V lednu 2010 vyšel druhý bulletin Centra pro lidská práva a demokratizaci IIPS MU. V lednovém čísle bulletinu bychom vás rádi upozornili na rozhovory, které jsme vedli s kandidáty na místo soudce u Evropského soudu pro lidská práva za Českou republiku. Jistě Vás zaujmou názory našich případných zástupců ve Štrasburku.Rozhovor s poslední kandidátkou, dr. Ivou Brožovou, bychom rádi přinesli v příštím vydání. Mezi další texty v aktuálním čísle bulletinu patří článek o ČR a Listině základních práv EU, text o zákazu minaretů ve Švýcarsku či o situaci uprchlíků v JAR. Dále v bulletinu najdete novinky z oblasti mezinárodního trestního soudnictví, odkazy na další zajímavé texty k lidským právům nebo kalendář letních škol a konferencí.
Po uzávěrce aktuálního vydání bulletinu jsme se dozvěděli, že ruská Duma vyjádřila souhlas s ratifikací 14. protokolu k Evropské úmluvě o lidských právech. Podle jejího článku 2 se současný šestiletý, jednou obnovitelný, mandát soudců prodlužuje na pouze jeden devítiletý. Na českého soudce dopadá čl. 21, podle nějž se jeho druhý mandát nyní prodlužuje o dva roky, čili do roku 2012. Kandidatury českých právníků tedy z tohoto pohledu nejsou aktuální. Protože si ale myslíme, že názory současných tří kandidátů jsou zajímavé a podnětné, a zároveň není vyloučené, že by takto sestavená kandidátka byla předložená o dva roky později Parlamentnímu shromáždění, nadále představuje medailonky o těchto osobnostech a rozhovory s nimi. Podrobější informace o změnách, které by přinesla ratifikace 14. protokolu, přineseme v následujících číslech.
V polovině února vyšel již třetí bulletin Centra pro lidská práva a demokratizaci IIPS MU. Obsahuje řadu aktualit, komentářů a článků k aktuálním otázkám spojeným s lidskými právy (například otázky spojené s používání tělesných skenerů na letištích, využívání lidských práv v zahraniční politice Lybie, úmysl slovenské vlády přijmout vězně z Guantánama a nebo aktuality z oblasti mezinárodní trestní justice). V únorovém čísle bulletinu bysme vás rádi upozornili na rozhovor s Petrem Preclíkem, který v současnosti působí v delegaci Evropské komise při OSN v New Yorku. Petr Preclík se zaměřuje na lidská práva v Ruské federaci a jeho diplomová práce s názvem „Culture Re-introduced: Contestation of Human Rights in Contemporary Russia" byla publikována v nakladatelství Marsilio. Rozhovor se dotýká témat OSN, Rady pro lidská práva, českého předsednictví EU, Ruska a jeho vzahu k dodržování lidských práv.
V březnu 2010 vyšel další bulletin Centra pro lidská práva a demokratizaci. V březnovém čísle bychom vás rádi upozornili především na rozhovor s předsedou zrušené Dělnické strany tomášem Vandasem a na komentář Ladislava Vyhnánka k tomuto tématu. Zástupci Dělnické strany se mezitím rozhodli podat stížnost k Ústavnímu soudu a její členové se v nadcházejících parlamentních volbách chystají kandidovat pod hlavičkou nové Dělnické strany sociální spravedlnosti. Ladislav Vyhnánek své postřehy týkající se tohoto přelomového rozsudku konfrontoval přímo s Vojtěchem Šimíčkem, předsedou senátu Nejvyššího správního soudu zabývajícího se politickými stranami. Dále v bulletinu najdete například text Lenky Popovičové o cíleném zabíjení teroristů z hlediska mezinárodního práva. Tato kontroverzní otázka si zaslouží pozornost nejen z důvodu své současné aktuálnosti.
Velkou část bulletinu tvoří komentáře a zprávy týkající se rozhodovací činnosti lidskoprávních i trestních soudů. Bulletin dále obsahuje i pozvánku na festival dokumentárních filmů Jeden svět nebo zprávy vztahující se k zahraniční politice států a ochraně lidských práv. Věříme, že v bulletinu najdete texty, které vás zaujmou.
Uplynulý měsíc přinesl mnoho novinek ze světa lidských práv. Česká republika se dostala opět do hledáčku mezinárodních institucí (tentokrát OSN) v souvislosti s otázkou postavení Romů. Aktuální případ ESLP vůči Chorvatsku ale ukázal, že s jejím řešením se nepotýkáme zdaleka sami. K nebývalému pokroku došlo v oblasti mezinárodní trestní justice, kdy Mezinárodní trestní soud posvětil vyšetřování nové situace, tentokrát povolebních násilností v Keni. V neposlední řadě musíme pogratulovat studentům Masarykovy univerzity, kteří uspěli v náročném klání na poli mezinárodního práva, kdy se na prestižním moot courtu ve Washingtonu úspěšně střetli se studenty z celého světa. O tomto a mnoha dalších novinkách se dozvíte z našeho pátého bulletinu, přejeme příjemné čtení.
Vyšlo květnové číslo bulletinu Centra pro lidská práva a demokratizaci. Členové Centra v posledním období rozhodně nezaháleli a aktivně se účastnili (nejen) tuzemského dění. Na Fakultě sociálních studií jsme uspořádali, soudě podle počtu a ohlasů účastníků, velmi úspěšnou konferenci na téma Mezinárodního trestního soudu před revizní konferencí (podrobnosti naleznete na s. 8). O své postřehy se podělili například soudce Nejvyššího soudu Robert Fremr, který přiblížil praxi soudce u tribunálu ve Rwandě, Otakar Foltýn z Generálního štábu Armády ČR či přední český internacionalista profesor Šturma, proděkan Právnické fakulty UK. Centrum pro lidská práva na akci reprezentoval Ľubomír Majerčík, jenž je v současné době zároveň hostujícím přispěvatelem nejlepšího českého právního blogu Jiné právo.
Kromě textů o ochraně lidských práv v Evropě a ve světě bychom vás v novém čísle rádi upozornili na text o lidskoprávních tématech v programech českých politických stran před blížícími se volbami do Poslanecké sněmovny.
Vedle tradičních novinek z praxe evropských i mezinárodních soudů bychom rádi nasměrovali Vaši pozornost k nové rubrice věnované studiu lidských práv v zahraničí, v níž se podělí o své postřehy a zkušenosti absolventi či studenti věhlasných světových univerzit. Začínáme v Amsterdamu.
Členové Centra se ve větším počtu zúčastnili také prestižního pražského sympozia o české zahraniční politice v Černínském paláci, kde představili své kritické příspěvky k roli České republiky v boji proti terorismu, k české „výjimce" z Listiny základních práv EU a česko-americkým vztahům. Dále jsme se podíleli na košické konferenci věnované 60. výročí Evropské úmluvy o lidských právech a 20. výročí Benátské komise. Centrum se vyslovuje také k aktuálním událostem, konkrétně v policy paperu věnovaném slovenskému případu Labsi, který bude publikován na internetových stránkách Centra.
Bulletin obsahuje i krátkou vzpomínku na nedávno zesnulého Otakara Motejla.
Vážené čtenářky a čtenáři, po květnovém bulletinu ve znamení volební kampaně Vám nabízíme červnový, tematicky velmi rozmanitý, bulletin s informacemi ze světa lidských práv. Tématem titulní strany je velmi zajímavý soudní spor slavných akademiků, o kterém pod názvem V Paříži o akademickou svobodu píše Hubert Smekal. Jak kritická může být recenze na knihu kolegy publikovaná v odborném časopise? Jak se postavit k žádosti kritizovaného autora, aby byla recenze stažena? V Paříži proběhne v červnu soudní spor právě na takové téma.
V červnovém bulletinu se nicméně můžete dočíst i o studiu mezinárodního práva v USA, o vývoji ve známém případu Gäfgen proti Německu, překvapivě také o modelce Naomi Campbell nebo o dalších tématech spojených s mezinárodní trestní spravedlností nebo vývojem lidskách práv v Evropě a zejména v České republice.
V letním dvojčísle bulletinu najdete dva texty o studiu lidských práv v Budapešti. V prvním případě se jedná o program LL.M. na Central European University, v druhém případě jde o letní školu Total Law pod patronací známého odborníka na evropské právo J. H. H. Weilera.
Dále bychom Vás rádi upozornili na texty v bulletinu, které se věnují situaci v ČR. Poradcem premiéra v otázkách lidských práv je nově Roman Joch z konzervativního Občanského institutu a vláda také schválila své programové prohlášení, včetně části věnující se ochraně lidských práv. Především jmenování Romana Jocha vyvolalo bouřlivé reakce části veřejnosti, která zpochybňuje nejen Jochovu odbornost, ale především jeho konzervativní názory. Na konrkétní opatření vlády v otázce ochrany lidských práv si budeme muset počkat, nicméně změnu v přístupu exekutivy k ochraně lidských práv je možné předpokládat.
V prvním čísle bulletinu Centra pro lidská práva v novém akademickém roce bychom vás rádi upozornili na text Obama vs. lidská práva, který se pokouší hodnotit dosavadní zahraniční politiku USA za vlády prezidenta Obamy z pohledu lidských práv. V čem spočívá Změna, kterou prezident Obama ohlašoval při nástupu do úřadu? Jaké jsou prohlášení administrativy a jak vypadá skutečná zahraniční politika USA dva roky od konce prezidentství George W. Bushe? K tématu se vyjadřuje i Lenka Popovičová ve svém článku o legalitě cíleného zabíjení teroristů v kontextu debaty v USA.
V Bulletinu najdete také texty k mezinárodní trestní spravedlnosti nebo k vývoji lidských práv v evropském kontextu, především z pohledu judikatury Evropského soudu pro lidská práva. V bulletinu si můžete přečíst i text ke zvolení Pavla Varvařovského novým českým ombudsmanem.
V aktuálním Bulletinu najdete nejen novinky z oblasti mezinárodní trestní spravedlnosti, Evropské unie a České republiky, ale navíc i velmi zajímavý text o studiu lidských práv v Benátkách, na který bychom vás rádi upozornili.
Tématem říjnového čísla je udělení Nobelovy ceny za mír čínskému disidentovi Liou Siao-po. Tato událost rozvířila nejen debaty na téma lidských práv v Číně, ale také otázku vztahů mezi USA a Čínou, respektive americké zahraniční politiky. Text Lukáše Hodera naváže na zářijový Bulletin a ukáže riziko přílišného tlaku ze strany USA na Čínu nejen v oblasti lidských práv. Tento problém si uvědomují jistě i tvůrci americké zahraniční politiky a je tak na místě jistý pesimismus ohledně možností současné americké administrativy Baracka H. Obamy. Bude chtít pragmatický prezident USA ohrozit křehké vztahy s Čínou kvůli lidským právům?
Společně s organizací Člověk v tísni bychom vás rádi pozvali na přednášku a diskusi s kubánským disidentem Rolandem Jimenézem Posadou, která se uskuteční ve středu 1. prosince 2010 ve 12 hodin v U52 na FSS MU.
V listopadovém čísle Bulletinu bychom vás kromě tradičních rubrik rádi upozornili na rozhovor s bývalým velitelem mírové mise OSN ve Rwandě Roméom Dallaire, který exkluzivně pro Bulletin připravila z Kanady Monika Mareková. Za přečtení stojí jistě i text od Petra Preclíka, který jako volební pozorovatel působil v africké Guineji a může tak nabídnout kritický pohled na současný étos, slabiny i výhledy globálního demokratizačního projektu.
Tématem čísla je text od Heleny Bončkové s názvem Lidskoprávní žně v Lucemburku, kde autorka píše o lidskoprávní judikatuře Soudního dvora Evropské unie za poslední dva měsíce.
"The Czech Republic held a parliamentary election in the last week of May 2010. We have examined how much space was devoted to human rights in the programs of the main political parties and what their preferences were concerning human rights. We have also analyzed the Czech "opt-out" from the EU Charter of Fundamental Rights and concluded that, similarly as has been pointed out in the cases of the UK and Poland, the opt-out might not have the effects their proponents hoped for. The Supreme Administrative Court dissolved the xenophobic Workers' Party in one of its most elaborated judgments; we offer a summary of the decision and fragments of our interview with the head of the court's chamber dealing with political parties. Also some problematic issues that have spoiled the human rights reputation of the Czech Republic and Slovakia - the sterilization of Roma women and the Labsi case in which Slovakia has not followed an interim measure of the European Court of Human Rights."
V posledním Bulletinu roku 2010 bychom vás rádi upozornili na text o fenoménu WikiLeaks v oblasti lidských práv. Úniky dat ukazují zásahy amerických ambasád do vyšetřování událostí spojených s bojem USA proti terorismu. Pro připomenutí toho nejdůležitějšího ze světa lidských práv v posledních dvanácti měsících jsme připravili souhrn událostí za rok 2010. Přehledy jsou uvedeny vždy na konci jednotlivých rubrik.
V prosincovém Bulletinu můžete v rámci tradičních rubrik najít texty od nových stážistů, kteří v Centru pro lidská práva a demokratizaci budou působit v akademickém roce 2010/2011.
Každý měsíc vydáváme odborný online časopis s krátkými články o aktuálním vývoji v oblasti lidských práv. Vyplňte níže svou e-mailovou adresu, abyste se k odběru Bulletinu zdarma přihlásili. Odběr lze samozřejmě kdykoliv odhlásit.