V červenci letošního roku publikovala Agentura Evropské unie pro základní práva výsledky svého nejnovějšího průzkumu týkajícího se antisemitismu v Evropě. Situace se podle výpovědí za posledních pět let zhoršila a antisemitismus je tak stále aktuálnějším problémem mnoha evropských států. Strategie EU pro boj proti antisemitismu je nadějí na zlepšení, avšak ani přijatá opatření nejsou dostatečná k zajištění bezpečí židovských komunit v Evropě.
Úvod
Strach o vlastní bezpečnost a bezpečnost svých blízkých, nenávistné projevy, skrývání své židovské identity nebo diskriminace; i takto by se daly popsat každodenní pocity evropských Židů, vyplývající z nejnovějšího průzkumu Agentury Evropské unie pro základní práva (FRA). Po více než 79 letech od konce druhé světové války, která pro židovskou komunitu představovala katastrofu v podobě holocaustu a kdy se Evropa zapřísáhla takovouto situaci už nikdy nepřipustit, se Evropou šíří další vlna antisemitismu.
O průzkumu
FRA již potřetí provedla průzkum týkající se diskriminace a zločinů z nenávisti proti Židům v EU, nabízející jedinečný popis každodenních zkušeností a vnímání antisemitismu pohledem židovských komunit; průzkum poté rovněž přináší unikátní srovnání aktuálních výsledků s výsledky z průzkumů z minulých let.
Za účelem získání objektivních dat bylo mezi lednem a červnem 2023 osloveno přibližně 8000 Židů ve věku od 16 let z celkem 13 evropských zemí, ve kterých žije odhadovaných 96 % veškeré židovské populace v Evropě.
Průzkum vycházel z rozšířené pracovní definice antisemitismu, kterou vytvořila Mezinárodní aliance na památku holocaustu (IHRA); ta definuje antisemitismus jako „určité vnímání Židů, které může být vyjádřeno jako nenávist vůči Židům. Spadají sem rétorické a fyzické projevy antisemitismu, které jsou namířeny proti židovským nebo nežidovským jednotlivcům či jejich majetku nebo proti společenským a náboženským institucím židovské komunity.”[1]
Klíčová zjištění vyplývající z průzkumu
Výsledky průzkumu odhalují řadu znepokojivých zjištění. Až 96 % respondentů uvedlo, že se v posledním roce setkali s nějakou formou antisemitismu. Osm z deseti dotázaných se navíc domnívá, že antisemitismus v posledních pěti letech v jejich zemi vzrostl. Dle sdělení FRA se navíc situace v Evropě dramaticky zhoršila od října 2023, kdy došlo k útoku Hamásu na Israel. Počet antisemitských incidentů podle zpráv židovských organizací od útoku vzrostl až o 400 %
Více než polovina účastníků průzkumu má na veřejnosti strach, že se stane terčem slovních útoků, a více než 4 z 10 Židů se dokonce obávají i fyzických útoků. S tímto jsou rovněž spojeny také obavy o bezpečnost blízkých osob, se kterými se potýká na 60 % dotázaných. Tyto obavy tak vedou mnoho Židů ke skrývání své židovské identity na veřejnosti, kdy tři ze čtyř dotázaných se na veřejnosti snaží neupozorňovat na svoji víru, mnozí se raději rozhodnou vynechat židovské akce a přes 40 % z dotázaných se cítí nuceno skrývat svou identitu v práci nebo ve škole, aby předešli diskriminaci.
Z těchto a dalších důvodů téměř polovina z dotázaných zvažovala v posledních pěti letech odchod ze své země. Čtyři z deseti z těch, co emigrovali nebo o emigraci uvažovali, navíc uvedli, že hlavním důvodem byl nedostatek pocitu bezpečí ve své vlastní zemi.
Jakékoliv formy antisemitismu tak mají negativní dopady na životy Židů; těmi jsou zejména omezování jejich svobody projevu, práva na důstojný život nebo pocity strachu a úzkosti, což podkopává samotnou ideu evropského společenství.
Strategie EU pro boj proti antisemitismu
V návaznosti na průzkum FRA z roku 2018 přijala Evropská komise v roce 2021 Strategii EU pro boj proti antisemitismu a podporu židovského života. Strategie postavená na prevenci a potírání všech forem antisemitismu, ochraně a podpoře židovského života v EU a vzdělávání, výzkumu a památce obětí holocaustu, coby třech hlavních pilířích, si klade za cíl postavit EU do čela celosvětového boje proti antisemitismu.
Komise tak vyzývá členské státy EU, aby vypracovaly národní strategie boje proti antisemitismu, zahrnuly příslušná opatření do svých akčních plánů, přijaly a uplaňovaly definici antisemitismu podle IHRA a učinily další opatření k zajištění bezpečnosti židovských komunit v Evropě.
„Protože antisemitismus útočí na samé jádro našich hodnot, kterými jsou humanita, náboženská svoboda a rovnost. Antisemitismus je jedem naší společnosti. Úkolem nás všech je proti němu bojovat, zabránit mu a vymýtit jej,“[2] uvedla v roce 2021 Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise.
Historicky první vyhodnocení dopadů této strategie z října 2024 přináší částečně pozitivní pokrok v tom ohledu, že se členským státům podařilo podniknout příslušné kroky v boji proti antisemitismu. Na druhou stranu počet útoků na židovské komunity, synagogy a pomníky připomínající památku holocaustu po událostech v říjnu 2023 rapidně vzrostl.
Nenávist i vůči jiným náboženským menšinám v Evropě stoupá
Nenávist v Evropě však v posledních letech nestoupá pouze vůči Židům. FRA od října 2021 do října 2022 provedla také průzkum týkající se zkušeností evropských muslimů s diskriminací a projevy rasismu. I výsledky tohoto průzkumu jednoznačně ukazují, že v porovnání s průzkumy FRA z předchozích let se situace v Evropě výrazně zhoršila; téměř polovina muslimů se setkala s diskriminací, každý čtvrtý muslim se setkal s obtěžováním a 4 % muslimů se staly obětmi útoků.
Ukazuje se navíc, že i nenávistné projevy a útoky vůči muslimům se po útocích z října 2023 výrazně zvýšily. Tyto útoky, podobně jako útoků vůči Židům, jsou vůči muslimům vedeny především z náboženských důvodů ve spojení právě s útokem z října 2023 a probíhajícím konfliktem na Blízkém východě.
Boj s nenávistí jako jedna z hlavních výzev Evropy
Židovské komunity jsou po dlouhá staletí nedílnou součástí evropské kultury. Každodenní realita nám však ukazuje, že nenávist vůči Židům a jiným náboženským menšinám v Evropě opět sílí. Boj s nenávistí a diskriminací je proto jednou z hlavních výzev, kterým evropské státy čelí. Neboť jak ostatně nedávno upozornila viceprezidentka Evropského židovského kongresu Raya Kalenova: „Evropa může vzkvétat pouze tehdy, když jsou její židovské komunity v bezpečí. Když už nemůžeme bezpečně existovat, je to signál, že se náš kontinent stal nebezpečným místem pro všechny.”[3] Boj proti antisemitismu, diskriminaci a rasismu je tak naléhavější než kdy jindy. Jedná se totiž nejen o otázku ochrany židovských a dalších komunit, ale i především o otázku obrany hodnot, na kterých stojí moderní evropská společnost.
Zdroje
European Commision. (2024) First progress report of the EU Strategy on combating antisemitism and fostering Jewish life. Dostupné z https://commission.europa.eu/strategy-and-policy/policies/justice-and-fundamental-rights/combatting-discrimination/racism-and-xenophobia/combating-antisemitism/eu-strategy-combating-antisemitism-and-fostering-jewish-life-2021-2030/first-progress-report-eu-strategy-combating_en?prefLang=cs.
European Union Agency for Fundamental Rights. (2024). Being Muslim in the EU. Dostupné z https://fra.europa.eu/sites/default/files/fra_uploads/fra-2024-being-muslim-in-the-eu_en.pdf.
European Union Agency for Fundamental Rights. (2024). Jewish People’s Experiences and Perceptions of Antisemitism. Dostupné z https://fra.europa.eu/sites/default/files/fra_uploads/fra-2024-experiences-perceptions-antisemitism-survey_en.pdf.
Evropská komise. (2021). Strategie EU pro boj proti antisemitismu a podporu židovského života (2021–2030). Dostupné z https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=CELEX:52021DC0615.
Maqbool, A. & Parry, J. (10. 10. 2024). Religious hate crime at record high, figures show. BBC. Získáno z https://www.bbc.com/news/articles/c0kjrr44mvdo.
Poznámky
[1] Working definition of antisemitism. Získáno z https://holocaustremembrance.com/resources/working-definition-antisemitism.
[2] Evropská komise. (2021). Strategie EU pro boj proti antisemitismu a podporu židovského života (2021–2030). Dostupné z https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=CELEX:52021DC0615.
[3] EJC Executive Vice-President addressed 6th meeting of the Working Group on the implementation of the EU strategy on combating antisemitism in Budapest (2024, 26. září). Získáno z https://eurojewcong.org/ejc-in-action/events-meetings/ejc-executive-vice-president-addressed-6th-meeting-of-the-working-group-on-the-implementation-of-the-eu-strategy-on-combating-antisemitism-in-budapest/.
Fotografie
Evropou se šíří další vlna nenávisti vůči Židům. Holocaust Exhibit, autor: Ed Bierman, 27. 7. 2008, zdroj: Flickr, CC BY 2.0.