Posun ve vyjednávání úmluvy o zločinech proti lidskosti 

Žádost o vydání zatykače na představitele Myanmaru 

Dva bývalí představitelé Syrských ozbrojených sil jsou v USA obviněni ze zločinů mučení a nelidského zacházení 

Posun ve vyjednávání úmluvy o zločinech proti lidskosti 

V uplynulých měsících došlo k významnému posunu ve vyjednávání nové úmluvy o předcházení a trestání zločinů proti lidskosti. Valné shromáždění Organizace spojených národů totiž schválilo rezoluci, podle níž má být přistoupeno k oficiálnímu vyjednávání mezinárodní úmluvy o předcházení a trestání zločinů proti lidskosti. O sjednávání úmluvy jsme informovali  již v minulosti (viz Bulletin květen 2024, s. 6-7).

Na rozdíl od mnoha jiných zločinů podle mezinárodního práva (genocida, válečné zločiny aj.) nejsou zločiny proti lidskosti a jejich trestání regulovány vlastní mezinárodní smlouvou. Jedinou právní úpravu najdeme v Římském statutu Mezinárodního trestního soudu. Ten však příliš nereaguje na realitu, v níž zločinů proti lidskosti přibývá. Nereguluje například povinnost mezinárodní spolupráce států v této oblasti nebo nestanoví povinnost přijmout legislativu na národní úrovni. Dále také přímo nezavazuje státy k předcházení a trestání těchto zločinů. Dalším problémem Římského statutu je, že jeho smluvní stranou zdaleka nejsou všechny státy mezinárodního společenství. 

Komise pro mezinárodní právo OSN připravila návrhy článků o prevenci a trestání zločinů proti lidskosti (Návrhy článků) již v roce 2019. Podle nich jsou zločinem proti lidskosti například vraždy, vyhlazování, zotročování, mučení a další zločiny vědomě spáchané na civilním obyvatelstvu v době míru nebo války. Článek 4 Návrhů článků rovněž zakotvuje povinnost států přenést zákaz zločinů proti lidskosti do svých právních systémů a povinnost mezinárodní spolupráce při stíhání těchto zločinů. 

Návrhy článků mají sloužit jako základ pro přijetí úmluvy na půdě Valného shromáždění OSN. Přijetí rezoluce o zahájení oficiálního vyjednávání úmluvy o prevenci a trestání zločinů proti lidskosti je zásadním krokem vpřed v době, kdy k páchání zločinů proti lidskosti dochází stále častěji. 

Žádost o vydání zatykače na představitele Myanmaru 

Žalobce Mezinárodního trestního soudu (MTS) Karim A. A. Khan podal 27. listopadu 2024 žádost o vydání zatykače na vrchního velitele myanmarských obranných sil, generála Min Aun Hlaina. Žádostí se bude zabývat přípravný senát MTS, který rozhodne, zda jsou splněny požadavky potřebné pro vydání zatykače.

Od listopadu 2019 vyšetřovala kancelář žalobce MTS zločiny údajně spáchané na Rohinzích v Myanmaru v letech 2016 a 2017. Menšina rohingských muslimů měla být myanmarskými ozbrojenými složkami pronásledována a její značná část násilně vyhnána z Myanmaru. Většina lidí, kteří byli takto donuceni opustit své domovy se usídlila v sousedním Bangladéši (viz Bulletin červen 2022, s. 9–⁠⁠⁠⁠⁠⁠12). 

Žalobce MTS uvedl, že nasbíral dostatek důkazního materiálu, na jehož základě se domnívá, že Min Aun Hlain je trestně odpovědný za zločiny proti lidskosti v podobě perzekuce a násilné deportace příslušníků rohingské menšiny. Dále uvedl, že se jedná o první žádost o vydání zatykače týkající se situace v Myanmaru, další však budou následovat. 

Dva bývalí představitelé Syrských ozbrojených sil jsou v USA obviněni ze zločinů mučení a nelidského zacházení 

V pondělí 9. prosince 2024 bylo zveřejněno obvinění dvou bývalých vrchních představitelů syrských zpravodajských služeb Jamila Hassana a Abdula Salama Mahmuda. Ti se měli dopustit zločinů mučení a nelidského zacházení na vězněných odpůrcích bývalého syrského režimu. Obvinění bylo zveřejněno dva dny po úspěšné ofenzívě syrských rebelů v hlavním městě Sýrie Damašku, po které musel ze země uprchnout i bývalý prezident Sýrie Bašár al-Asad. Tomu byl následně udělen azyl v Rusku. 

Zmínění muži byli podle Státního zastupitelství pro Severní Illinois odpovědní za vedení a řízení několika detenčních center a věznic za bývalého režimu Bašára al-Asada v Sýrii. Mezi těmito věznicemi byla i nechvalně známá vojenská vazební věznice Mezzeh poblíž Damašku. Ve věznici Mezzeh měli být údajně drženi a systematicky mučeni syrští odpůrci Asadova režimu, ale také zahraniční (včetně amerických) humanitární pracovníci a novináři. 

Jamil Hassan a Abdul Salam Mahmud jsou obviněni z krutého a nelidského zacházení a mučení. Na oba muže byl vydán zatykač, v současné době jsou však stále na svobodě. 

 

Zdroje: 

Amnesty International. (2024). Global: states must negotiate a robust treaty on crimes against humanity after breakthrought resolution. Dostupné z: https://www.amnesty.org/en/latest/news/2024/11/states-must-negotiate-robust-treaty-crimes-against-humanity-after-resolution/

International federation for human rights. (2024). States move towards negotiation for a treaty on crimes against humanity. Dostupné z: https://www.fidh.org/en/issues/international-justice/states-move-towards-negotiations-for-a-treaty-on-crimes-against

Mezinárodní trestní soud. (2024). Statement of ICC prosecutor Karim A.A. Khan: Aplication for an arrest warrant in the situation in Bangladesh/Myanmar. Dostupné z: https://www.icc-cpi.int/news/statement-icc-prosecutor-karim-aa-khan-kc-application-arrest-warrant-situation-bangladesh

Office of public affairs, U.S. Department of justice. (2024). Criminal charges unsealed against two former high-ranking syrian government intelligence officials for war crimes against americans and other civilians. Dostupné z: https://www.justice.gov/opa/pr/criminal-charges-unsealed-against-two-former-high-ranking-syrian-government-intelligence

United Nations. (2019). Draft articles on prevention and punishment of crimes against humanity. Dostupné z: https://legal.un.org/ilc/texts/instruments/english/draft_articles/7_7_2019.pdf

Weurding, A. (2024, prosinec). US unseals war crimes indictment against former syrian officials. Jurist news. Dostupné z: https://www.jurist.org/news/2024/12/us-unseals-war-crimes-indictment-against-former-syrian-officials/

 

Fotografie: 

Státy přistoupí k vyjednávání úmluvy o zločinech proti lidskosti. UN General Assembly 2006. autor: Shealeah Craighead. 19. 9. 2006. zdroj: wikimedia commons. úpravy: fotografie oříznuta.