Zvláštní soud pro Libanon: další dva doživotní tresty za vraždu Rafíka Harírího
Odvolací senát Zvláštního tribunálu pro Libanon v červnu vydal odsuzující rozsudky vůči dvěma podezřelým ve věci vraždy bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího. Nastražená výbušnina, kterou byl atentát v únoru 2005 proveden, si včetně Harírího vyžádala 22 mrtvých a dalších alespoň 226 raněných.
Senát již v březnu tohoto roku zrušil osvobozující rozsudky vůči Hassan Habib Mehrimu i Hussein Hassan Oneissimu a uznal je vinnými ze všech bodů obžaloby. Shledal, že oba si byli plně vědomi možného ohrožení nezúčastněných osob a jsou tak trestně odpovědni i za vedlejší škody na životech a zdraví. Nyní oba odsoudil k pěti souběžným doživotním trestům odnětí svobody za spiknutí za účelem spáchání teroristického útoku a spolupachatelství trestného činu úmyslného zabití a pokusu o úmyslné zabití. Jedná se o stejný trest, jaký byl uložen prvnímu odsouzenému, Salimu Jamilu Ayyashovi již v roce 2020.
Odsuzující rozsudek je očekávaným krokem nejen pro oběti a pozůstalé, ale také pro mezinárodní společenství a Zvláštní tribunál pro Libanon jím završuje svou více než desetiletou činnost.
Mezinárodní trestní soud bude pokračovat ve vyšetřování situace na Filipínách
Přípravný senát MTS rozhodne o žádosti o znovuzahájení vyšetřování údajných zločinů proti lidskosti spáchaných v rámci tzv. války proti drogám (war on drugs) vedenou filipínskou vládou. O přerušení vyšetřování zažádaly filipínské úřady v listopadu minulého roku s tím, že se situací v zemi, v souladu s principem komplementarity, již zabývají vnitrostátní soudy.
Žalobce MTS Karim Khan apeluje na pokračování ve vyšetřování, jelikož filipínská strana neposkytla konkrétní důkazy o tom, jaká řízení proběhla nebo v současné době probíhají. Ty informace, které soud obdržel, se navíc zmiňují jen o řízení vyšetřující úroveň správní či jiné mimotrestní odpovědnosti, tedy nemohou odůvodnit odklad trestního vyšetřování MTS.
Uznávaje princip komplementarity, kterého se dovolávají filipínské úřady, Karim Khan ve svém oficiálním vyjádření zdůrazňil, že pokud jsou vnitrostátní orgány v rámci stíhání nečinné, je nutné, aby MTS zahájil vlastní proces. Závěrem však uvedl, že je nadále připraven s filipínskou stranou účinně spolupracovat na docílení spravedlnosti pro oběti spáchaných zločinů.
Abd-Al-Rahman stanul před soudem
V dubnu bylo zahájeno hlavní líčení ve věci Abd-Al-Rahmana, známého také jako Ali Kushayb, před MTS. Ten čelí obžalobě z 31 válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, kterých se údajně dopustil jako velitel ozbrojené milice Džandžavíd v súdánském Dárfúru. O místním konfliktu mezi lety 2003 až 2004, konkrétních obviněních i o osobě Aliho Kushayba jsme podrobněji psali již dříve (viz Bulletin leden-únor, s. 15).
Abd-Al-Rahman během prvního dne líčení potvrdil, že je srozuměn s obsahem obžaloby a všechna vznesená obvinění odmítl. V současné době Soud provádí výslechy soudních znalců a svědků, z nichž někteří jsou oběťmi etnických čistech páchaných Džanžavídem ve spolupráci s vládními silami.
Soud s Abd-Al-Rahmanem je prvním soudním procesem ve věci válečných zločinů spáchaných během konfliktu v Dárfúru. Na Umara Al-Bašíra, bývalého súdánského prezidenta, byly ze strany MTS vydány hned dva zatykače, nicméně súdánské úřady jej odmítly vydat a v současné době si odpykává trest uložený vnitrostátními soudy.
Vyšla druhá expertní zpráva o porušování mezinárodního humanitárního práva
V půlce dubna byla publikována zpráva tříčlenné pozorovací mise o porušování mezinárodního humanitárního práva a lidských práv ve stále probíhající válce na Ukrajině. Zpráva, jejíž spoluautorkou je i profesorka Veronika Bílková, pokryla prvních pět týdnů konfliktu.[1] Činnosti expertní komise se dovolalo 45 členských států OBSE, včetně Ukrajiny, na základě tzv. moskevského mechanismu.
Přestože nebylo z bezpečnostních důvodů misi umožněno vyšetřovat situaci na místě, na základě velkého množství dat se jí podařilo prokázat četné případy porušování lidských práv, a to téměř ve všech vyšetřovaných oblastech.
Pro období od dubna do června byla následně ustanovena nová pozorovací mise,[2] která přišla s konkrétnějšími zjištěními o závažných porušeních mezinárodního humanitárního práva ruskými ozbrojenými složkami. Medializované případy měst Buča a Irpin, které komise navštívila, jsou symbolické pro obecnější způsoby vedení války ruskou stranou.
Alarmující je také praxe vydávání zadržených osob do tzv. Doněcké a Luhanské republiky, kde jsou vystavovány stíhání, které nesplňuje standardy spravedlivého procesu, včetně možnosti uložení trestu smrti.
Přípravný senát MTS vydal zatykače na tři osoby v souvislosti s válkou v Gruzii
Koncem června vydal Přípravný senát MTS zatykač na tři osoby potenciálně odpovědné za válečné zločiny v souvislosti s ozbrojeným konfliktem mezi Ruskem a Gruzií v roce 2008. O žádosti žalobce k vydání zatykačů jsme psali již dříve (viz Bulletin duben, str. 13).
Michail Majramovič Mindzajev, bývalý vysoký policejní důstojník ministerstva vnitra Ruské federace, se údajně dopustil mučení a nelidského zacházení na zadržených gruzínských civilistech, kteří byli ruskou stranou využití k výměně vězňů. Další dvě osoby, Gamlet Guchmazov, tehdejší ředitel vazební věznice Tskhinvali, ve které byli civilisté internováni, a David Georgijevič Sanakoev, tehdejší veřejný ochránce lidských práv (ombudsman) jihoosetské státní správy, čelí obvinění za válečné zločiny spáchané v srpnu 2008.
Vydání zatykačů je výsledkem dlouhodobého vyšetřování zločinů spadajících do jurisdikce MTS spáchaných v rámci konfliktu v Jižní Osetii a Gruzii.
Potvrzena smrt posledního obžalovaného z účasti na genocidě ve Rwandě
Protais Mpiranya byl obviněn z vraždy tehdejší rwandské premiérky Agathe Uwilingiyimany a také deseti belgických příslušníků mírových sil OSN, kteří tvořili její stráž. Jako velitel prezidentské gardy byl Mezinárodním trestním tribunálem pro Rwandu obviněn v osmi bodech obžaloby, mimo jiné za zločiny genocidy, vraždy a znásilnění ve formě napomáhání a organizování těchto zločinů.
Bezprostředně po genocidě ve Rwandě uprchl do Kamerunu, později se na straně Zimbabwe zapojil do občanské války v Kongu. Jako velitel vojenské brigády vešel v širší známost a v Zimbabwe se těšil úctě jako velitel „Alain”.
Od roku 2002 se skrýval v Zimbabwe pod několika falešnými jmény. Vyšetřovatelům se nakonec na základě exhumace hrobu v Harare podařilo identifikovat, že zemřel roku 2006. V té době vystupoval pod jménem Ndume Sambao, které také stojí na náhrobku. Jeho smrt se podařilo potvrdit i přes dlouhodobé snahy jeho rodiny a spolupracovníků tuto informaci zakrýt.
Zdroje
Zvláštní tribunál pro Libanon. Ayyash et al. (STL-11-01),
(https://www.stl-tsl.org/en/the-cases/stl-11-01)
Mezinárodní trestní soud, Statement of the Prosecutor of the International Criminal Court, Karim A. A. Khan QC, following the application for an order under article 18(2) seeking authorisation to resume investigations in the Situation in the Philippines, Press Release, 24. 6. 2022,
Lian Buan, ICC prosecutor wants to resume probe into Duterte drug war, Rappler, 24. 6. 2022
Mezinárodní trestní soud, Abd-Al-Rahman trial opens at International Criminal Court, Press Release, 5. 4. 2022,
(https://www.icc-cpi.int/news/abd-al-rahman-trial-opens-international-criminal-court)
Susan Kendi, The Landmark Trial of Abd-Al-Rahman at the ICC for crimes in Darfur, International Commission of Jurists, 22. 4. 2022,
(https://icj-kenya.org/news/the-landmark-trial-of-abd-al-rahman-at-the-icc-for-crimes-in-darfur)
EJIL:Talk!, Violations of International Humanitarian and Human Rights Law, War Crimes and Crimes Against Humanity Committed in Ukraine since 24 February 2022: Summary of the Report by a Mission of Experts under the OSCE Moscow Mechanism, 19. 4. 2022,
Foreign, Commonwealth & Development Office, Russia's war in Ukraine: UK statement on OSCE's second Moscow Mechanism expert report, 14. 6. 2022,
Mezinárodní trestní soud, Situation in Georgia: ICC Pre-Trial Chamber delivers three arrest warrants, Press Release, 30. 6. 2022
(https://www.icc-cpi.int/news/situation-georgia-icc-pre-trial-chamber-delivers-three-arrest-warrants)
BBC News, Rwandan genocide fugitive Protais Mpiranya confirmed dead, 12. 5. 2022,
(https://www.bbc.com/news/world-africa-61429761)
Poznámky
[1] Celý text zprávy první pozorovací mise je k dispozici zde.
[2] Celý text zprávy druhé pozorovací mise k dispozici zde.
Fotky
[1] Ukrajinská Buča se vlivem ruské agrese proměnila v nepoznání. Russia Ukraine War, autor: manhai, AP Photo/Rodrigo Abd, 5. duben 2022, zdroj: Flickr, CC BY 2.0, editace: ořez.