Ukrajinský soud snížil trest prvnímu odsouzenému ruskému vojákovi
Odvolací soud v Kyjevě snížil na konci července 2022 trest jednadvacetiletému ruskému vojákovi, který byl jako vůbec první od únorové invaze Ruské federace na Ukrajinu odsouzen ukrajinskými soudy za válečné zločiny (více viz Bulletin červen 2022, s. 13). Za zabití neozbrojeného civilisty si tak místo doživotí odpyká ve vězení 15 let.
Obhajoba Vadima Šišimarina považovala rozsudek první instance z května 2022 za nepřiměřeně přísný, neboť dle ní Šišimarin neměl v úmyslu civilistu zabít a pouze plnil rozkazy svých nadřízených, které navíc několikrát odmítl provést. Soud dle obhajoby nevzal v potaz skutečnost, že Šišimarin po celou dobu procesu spolupracoval, ke spáchání činu se přiznal a vyjádřil lítost.
Proces byl ostře sledován jako první zkouška toho, zda je možné vést spravedlivý soudní proces v průběhu probíhajícího konfliktu a zda ukrajinská justice obstojí v nelehkém úkolu stíhat tisíce případů válečných zločinů.
Ruský agent chtěl proniknout do Mezinárodního trestního soudu jako brazilský stážista
Nizozemská zpravodajská služba vydala v polovině června prohlášení, že odhalila ruského vojenského agenta, který se pod falešnou identitou pokusil proniknout k Mezinárodnímu trestnímu soudu (MTS) jako stážista z Brazílie. Cílem bylo s největší pravděpodobností získat přístup k informacím k vyšetřování zločinů podle mezinárodního práva spáchaných na území Ukrajiny, které MTS zahájil jen několik dní po vstupu ruské armády na Ukrajinu.
Sergey Vladimirovich Cherkasov, vystupující pod falešným jménem Viktor Muller Ferreira, se do Brazílie přestěhoval v roce 2010, kde se poté vydával za brazilského občana. Cherkasov vytvořil propracovaný krycí příběh, který zahrnoval mnoho detailů o jeho rodinné situaci či dokonce o oblíbených místech a restauracích v Brazílii. To vše ve snaze zakrýt veškeré vazby na Rusko a zejména své zapojení do ruské tajné služby zvané GRU.[1]
Nizozemská zpravodajská služba k případu zveřejnila podrobné informace s cílem odhalit fungování ruské rozvědky a upozornit na hrozbu pro další mezinárodní instituce. Dle slov jejího šéfa se jednalo o dlouhodobou a několik let plánovanou operaci. Cherkasov byl zadržen na letišti a vyhoštěn zpět do Brazílie, kde byl vzat do vazby a je stíhán za použití zfalšovaných dokladů. Nizozemské úřady v posledních letech vyhostily více než 20 Rusů obviněných ze špionáže.
Německo vyneslo druhý rozsudek za genocidu jezídů
K pěti letům a šesti měsícům odnětí svobody odsoudil na konci července 2022 soud v Hamburku německou občanku a členku tzv. Islámského státu (IS), Jaldu A. Ta byla shledána vinnou z napomáhání ke genocidě, válečným zločinům a zločinům proti lidskosti v souvislosti se zotročením a zneužíváním mladé jezídské ženy, která byla později klíčovým svědkem a zároveň spolužalobkyní v řízení. Jedná se o druhé odsouzení člena IS za genocidu a zvěrstva páchaná na jezídech v Iráku a Sýrii (více k prvnímu případu odsouzení člena IS z genocidy jezídů viz Bulletin leden-únor 2022, s. 12).
Dle zjištěných skutkových okolností odcestovala obžalovaná v roce 2014 z Německa do Sýrie, kde se provdala za několik vysoce postavených bojovníků IS, z nichž jeden v roce 2017 držel jezídskou ženu jako domácí a sexuální otrokyni. Jalda A. usnadnila manželovi týrání tím, že ženu hlídala a bránila jí v útěku. Násilí byla často přítomna a dokonce se jej i sama dopouštěla.
Přestože obžalovaná popřela svou vinu a snažila se zpochybnit věrohodnost své oběti v pozici svědkyně, soud došel k závěru, že svými činy napomáhala IS ke zničení jezídské etnicko-náboženské skupiny a napomáhala tak páchání zločinu genocidy. Dle soudu je totiž „nemyslitelné“, že by obžalovaná nevěděla o pronásledování jezídů členy IS poté, co v IS žila přes tři roky a byla manželkou několika členů této skupiny. Sama navíc podporovala ideologii IS a jezídy považovala za „špinavé nevěřící“.
V Myanmaru pokračuje rozsáhlé systematické násilí a zločiny proti lidskosti
Nezávislý vyšetřovací mechanismus pro Myanmar (Independent Investigative Mechanism for Myanmar, IIMM) [2] vydal na začátku srpna 2022 výroční zprávu, podle které příslušníci bezpečnostních sil a ozbrojených skupin v Myanmaru nadále systematicky páchají zločiny proti lidskosti. Jedná se zejména o sexuální a trestné činy na základě pohlaví, včetně znásilnění a jiných forem sexuálního násilí, které jsou páchány zejména na ženách a dětech. Zpráva své závěry opírá o více než 3 miliony důkazů a informací z téměř 200 zdrojů, které IIMM shromáždil za tři roky svého fungování.
Podle zprávy „existuje dostatek indicií, že od vojenského převzetí moci v únoru 2021 byly v Myanmaru páchány zločiny v rozsahu a způsobem, který představuje rozsáhlý a systematický útok proti civilnímu obyvatelstvu.“ Zpráva také odhaluje, že děti jsou v Myanmaru mučeny, odváděny do armády či svévolně zadržovány. Podle vedoucího IIMM Nicholase Koumjiana patří „zločiny páchané na ženách a dětech mezi ty nezávažnější mezinárodní zločiny, historicky však nejsou dostatečně hlášeny a vyšetřovány“.
IIMM také poskytuje relevantní důkazy se souhlasem svých informačních zdrojů například Mezinárodnímu soudnímu dvoru a Mezinárodnímu trestnímu soudu, u kterých v současné době probíhají mezinárodní řízení v souvislosti se situací v Myanmaru.
Poznámky
[1] Dle důkazů shromážděných českými bezpečnostními složkami byli příslušníci ruské GRU také zapojeni do výbuchů muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014.
[2] Nezávislý vyšetřovací mechanismus pro Myanmar byl zřízen Radou OSN pro lidská práva v roce 2018 s cílem shromažďovat a analyzovat důkazy o nejzávažnějších mezinárodních zločinech a dalších porušení mezinárodního práva spáchaných v Myanmaru od roku 2011.
Zdroje
Anthony Deutsch, Netherlands says Russian spy caught seeking war crimes court internship, Reuters, 17. 6. 2022, (https://www.reuters.com/world/europe/netherlands-says-russian-spy-caught-seeking-war-crimes-court-internship-2022-06-16/)
AP News, Ukrainian court lowers Russian soldier’s war crimes sentence, 29. 7. 2022, (https://apnews.com/article/russia-ukraine-kyiv-war-crimes-sentencing-1590d0aa9c36870925304fbab5cfba47)
Nadia’s Initiative, German Court Hands Down Second Genocide Conviction Against ISIS Member, 27. 7. 2022, (https://www.nadiasinitiative.org/news/german-court-hands-down-second-genocide-conviction-against-isis-member-following-enslavement-and-abuse-of-yazidi-woman-in-syria)
UN News, Myanmar: Crimes against humanity committed systematically, says UN report, Human Rights, 9. 8. 2022, (https://news.un.org/en/story/2022/08/1124302)
Radio Free Europe/Radio Liberty, Life Sentence Handed To Russian Soldier For Killing Ukrainian Civilian Reduced To 15 Years, RFE/RL's Ukrainian Service, 29. 7. 2022, (https://www.rferl.org/a/ukraine-russian-soldier-sishimarin-life-sentence-reduced/31965731.html)
Fotografie
[1] Lidé demonstrují proti genocidě jezídů páchané tzv. Islámským státem. Yezidi Demonstration at the White House, autor: Kaitlynn Hendricks, 7. srpen 2014, zdroj: Flickr, CC BY 2.0, editace: ořez.