Turecký soud odsoudil k doživotnímu trestu vězení lidskoprávního aktivistu Osmana Kavalu

Aktivista Osman Kavala si v květnu vyslechl rozsudek tureckého soudu, který mu udělil doživotní trest odnětí svobody bez možnosti předčasného propuštění. Soud ho roku 2016 shledal vinným z financování celonárodních protivládních protestů v roce 2013 a pokusu o svržení vlády tehdejšího tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana.[1] 

Kavala obvinění odmítá a považuje je za politicky motivované. Americké ministerstvo zahraničních věcí výsledek procesu označilo jako nespravedlivé odsouzení odporující lidským právům a základním svobodám právního státu. Dle Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) neexistuje pro Kavalovo odsouzení dostatek důkazů. V témže soudním procesu bylo odsouzeno dalších sedm obžalovaných, kterým soud uložil trest odnětí svobody ve výši osmnácti let.

Původní obvinění Kavaly z financování protivládních protestů bylo v roce 2020 staženo. Záhy byl však obviněn z pokusu o státní převrat vlády Tayyipa Erdogana. U soudu byl poté souzen za spáchání obou činů. ESLP v rozsudku z roku 2019 nařídil Kavalu propustit, Ankara se však rozhodnutím odmítla řídit. Turecku kvůli nesplnění povinnosti hrozí pozastavení členství v Radě Evropy.  

Běloruský soud odsoudil k šesti letům vězení Sofii Sapegaovou

Běloruský Nejvyšší soud začátkem května odsoudil k šesti letům vězení Sofii Sapegaovou, ruskou přítelkyni běloruského opozičního novináře Ramana Prataseviče. Soud ji z původních šesti obvinění shledal vinnou ze dvou, a to z podněcování společenské nenávisti a nezákonného shromažďování a šíření osobních údajů. Sapegaová má také zaplatit údajným obětem odškodné ve výši přesahující 1,5 milionu Kč.

Celý soudní proces probíhal „za zavřenými dveřmi“. Sapegaová, které původně hrozilo dvanáct let vězení, nakonec přistoupila na dohodu a ke skutkům se doznala. Běloruská státní televize dokonce zveřejnila záznam jejího přiznání. Jeho důvěryhodnost však mnoho lidí zpochybňuje. Zdá se totiž, že Sapegaová na záznamu pouze monotónně odříkává naučená slova.

Pochybnosti vzbuzuje i doznání Ramana Prataseviče. Novinář a spoluzakladatel zpravodajského kanálu Nexta, který informoval o protivládních demonstracích proti Lukašenkově režimu, na soudní proces nadále čeká. Prataseviče spolu s jeho přítelkyní zadržela běloruská policie, poté co v Minsku donutila nouzově přistát letadlo, na jehož palubě se dvojice nacházela. 

Mexická drogová válka neutichá, počet obětí a pohřešovaných stále vzrůstá

Mexiko eviduje rekordní počet pohřešovaných osob, který se vyšplhal na 100 tisíc. Jen v posledních dvou letech bylo evidováno 27 tisíc případů. Vládní údaje se datují k roku 1964, k drtivé většině zmizení však začalo docházet až od roku 2006, kdy prezident Felipe Calderón vyhlásil válku místním drogovým gangům.

V boji proti mexickým drogovým kartelům hrají důležitou roli i USA. Právě na jejich území totiž končí většina mexických drog. O omezení jejich masové distribuce společně usilují americké a mexické úřady. USA poskytly Mexiku miliardy dolarů na modernizaci bezpečnostních sil či reformu soudnictví. Potlačení obchodu s drogami a související zločiny se přesto v zemi stále nedaří dostat pod kontrolu. 

Nedostatečné prošetření případů zmizení a vysokou beztrestnost kritizuje OSN. Apeluje na mexické úřady, aby implementovaly preventivní opatření. Ty by měly napomoci zastavit trend rostoucího počtu pohřešovaných.

Indie na cestě ke kriminalizaci znásilnění v manželství

Vrchní soud v Dillí se začátkem května zabýval otázkou kriminalizace znásilnění v manželství, které současná indická právní úprava nepovažuje za trestný čin. Pro zrušení této výjimky ukotvené v oddílu 375 indického trestního zákoníku se vyslovil jeden ze soudců dvoučlenného senátu Rajiv Shakdher. Dle jeho přesvědčení současná výjimka odporuje článku 14 indické ústavy zaručující rovnost všech před zákonem a měla by být zrušena. „Právo kdykoliv vyjádřit nesouhlas tvoří jádro práva žen na život a svobodu,“ dodal Shakdher. Jeho stanovisko však nesdílel druhý ze soudců Hari Shankar. Podle něj naopak posuzované ustanovení ústavní zákon neporušuje a oddíl 375 by měl být zachován.

Nejasný závěr soudu kritizují organizace bojující za práva žen, například All-India Progressive Women Association (AIPWA). Varují, že i v případě schválení legislativní změny nebude vyhráno, jelikož její přijetí indickou společností může trvat ještě déle. Konzervativní Indové totiž považují definování znásilnění v manželství jako trestný čin za radikální. Podle některých Indů by taková změna mohla ohrozit tradiční indické hodnoty a vnímání posvátného svazku mezi mužem a ženou. Případ nyní putuje k indickému Nejvyššímu soudu, který se má k věci vyjádřit v nadcházejících týdnech.

 

Poznámka

[1] Recep Tayyip Erdogan byl tureckým premiérem v letech 2003 – 2014. V dubnu 2014 se stal prvním přímo zvoleným prezidentem Turecka a funkci zastává dodnes. 

Zdroje

AFP. Turkey's civil society condemned to silence after Kavala life sentence. France 24 News, 30. dubna 2022.

https://www.france24.com/en/live-news/20220430-turkey-s-civil-society-condemned-to-silence-after-kavala-life-sentence

AlJazeera. Belarus sentences dissident’s girlfriend to six years in prison. AlJazeera News, 6. května 2022

https://www.aljazeera.com/news/2022/5/6/belarus-sentences-dissidents-girlfriend-to-six-years-in-prison

Buschschlüter, Vanessa. Mexico disappearances reach record high of 100,000 amid impunity. BBC News, 17. května 2022

https://www.bbc.com/news/world-latin-america-61477704

CFR. Mexico’s Long War: Drugs, Crime, and the Cartels. Council on Foreign Relations, 26. ledna 2021

https://www.cfr.org/backgrounder/mexicos-long-war-drugs-crime-and-cartels

ČTK. Nemilosrdná válka proti drogovým kartelům: v Mexiku od roku 2006 pohřešují 60 000 lidí. iROZHLAS.cz, 8. ledna 2020

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/mexiko-pohresovani-kartely-drogova-valka-masove-hroby_2001081401_miz

Havlická, Kateřina. Erdoganův nepřítel dostal doživotí. Kavalovi nepomohly ani přímluvy diplomatů. iDNES.cz, 25. dubna 2022

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/turecko-osman-kavala-soud-dozivoti.A220425_180656_zahranicni_kha

iDNES. Přítelkyně novináře Ramana Prataseviče v Bělorusku dostala šest let vězení. Zpravodajství  iDNES.cz, 6. května 2022

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/belorusko-sofija-sapegaova-vezeni-raman-pratasevic.A220506_104808_zahranicni_kha

Krishnan, Murali. India: Is it time to declare marital rape a crime? Deutsche Welle, 17. května 2022

https://www.dw.com/en/india-is-it-time-to-declare-marital-rape-a-crime/a-61825953

Mikolandová, Anna. Indické neziskové organizace usilují o kriminalizaci znásilnění v manželství. Radio Wave, 10. února 2022

https://wave.rozhlas.cz/indicke-neziskove-organizace-usiluji-o-kriminalizaci-znasilneni-v-manzelstvi-8678880?page=1

Poole, Thom. Osman Kavala: Turkish activist sentenced to life in prison. BBC News, 26. dubna 2022

https://www.bbc.com/news/world-europe-61218241

Tiscali. Bělorusko odsoudilo přítelkyni novináře Prataseviče, Sapegaová dostala 6 let vězení. Zpravodajství Tiscali.cz, 6. května 2022

https://zpravy.tiscali.cz/belorusko-odsoudilo-pritelkyni-novinare-pratasevice-sapegaova-dostala-6-let-vezeni-534100

UN. Mexico: Prevention must be central to national policy to stop enforced disappearance, UN committee finds. UN Office of the High Commissioner - Press Release, 12. dubna 2022

https://www.ohchr.org/en/press-releases/2022/04/mexico-prevention-must-be-central-national-policy-stop-enforced

Fotografie

[1] ,,Osvoboďte ochránce lidských práv” – protest u tureckého velvyslanectví. IMG_5870-258, autor: Steve Eason, 25. červenec 2017, zdroj:  Flickr, CC BY-NC-SA 2.0, editace: ořez.