Lednový Bulletin přináší lahůdku v podobě rozhovoru Moniky Marekové, která využila své stáže v Haagu a vyzpovídala hlavního žalobce Mezinárodního trestního soudu Luise Moreno-Ocampa. O stavu disciplíny mezinárodního práva referuje z Washingtonu DC Lukáš Hoder, jenž působí na prestižní Georgetown University a navštívil konferenci slovutné American Society of International Law.
Uplynulý měsíc nabídl zvýšené množství pozoruhodných případů s českou přítomností před evropskými justičními orgány, o nichž referujeme. Zároveň by vás mohla zaujmout reportáž o studiu mezinárodního práva na prestižní univerzitě v Leidenu.
V aktuálním čísle upozorňujeme zejména na dvě exkluzivní reportáže. Díky českým zástupkyním v Benátské komisi, Veronice Bílkové a Kateřině Šimáčkové, se můžete z první ruky dozvědět o činnosti této v odborných kruzích ceněné, ale veřejnosti neznámé instituci. Lukáš Hoder zase využil svého studia na renomované Georgetown University a vydal se na jednání Nejvyššího soudu USA v jednom z nejsledovanějších letošních případů.
Nové číslo Bulletinu přináší zejména dlouho slibovaný rozhovor s právním poradcem Radovana Karadžiće Peterem Robinsonem, který pořídila během své stáže v Haagu Monika Mareková. Americký právník otevřeně hovoří například o tom, jestli jej občas netrápí svědomí, když zastupuje světově proslulé „zlé muže“. A také přiznává, že některé případy by asi nevzal, ačkoliv je přesvědčen, že právo na obhajobu má každý.
Díky naší spolupráci s Veronikou Bílkovou a Kateřinou Šimáčkovou se můžete dozvědět o dalším zasedání Benátské komise přímo z klávesnic jeho účastnic. Rozhodně se jedná o zajímavé počtení, díky kterému zůstanete v obraze současného ústavněprávního dění v Evropě.
V konkurenci tuzemských politických skandálů mohl vaší pozornosti lehce proklouznout varovný vývoj týkající se možnosti zakázat jednotlivci pobyt na území obce a v případě neuposlechnutí jej dokonce trestně stíhat. Ačkoliv s novelou přestupkového zákona nesouhlasil Senát a vetoval ji prezident, Poslanecká sněmovna si zatím trvá na svém a vážně hrozí, že si ji i prosadí. A konečně, resuscitujeme rubriku Recenze, tentokrát přišla na přetřes vydařená novotina Šárky Waisové nazvaná „Tíha volby. Česká zahraniční politika mezi principy a zájmy“, která studuje proč a jak se otázka lidských práv stala součástí české zahraniční politiky.
V letním Bulletinu bychom Vás rádi nalákali především na exkluzivní rozhovor s obhájcem Radovana Karadžiće Peterem Robinsonem. Dále si můžete přečíst, jak se studuje na letních školách ve Florencii či v českých Krkonoších a samozřejmě naleznete tradiční porci důležitých soudních rozhodnutí, týkajících se lidských práv.
Lukáš Hoder využil kontaktu s předními americkými odborníky na Georgetown Law a informuje o stavu debaty o lidských právech v boji proti terorismu. S radostí dále oznamujeme, že naše Centrum se stalo součástí mezinárodní sítě lidskoprávních institutů AHRI.
Právě vyšlo nové číslo Bulletinu Centra pro lidská práva a demokratizaci, těšit se můžete mimojiné na reportáž Veroniky Bílkové a Kateřiny Šimáčkové, které zastupovaly Českou republiku na zasedání Benátské komise.
V Bulletinu Centra pro lidská práva i tentokrát naleznete mnoho zajímavých reportáží, postřehů a aktualit reflektujících dění na poli lidských práv doma i v zahraničí. Doufáme, že Vám jejich čtení zpříjemní předvánoční čas a že nám zachováte přízeň i v nadcházejícím roce.
Co vás čeká v novém čísle Bulletinu? Díky již zaběhnuté spolupráci s Veronikou Bílkovou se přímo od české zástupkyně v Benátské komisi dozvíte novinky ze zasedání tohoto důležitého tělesa působícího v rámci Rady Evropy. Neminou vás tradiční souhrny o dění v Haagu, Štrasburku a Lucemburku a seznámíte se s obsahem řady nových zpráv a problémů. Jako překvapení jsme pro vás nachystali recenzi na novou knihu rozhovorů Tomáše Němečka s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským z pera Kláry A. Samkové, která se mnohých probíraných událostí přímo účastnila a jak je jejím dobrým zvykem, má na ně trochu jiný názor než ostatní protagonisté.
Každý měsíc vydáváme odborný online časopis s krátkými články o aktuálním vývoji v oblasti lidských práv. Vyplňte níže svou e-mailovou adresu, abyste se k odběru Bulletinu zdarma přihlásili. Odběr lze samozřejmě kdykoliv odhlásit.