Zákaz působení UNWRA na izraelském území
Najímání dětí zločineckými gangy na Haiti pro boj s ozbrojenými složkami
Nigérie čelí kritické potravinové krizi
COP16: Čas běží, dohoda o financování ochrany biodiverzity zůstává nedosažena
Zákaz působení UNWRA na izraelském území
Izraelský parlament Kneset přijal na konci října loňského roku zákon zakazující Úřadu OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům na Blízkém východě (UNRWA) působit na izraelském území, včetně Západního břehu Jordánu, pásma Gazy a východního Jeruzaléma. Nová legislativa ruší pracovní a vstupní víza zaměstnanců UNRWA a ukončuje spolupráci s izraelskými institucemi, včetně armády. To ovšem znemožňuje logistickou koordinaci a distribuci humanitární pomoci v oblasti.
Legislativa dle OSN a řady humanitárních organizací přímo ohrozí životy milionů Palestinců závislých na službách UNRWA. V pásmu Gazy jde o 2,3 milionu lidí, kteří čelí kritickému nedostatku potravin a lékařské péče. Na Západním břehu Jordánu spoléhá na pomoc dalších 900 tisíc osob, které jsou stejně jako 16,5 tisíce lidí ve východním Jeruzalémě závislí na vzdělávacích a zdravotnických programech UNRWA.
Izrael svůj postoj zdůvodňuje obviněními z podpory extremistických skupin a vazeb některých zaměstnanců URNWA na ozbrojené aktivity. Devět pracovníků UNRWA bylo nedávno propuštěno kvůli napojení na raketový útok Hamásu ze začátku října minulého roku. Přestože OSN tato obvinění vyšetřuje, Evropská unie a řada členských států OSN varují, že dopady zákazu přesáhnou rámec bezpečnostních otázek a zhorší již tak napjatou situaci. Zákaz by mohl mít dalekosáhlé důsledky nejen pro Palestince, ale i pro stabilitu regionu.
Najímání dětí zločineckými gangy na Haiti pro boj s ozbrojenými složkami
Podle říjnové zprávy organizace Human Rights Watch (HRW) haitské ozbrojené gangy stále častěji rekrutují děti. Cílem je posílit své řady v očekávání střetů s mezinárodními bezpečnostními silami. Děti jsou zneužívány k nebezpečným úkolům, jako je špionáž, přenášení zbraní nebo účast na násilných akcích. Zároveň čelí sexuálnímu zneužívání a nuceným pracem. Tento fenomén je přímým důsledkem rostoucí chudoby a hladu, které nutí děti hledat jakýkoliv způsob přežití.
Krizi prohlubuje politická nestabilita a oslabení státních institucí. Ty nejsou schopny čelit vlivu ozbrojených skupin. Gangy využívají absenci státní kontroly k rozšiřování svého vlivu, přičemž se opírají o zoufalou situaci zranitelných dětí. HRW ve své zprávě zdůrazňuje, že bez koordinovaného a okamžitého zásahu bude docházet k dalšímu zneužívání dětí a eskalaci násilí.
OSN vyzývá vládu v Port-au-Prince k posílení ochrany dětí a zajištění jejich přístupu ke vzdělání, zdravotní péči a dalším základním službám. Zároveň apeluje na mezinárodní společenství, aby poskytlo Haiti nezbytnou podporu k řešení této humanitární krize. Situace vyžaduje koordinovanou reakci na národní i mezinárodní úrovni. Jedině to může zabránit dalšímu zneužívání dětí a přispět ke stabilizaci postižených komunit.
Nigérie čelí kritické potravinové krizi
Nigérie se potýká s jednou z nejhorších potravinových krizí ve své historii. Tato krize ohrožuje životy milionů obyvatel. Podle společné zprávy OSN a nigerijské vlády zveřejněné začátkem listopadu bude více než 33 milionů Nigerijců čelit akutní potravinové nejistotě již do poloviny tohoto roku. To je výrazný nárůst oproti 24,8 milionu obyvatel ohrožených nedostatkem potravin ke konci roku loňského.
K hlavním příčinám krize patří ekonomické reformy, jako je devalvace nigerijské měny nairy a zrušení dotací na pohonné hmoty. Tyto kroky způsobily prudký nárůst inflace a cen potravin. Ke zhoršení přispěly i povodně a ozbrojené konflikty v severních částech země, jež narušily zemědělskou produkci a snížily dostupnost základních potravin.
Dopady stávající situace jsou devastující, zejména pro děti a zranitelné skupiny obyvatel, které čelí podvýživě, zvýšenému riziku nemocí a úmrtnosti. Roste také sociální napětí, což dále destabilizuje zemi. Světový potravinový program OSN (WFP) apeluje na zvýšení finanční a humanitární pomoci, která by zmírnila bezprostřední důsledky krize a podpořila zemědělství jako klíčový sektor pro dlouhodobé řešení.
Nigerijská vláda zavedla programy finanční pomoci pro nejvíce ohrožené domácnosti, ale rozsah problému vyžaduje intenzivní podporu mezinárodního společenství. Bez efektivních opatření hrozí další eskalace krize s dalekosáhlými důsledky pro stabilitu celé země.
COP16: Čas běží, dohoda o financování ochrany biodiverzity zůstává nedosažena
V kolumbijské Cali skončila 16. konference smluvních stran (COP16) k Úmluvě OSN o biologické rozmanitosti a ochraně biodiverzity bez uzavřené dohody o financování opatření na ochranu ohrožených druhů. Delegáti nedokázali dosáhnout konsenzu na klíčovém bodu, kterým bylo financování implementace Kunmingsko-montrealského globálního rámce pro biologickou rozmanitost. Tento rámec si klade za cíl zastavit a zvrátit ztrátu biodiverzity do roku 2030.
Jedním z nejvíce diskutovaných témat bylo vytvoření nového fondu na ochranu biodiverzity. Rozvojové země požadovaly dedikovaný fond, který by zajistil předvídatelné a stabilní financování, zatímco vyspělé státy prosazovaly využití již existujících mechanismů. Tento rozpor ukazuje na přetrvávající napětí mezi globálním Severem a Jihem, pokud jde o rozdělení finanční odpovědnosti za světovou ochranu přírody.
Navzdory neúspěchu v otázce financování přinesla konference určitý pokrok. Delegáti se shodli na vytvoření podpůrného orgánu, který by měl posílit zapojení původních obyvatel do rozhodovacích procesů týkajících se biologické rozmanitosti.
Byl také vytvořen tzv. Cali Fund, který bude spravovat příjmy z využívání genetických zdrojů, jako jsou informace o DNA, získávané z rostlin, živočichů nebo mikroorganismů. Tyto zdroje jsou využívány například ve farmaceutickém a zemědělském výzkumu. Fond má zajistit spravedlivé rozdělení těchto příjmů, což může finančně podpořit nejen rozvojové státy bohaté na biodiverzitu, ale také původní obyvatelstvo a místní komunity, jejichž znalosti a území hrají klíčovou roli při ochraně a udržitelném využívání těchto zdrojů.
Zdroje
Bryant, E. (2024, listopad 22). Reeling Back Nigeria's Hunger Emergency. World Food Programme. Získáno z https://www.wfp.org/stories/reeling-back-nigerias-hunger-emergency.
Cop16 Ends With No Agreement On Funding Roadmap For Species Protection (2024, listopad 2). France 24. Získáno z https://www.france24.com/en/environment/20241102-cop16-ends-no-agreement-funding-roadmpa-increase-protect-species.
Dzirutwe, M. (2024, listopad 1). Nigeria's Hunger Crisis Deepens With 33 Million At Risk, Report Says. Reuters. Získáno z https://www.reuters.com/world/africa/nigerias-hunger-crisis-deepens-with-33-million-risk-report-says-2024-11-01/?utm_source=chatgpt.com.
Haiti’s Gangs Are Recruiting Child Soldiers, Rights Group Says (2024, říjen 9). Al Jazeera. Získáno z https://www.aljazeera.com/news/2024/10/9/haitis-gangs-are-recruiting-child-soldiers-rights-group-says.
Israel Notifies Un Of Ending Ties With Unrwa Amid Warning Of Famine In Gaza (2024, listopad 4). Al Jazeera. Získáno z https://www.aljazeera.com/news/2024/11/4/israel-notifies-un-of-ending-ties-with-unrwa-amid-warning-of-famine-in-gaza.
Magdy, S. & Lidman, M. (2024, říjen 29). Israel Passes Laws To Restrict The Work Of A Un Agency That Is A Lifeline For Gaza. AP News. Získáno z https://apnews.com/article/israel-palestinians-hamas-war-lebanon-hezbollah-iran-news-10-28-2024-6894ad0ffa997d49742908a0e8c952b9.
McKernan, B. & Borger, J. (2024, listopad 2). There Is No Alternative: Israel’s Ban On Vital Unrwa Services Will Be A Catastrophe For Gaza. The Guardian. Získáno z https://www.theguardian.com/world/2024/nov/02/there-is-no-alternative-israels-ban-on-vital-unrwa-services-will-be-a-catastrophe-for-gaza.
Oxford, D. (2024, říjen 29). What Does Unrwa Do And Why Has Israel Banned It From West Bank, Gaza? Al Jazeera. Získáno z https://www.aljazeera.com/news/2024/10/29/what-does-unrwa-do-and-why-has-israel-banned-it-from-west-bank-gaza.
Taylor, L. (2024, říjen 11). Haitian Gangs Recruiting Starving Children To Fight Security Forces, Rights Group Finds. The Guardian. Získáno z https://www.theguardian.com/global-development/2024/oct/11/haitian-gangs-recruiting-starving-children-to-fight-security-forces-rights-group-finds.
World Food Programme (2024, listopad 8). Economic Hardship, The Climate Crisis And Violence In The Northeast Projected To Push 33.1 Million Nigerians Into Food Insecurity In 2025. Získáno z https://www.wfp.org/news/economic-hardship-climate-crisis-and-violence-northeast-projected-push-331-million-nigerians.
Fotografie
Mladý palestinec nese pytel mouky z humanitární pomoci UNRWA, určený pro uprchlíky v Gaze. Long-standing support to UNRWA's work, autor: ECHO, Fadwa Baroud, 24. února 2010, zdroj: Flickr, licence: CC BY-NC-ND 2.0