Afghánistán: Zákaz vzdělávání žen ve zdravotnictví

Nové zákony omezující svobodu slova a tisku v Salvadoru 

Humanitární situace na Haiti aneb nátlak na naléhavou akci

Afghánistán: Zákaz vzdělávání žen ve zdravotnictví

Poté, co se v Afghánistánu v roce 2021 opětovně vrátilo k moci hnutí Tálibán, mají tamní ženy omezený přístup ke vzdělání či práci. Jedna z výjimek se ovšem týkala oblasti zdravotnictví. Ženám tato výjimka umožnovala stát se zdravotními sestrami nebo porodními asistentkami. Zdravotnická profese patřilo k jednomu z mála povolání, které mohly ženy vykonávat, a představovala pro ně jedinečnou příležitost dostat se i na vysokou školu. 

Koncem minulého roku však talibánské ministerstvo zdravotnictví zakázalo vzdělávání žen jako zdravotních sester, porodních asistentek či lékařek a s okamžitou účinností uzavřelo vzdělávací instituce tohoto zaměření. Zákaz navštěvovat kurzy ošetřovatelství a porodních asistentek, určený afghánským ženám, byl lidskoprávními organizacemi označen za pobuřující akt ignorance. 

Současně prohloubil obavy ohledně práv žen na vzdělání a dopadu na jejich přístup ke zdravotní péči. Zejména studentské protesty probíhající například v afghánské provincii Herát před školícími zařízeními, proti uzavření zdravotnických školících ústavů, upozorňovaly na porušení jejich práv na vzdělání. Dle zpráv Světové zdravotnické organizace má Afghánistán vůbec jednu z nejvyšších  úmrtností rodiček na světě.

Ze zprávy za rok 2023 vyplývá, že na 100 000 živě narozených dětí umírá 620 žen ve srovnání s pouhými 10 ve Spojeném království. V roce 2023 OSN uvedla, že Afghánistán ke zlepšení situace potřebuje okolo 18 000 porodních asistentek. Lze očekávat, že se situace ještě zhorší, neboť nebude nikdo, kdo může ženám lékařskou péči poskytnout. Tálibán totiž současně zakazuje, aby ženy ošetřovali muži, ledaže je přítomen jejich mužský opatrovník. 

Nové zákony omezující svobodu slova a tisku v Salvadoru 

Během listopadu minulého roku zákonodárné shromáždění v Salvadoru, s dominantní většinovou stranou prezidenta Nayiba Bukeleho zvanou Nuevas Ideas (Nové myšlenky), schválilo nové zákony o kybernetické bezpečnosti a ochraně dat. Tyto zákony  obsahují ustanovení ohrožující tamní svobodu médií a právo na soukromí. Na vymáhání nové legislativy bude dohlížet speciálně zřízený orgán zvaný státní agentura pro kybernetickou bezpečnost. 

Na základě rezoluce Rady OSN pro lidská práva o právu na soukromí v digitálním věku by vlády měly zřídit nezávislé orgány na ochranu soukromých údajů. Tyto by měly být schopny vykonávat hned několik důležitých činností. Jejich úkolem je monitorovat postupy v oblasti ochrany osobních údajů, vyšetřovat porušování, přijímat sdělení od jednotlivců a organizací či poskytovat účinná nápravná opatření v případě porušení. 

Kritici z lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) upozorňují, že nový salvadorský kontrolní orgán je příliš napojen na tamní vládu. Agentura má poměrně široké pravomoce a může mimo jiné vymazat veškeré informace o jednotlivci, pokud o to požádá. To je ovšem poměrně snadno zneužitelné vládou, která může nechat odstranit i kritiku směřující vůči ní nebo jejím úředníkům. Agentu může rovněž ukládat sankce a dohlížet na dodržováním ochrany dat. Velmi problematické je i to, že generálního ředitele agentury jmenuje na tříleté období prezident, který tak může činnost agentury výrazně ovlivňovat.

Salvadorská vláda byla již dříve obviněna z nedostatku transparentnosti a sledování novinářů či jednotlivců kritizujících Bukeleho administrativu. HRW upozorňuje na riziko zneužití těchto zákonů. Pod zástěrkou legální ochrany dat  by totiž  mohly být použity k vymazání online publikací, které jsou kritické vůči vládě. Tento krok, který může vést k cenzuře médií, tak představuje hrozbu v oblasti svobody slova a tisku i soukromí.

Humanitární situace na Haiti aneb nátlak na naléhavou akci

Během listopadu 2024 OSN i další organizace jako UNICEF zdůraznily potřebu okamžité mezinárodní akce k odstranění mezer ve financování, týkající se ochrany dětí před vykořisťováním a v obnově základních služeb na Haiti. Během zvláštního zasedání Ekonomické a sociální rady OSN, zástupci OSN upozornili na zoufalé podmínky na Haiti a vyzvali k okamžité akci na podporu nejmladších občanů. Důvodem je, že 5,4 milionu lidí, kteří představují přibližně polovinu populace Haiti, čelí akutnímu nedostatku potravin. Okolo 700 tisíc obyvatel je potom vysídleno. Krize spojená s násilím ozbrojených skupin, ekonomickou nestabilitou a nedostatečným financováním humanitárním pomoci vyžaduje urgentní řešení a naléhavou mezinárodní intervenci.

UNICEF a humanitární organizace zdůrazňují, aby se upřednostňovala ochrana dětí během válečných operací a zajistila se bezpečná reintegrace nezletilých naverbovaných ozbrojenými skupinami (viz Bulletin prosinec 2024, str. 29). Většina dětí na Haiti jsou vysídleny, podvyživeny a žijí ve strachu ve čtvrtích, které jsou ovládané ozbrojenými skupinami. Ty mají často společné vazby na hlavní politické a obchodní představitele bojující o vliv a kontrolu v zemi. Lidé tu proto čelí také kolapsu základních služeb, kdy 1,5 milionu mladých lidí ztratilo přístup ke vzdělávání a zdravotnickým zařízením.

Světový potravinový program OSN (World Food Programme, WFP) oznámil, že zajistí pomoc téměř  dvěma milionů lidí, kteří pomoc nejvíce potřebují. Organizace poskytuje rekordní množství potravinové pomoci Haiťanům nejen v hlavním městě Port-au-Prince, ale i po celé zemi. WFP navíc získává až 70 procent potřebných surovin od tamních farmářů, čímž podporuje místní ekonomiku. 

 

Zdroje

At least 3,661 killed in ‘senseless’ Haiti gang violence this year: UN (2024, září 27). Al Jazeera. Získáno z https://www.aljazeera.com/news/2024/9/27/at-least-3661-killed-in-senseless-haiti-gang-violence-this-year-un

Drury, F. & Gharanai, T. (2024, prosinec 3). Afghan women 'banned from midwife courses' in latest blow to rights. BBC. Získáno z https://www.bbc.com/news/articles/cwy3l1035nlo.

El Salvador: New Laws Threaten Free Expression, Privacy (2024, prosinec 12). Human Rights Watch. Získáno z https://www.hrw.org/news/2024/12/12/el-salvador-new-laws-threaten-free-expression-privacy

Haiti Children Crisis Demands Immediate Urgent Action (2024, prosinec 3). The New York Carib News. získáno z https://nycaribnews.com/haiti-children-crisis-demands-immediate-urgent-action/

Haiti’s children: Crisis demands urgent action (2024, prosinec 2). United Nations. získáno z https://news.un.org/en/story/2024/12/1157686?_gl=1*1izb7gy*_ga*MzE4MTE2NDY5LjE3MzEzMjk3NjM.*_ga_TK9BQL5X7Z*MTczNjI3NjkyNy44LjAuMTczNjI3NjkyOC4wLjAuMA…

Human Rights Watch warns of new threats to privacy, press freedom in El Salvador (2024, prosinec 12). Reuters. Získáno z https://www.reuters.com/world/americas/human-rights-watch-warns-new-threats-privacy-press-freedom-el-salvador-2024-12-12/.

Kumar, R. & Joha, Z. (2024, prosinec 6). Taliban move to ban women training as nurses and midwives ‘an outrageous act of ignorance’. The Guardian. Získáno z https://www.theguardian.com/global-development/2024/dec/06/taliban-afghanistan-ban-women-training-nurses-midwives-outrageous-act-ignorance-human-rights-healthcare.

Renteria, N. (2024, prosinec 12). Human Rights Watch warns of new threats to privacy, press freedom in El Salvador. Reuters. Získáno z https://www.aol.com/news/human-rights-watch-warns-threats-120357882.htm…

World News in Brief: Humanitarians still held in Yemen, mystery illness in DR Congo, dire needs in Haiti (2024, prosinec 6). United Nations. Získáno z https://www.ungeneva.org/en/news-media/news/2024/12/101123/world-news-brief-humanitarians-still-held-yemen-mystery-illness-dr

 

Fotografie

Ženy v Afghánistánu, ArmyAmber, 22. října 2012, zdroj: Pixabay, CC0.