První rozsudek za válečné zločiny spáchané na Ukrajině
Neuplynuly ani tři měsíce od začátku ruské invaze na Ukrajinu a už padl první rozsudek za válečné zločiny. Jednadvacetiletý ruský seržant Vadim Šišmarin byl odsouzen kyjevským soudem na doživotí za zastřelení neozbrojeného civilisty ve vsi Čupachivka.
Šišmarin se k vraždě přiznal a uvedl, že jí lituje. Hájil se tím, že jednal na přímý rozkaz svého nadřízeného. Podle soudce Agafonova, který Šišmarina odsoudil, byl i samotný rozkaz nezákonný. „Vzhledem k tomu, že spáchaný zločin je zločinem proti míru, bezpečnosti, lidskosti a mezinárodnímu právnímu řádu… soud nevidí možnost uložit Šišimarinovi (nižší) trest,“ uvedl v odůvodnění rozsudku.
Ačkoliv je vynesený trest bezpochyby přísný, je možné, že si jej Šišmarin neodpyká celý, ale že bude poslán zpět do Ruska v rámci výměny zajatců. „Jestli (Šišimarina) vymění, a to i za naše obránce z Mariupolu, nebudu proti, budu pro.“ Uvedla vdova po zastřeleném.
Ukrajinská prokuratura vyšetřuje bezmála 14 000 podezřelých z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Kromě ní vede své vyšetřování i Mezinárodní trestní soud, a na základě tzv. univerzální jurisdikce i Německo, Španělsko či Česká republika.
První rozsudky u Kosovských specializovaných komor
Kosovské specializované komory byly založeny v roce 2017, sídlí v Haagu a soudí válečné zločiny spáchané během války v Kosovu. Ačkoliv patří formálně do kosovského soudního systému, jejich soudci jsou pouze mezinárodní. A nyní byl po pěti letech fungování komor vynesen první rozsudek.
Hysni Gucati a Nasim Haradinaj byli odsouzeni každý ke čtyřem letům a šesti měsícům vězení a k pokutě 100 EUR za maření úředních povinností, zastrašování svědků a porušování tajemství řízení. Nejedná se tedy ještě o odsouzení za zločiny, kvůli kterým byly Komory zřízeny.
V roce 2020 došlo z Komor k několika únikům důvěrných informací, ke kterým se dostali i obvinění. Informace obsahovaly např. jména utajených svědků. Podle rozsudku oba obvinění poté uspořádali několik tiskových konferencí, kde umožnili novinářům nahlédnou do tajných dokumentů Komor, včetně opisování a fotografování. Na adresu svědků tehdy údajně prohlásili, že jsou to „zrádci, špioni a kolaboranti“, čímž se měli dopustit jejich zastrašování.
Oba odsouzení mají nyní čas na podání odvolání.
Francie pokračuje v souzení rwandské genocidy
V zimním Bulletinu jsme informovali francouzských soudech, které i 28 let po rwandské genocidě soudí její účastníky. (viz. Bulletin leden-únor 2022, s. 11) V prosinci byl rwandský řidič Claude Muhayimana odsouzen ke čtrnácti letům vězení za napomáhání genocidě. Uplynulo pár měsíců a francouzské soudy zahajují další případ.
Laurent Bucyibaruta byl prefektem provincie Gikongoro v jižní Rwandě. Je podezřelý ze zorganizování masakru, při kterém slíbil prchajícím Tutsiům ochranu a následně jich bylo téměř 45 000 zavražděno. Je také podezřelý z vraždy devadesáti žáků školy Marie Merci a z poprav tutsijských vězňů. Za tyto zločiny mu v případě uznání viny hrozí doživotí.
Proces je naplánován do poloviny července. Pokud bude Bucyibaruta uznán vinným, stane se pátým odsouzeným ve Francii za podíl na rwandské genocidě.
Prezident Interpolu je vyšetřován z francouzskými soudy
I další aktualita pochází z Francie. Prezidenta Interpolu generálmajora ze Spojených arabských emirátů (SAE) Ahmeda Nasira al-Raisiho začaly vyšetřovat francouzské soudy na základě univerzální jurisdikce. Al-Nasir je podezřelý, že se ještě během svého působení v SAE dopouštěl mučení a svévolného zadržování vězňů.
V listopadu zvolený prezident Interpolu al-Raisi byl obviněn dvěma britskými občany Matthew Hedgesem a Alim Issou Ahmadem, kteří byli v blízkovýchodním státě zadrženi v letech 2018, respektive 2019.
Doktorský student Hedges byl zadržen v roce 2018, následně odsouzen k doživotí za špionáž a po sedmi měsících vězení propuštěn poté, co mu byla prezidentem udělena milost. Během svého věznění byl podle svých slov několikrát mučen. Issa Ahmad byl zadržen v roce 2019 a rovněž měl být mučen. V této době al-Raisi zastával (a stále zastává) pozici generálního inspektora Ministerstva vnitra SAE a z této pozice má být za mučení obou Britů odpovědný.
Kromě Francie podali oba zadržení žaloby na al-Raisiho i v Norsku, Švédsku a Turecku. Mimo to probíhá ještě občanskoprávní řízení proti al-Raisimu ve Velké Británii.
Německý Federální soudní dvůr potvrdil první světový rozsudek nad důstojníkem syrského režimu
Federální soudní dvůr v Německu působí jako nejvyšší soudní instance v občanskoprávních a trestních věcech. Eyad al-Gharib si definitivně odpyká čtyři a půl roku za napomáhání zločinům proti lidskosti, ke kterým byl odsouzen vloni.
Jeho vina spočívá v tom, že ze své pozice plukovníka zpravodajské služby nechal zatknout 30 protestujících, kteří v roce 2011 demonstrovali v Dúmě severovýchodně od Damašku, a následně je nechal převézt do vězení Al-Khatib, kde měli být mučeni.
Původně byl společně s al-Gharibem souzen i další z důstojníků tajné služby Anwar Raslan, který měl vězení Al-Khatib na starosti. Jeho případ byl ovšem vyčleněn k samostatnému řízení, ve kterém si Raslan vyslechl doživotní trest odnětí svobody. Jeho rozsudek zatím není pravomocný.
Zdroje
Al Jazeera. 2022. France opens probe into torture claims against Interpol president. https://www.aljazeera.com/news/2022/5/11/france-opens-probe-into-torture-claims-against-interpol-president.
Al Jazeera. 2022. France puts ex-Rwanda official Bucyibaruta on trial for genocide. https://www.aljazeera.com/news/2022/5/9/france-puts-ex-rwanda-official-bucyibaruta-on-trial-for-genocide.
Daily Sabah. 2022. German court finds Assad regime official guilty of crimes against humanity. https://www.dailysabah.com/world/syrian-crisis/german-court-finds-assad-regime-official-guilty-of-crimes-against-humanity
Daily Sabah. 2022. Top German court rejects Syrian regime officer's appeal in torture case. Istanbul. https://www.dailysabah.com/world/syrian-crisis/top-german-court-rejects-syrian-regime-officers-appeal-in-torture-case.
Drake, D. Kořínek O. Čeští kriminalisté prověřují válečné zločiny na Ukrajině. Novinky cz. 14. 4. 2022. Praha. https://www.novinky.cz/valka-na-ukrajine/clanek/ncoz-proveruje-valecne-zlociny-na-ukrajine-40393974.
Hajdari, U. WELCOME TO KOSOVO’S JUDICIAL BATTLEGROUND. JUSTICEINFO. 27. 10. 2020. Priština. https://www.justiceinfo.net/en/45786-welcome-to-kosovo-judicial-battleground.html.
iRozhlas. 2022. Kyjev vyšetřuje na 14 tisíc obvinění z válečných zločinů ruských sil, uvedla prokurátorka. Kyjev. https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/vysetrovani-valecne-zlociny-ukrajiny-rusko_2205262002_piv.
iRozhlas. 2022. Ruský voják dostal za zastřelení civilisty doživotí. Jedná se o první trest za válečné zločiny na Ukrajině. Kyjev. https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/ukrajina-rusko-soud-vrazda-valecne-zlociny_2205231245_jip.
Justiceinfo. 2022. FRANCE PUTS EX-TOP RWANDA OFFICIAL ON TRIAL FOR GENOCIDE. https://www.justiceinfo.net/en/91875-france-puts-ex-top-rwanda-official-on-trial-for-genocide.html.
Quell, M. KOSOVO: TWO KLA VETERANS JAILED FOR “WITNESS INTIMIDATION”. JUSTICEINFO. 20. 5. 2022. Haag. https://www.justiceinfo.net/en/92532-kosovo-two-kla-veterans-jailed-for-witness-intimidation.html.
Ruvurigo, S. E. GÉNOCIDE AU RWANDA : BUCYIBARUTA, UN PRÉFET EN PROCÈS À PARIS. Justiceinfo. 9. 5. 2022. Rwanda. https://www.justiceinfo.net/fr/91850-genocide-rwanda-bucyibaruta-prefet-proces-paris.html.
U.S. News. 2022. French Court Investigates Interpol Chief Over Torture Claims. https://www.usnews.com/news/world/articles/2022-05-11/french-court-probes-torture-claims-against-interpol-official.
The Specialist Chambers and Specialist Prosecutor's Office. 2022. TRIAL PANEL PRONOUNCES JUDGEMENT IN HYSNI GUCATI AND NASIM HARADINAJ CASE. https://www.scp-ks.org/en/trial-panel-pronounces-judgement-hysni-gucati-and-nasim-haradinaj-case.
Fotografie
[1] Prezident Interpolu al-Raisi je podezřelý z podílení na mučení vězňů. H.E. Dr. AHMED NASER AL-RAISI, autor: Ipixelpro, 14. únor 2018, zdroj: Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, editace: ořez.