bylo od začátku ruské vojenské intervence v Sýrii v roce 2015 ruskými silami zabito 24 743 civilistů a více než 43 tisíc bylo zraněno. Údaje platné ke konci března tohoto roku organizace opírá o více než 61 tisíc zdrojů. Dodává, že Rusko dosud veřejně nepřijalo odpovědnost za smrt jediného civilisty.

Občanská válka v Sýrii trvá od roku 2011, kdy původní demonstrace v rámci Arabského jara přerostly v občanskou válku mezi syrskými povstalci a tamním prezidentem Bašárem al-Asadem. Významnou roli sehrál v konfliktu také Islámský stát. V roce 2015 se do bojů zapojilo Rusko. To pomohlo Bašáru al-Asadovi získat zpět téměř celou zemi z rukou povstalců. Podle Airwars Rusko během sedmi let bombardovalo nemocnice, školy a další civilní cíle po celé zemi.

Proces s podezřelými z vraždy novináře Chášakdžího přesunulo Turecko do Saúdské Arábie

Turecký soud nařídil přesunout proces ve věci vraždy saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího do Saúdské Arábie. Panel tureckých soudců tak vyhověl žádosti žalobce, který argumentoval tím, že žádný z dvaceti šesti saúdskoarabských podezřelých nebyl v turecké vazbě. O převod požádala Saúdská Arábie již v březnu tohoto roku. Turecký ministr spravedlnosti Bekir Bozdag žádost podpořil. Média upozornila, že rozhodnutí přišlo v době, kdy se turecký prezident Recep Tayyip Erdogan snaží o zlepšení vztahů se Saúdskou Arábií. Přitom to byl právě Erdogan, kdo v roce 2018 prohlásil, že rozkaz zabít Chášakdžího přišel z nejvyšších pater saúdské vlády.

Lidskoprávní organizace s přesunem procesu nesouhlasí a poukazují na to, že Saudská Arábie nebude schopná zajistit spravedlivý proces s údajnými vrahy novináře. Mimo jiné argumentují zjištěním amerických zpravodajských služeb z roku 2018. Ty vraždu spojovaly se saúdskoarabským korunním princem Muhammedem bin Salmánem.

Současná generální tajemnice Amnesty International Agnès Callamard uvedla, že postup Turecka je zničující ranou pro všechny, kteří na případu pracovali. Krok označila za zbabělý, spravedlnost popírající a bezpáteřní. Organizace Human Rights Watch vyzvala tureckou vládu, aby od plánu upustila.

Domorodé rezervace zpomalují odlesňování v Brazílii a  jsou také tématem blížících se prezidentských voleb

Brazilci v posledních třiceti letech odlesnili plochu o rozloze 69 milionů hektarů. To odpovídá velikosti téměř devíti Českých republik. Podle zjištění iniciativy MapBiomas [2] bylo však jen 1,6 % odlesněné plochy součástí území označovaných jako domorodé rezervace. Ty jsou totiž státem chráněné a nelze na nich provádět těžbu. Za to více než dvě třetiny vykácených lesů se nacházelo na soukromých pozemcích. Podle koordinátora projektu Tassa Azeveda satelitní snímky prokazují, že původní obyvatelé zpomalují ničení Amazonie.

Tato zpráva, podobně jako mnohé další, ukazuje, že ochrana původních území je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak zpomalit rozsáhlé ničení lesů. Ty jsou přitom životně důležité pro snížení dopadů klimatických změn, které způsobuje člověk svojí činností. V Brazílii tvoří domorodé rezervace téměř 14 % území a nachází se na nich bezmála čtvrtina původní vegetace.

Přesto jsou i tato chráněná místa v ohrožení. Brazilský pravicový prezident Jair Bolsonaro totiž v předvolební kampani v roce 2018 slíbil, že nedovolí, aby vznikaly další domorodé rezervace. Po svém zvolení dokonce urychlil kácení největšího deštného pralesa na světě. Svůj postoj přitom odůvodňuje potřebou hospodářského rozvoje.

V říjnu tohoto roku proběhnou v Brazílii prezidentské volby. Jedním z volebních témat je právě ochrana domorodých území. Levicový kandidát a bývalý prezident Luiz Inácio Lula de Silva narozdíl od Bolsonara domorodé národy podporuje a slíbil, že zastaví nelegální těžbu v rezervacích. Podle květnových předvolebních průzkumů si drží dvacetiprocentní náskok před současným prezidentem.

Sedmnáct novinářů bylo zadrženo v Somalilandu během jediného dne, tři jsou stále ve vazbě

V Hargeyse, hlavním městě mezinárodně neuznané republiky Somaliland, které leží na severu Somálska, bylo v polovině dubna během jediného dne zadrženo sedmnáct novinářů. Bezprecedentní zatýkání začala policie poté, co reportéři informovali o nepokojích v hlavní věznici v Hargeyse.

Reportéři bez hranic spolu s místními partnery, jako je Národní svaz somálských novinářů, vyzvali k propuštění reportérů. O pět dní později byla většina z nich skutečně propuštěna, tři novináři však ve vazbě zůstali bez vysvětlení důvodu. Tamní vláda a bezpečnostní složky se k  zatýkání zatím nevyjádřily.

Somálsko je podle žebříčku organizace Reportérů bez hranic řazeno na 161. příčku z celkových 180 ve světovém indexu svobody tisku. Nejhorší situace je pak právě v samotném Somalilandu, kde bylo zatčeno 12 novinářů.

 

Poznámky

[1] Čtyřstranný bezpečnostní dialog je neformální iniciativa pro strategickou spolupráci v oblasti Indického a Tichého oceánu. Vznikla v roce 2007, v době ekonomického a vojenského růstu čínského vlivu v oblasti. Čínská vláda skupinu označila za „asijské NATO“.

[2] MapBiomas je iniciativa organizace Greenhouse Gas Emissions Estimation System. Na její činnosti se podílí nevládní organizace, univerzity a technologické společnosti.

Zdroje

Airwars Syria team. Patterns of civilian harm from Russia´s military actions in Syria (2015-2022). Airwars.org. 24. březen 2022 (https://airwars.org/news-and-investigations/patterns-of-civilian-harm-from-russias-military-actions-in-syria-2015-2022/).

Al Jazeera. Brazil´s Lula promises to stop illegal mining on Indigenous lands. 12. duben 2022 (https://www.aljazeera.com/news/2022/4/12/brazil-lula-promises-to-stop-illegal-mining-on-indigenous-lands).

Al Jazeera. China says it has signed security pact with Solomon Islands. 19. duben 2022 (https://www.aljazeera.com/news/2022/4/19/china-says-it-has-signed-security-pact-with-solomon-islands).

Al Jazeera. Indigenous lands block deforestation in Brazil, new study finds. 19. duben 2022. (https://www.aljazeera.com/news/2022/4/19/indigenous-lands-block-deforestation-in-brazil-new-study-finds).

Al Jazeera. Turkey suspends Khashoggi trial, transfers it to Saudi Arabia. 7. duben 2022 (https://www.aljazeera.com/news/2022/4/7/turkey-suspends-trial-of-saudi-suspects-in-khashoggi-killing).

Colm, Quinn. China and the U.S. Face Off Over the Solomon Islands. Foreign Policy. 19. duben 2022 (https://foreignpolicy.com/2022/04/19/solomon-islands-australia-china-washington/).

Graham-Harrison, Emma; Dyke, Joe. How Russia is using tactics from the Syrian playbook in Ukraine. The Guardian. 24. březen 2022 (https://www.theguardian.com/world/2022/mar/24/how-russia-is-using-tactics-from-the-syrian-playbook-in-ukraine).

Hurst, Daniel. Australia ´deeply disappointed´ by signing of Solomon Islands´ security pact with China. The Guardian. 19. duben 2022 (https://www.theguardian.com/australia-news/2022/apr/19/china-and-solomon-islands-sign-security-deal-chinese-foreign-ministry-says).

Reporters without borders. Massive wave of arrests in Somaliland : 14 journalists behind bars. RSF Publishing. 14. duben 2022 (https://rsf.org/en/news/massive-wave-arrests-somaliland-14-journalists-behind-bars). 

Somali Journalist Syndicate. ALERT: Somaliland court frees 12 journalists, three remain detained over unspecified reasons. 19. duben 2022 (https://sjsyndicate.org/2022/04/19/alert-somaliland-court-frees-12-journalists-three-remain-detained-over-unspecified-reasons/).

Timur, Safak; Hubbard, Ben. Turkey Transfers Khashoggi Murder Trial to Saudi Arabia. 7. duben 2022 (https://www.nytimes.com/2022/04/07/world/middleeast/khashoggi-murder-trial-turkey-saudi-arabia.html).

Fotografie

[1] Premiér Šalamounových ostrovů Manasseh Sogavare. 09.26. In his speech at the state banquet, Prime Minister Sujawari of Solomon Islands said that in the face of difficult times, he is very grateful to Taiwan for all kinds of support and friendship to Solomon Islands. In the future, only through bilateral exchanges and cooperation between Taiwan and Somalia can we achieve our common goals, autor: Presidential Palace, 26. září 2017, zdroj: Flickr, CC BY 2.0., editace: ořez.