První článek ze sekce Mezinárodní trestní spravedlnost se věnuje Bělorusku a Mezinárodnímu trestnímu soudu, který rozhodne, zda dojde k zahájení plnohodnotného vyšetřování režimu Alexandra Lukašenka. Ten se měl údajně provinit z pronásledování a deportací politických odpůrců. Druhý článek z této sekce od Veroniky Kubáňové se věnuje africké Libérii a instituci soudu pro válečné a hospodářské zločiny, jehož vznik provází vleklé komplikace pramenící z konfliktu mezi národními zájmy a stranickou politikou.
Tomáš Opat z evropské sekce pro Vás připravil několik zajímavostí od přístupu policie k datům z mobilních telefonům, až přes závažné zásahy do svobody médií až po otázku, zda stát může odmítnout změnu jména a pohlaví.
V sekci Mezinárodní politika, byznys a lidská práva se Daniela Skácelíková věnuje konfliktu v Súdánu, který aspiruje na jednu z nejnaléhavějších humanitárních krizí současnosti. Tato třetí největší africká země se již před začátkem aktuálního konfliktu potýkala s vážnými socioekonomickými problémy a v kombinaci s klimatickou změnou se tato krize ještě prohloubila – dle OSN se až 26 milionů obyvatel potýká s hladověním.
Denis Pauk ze sekce Česká republika a lidská práva se zabývá Senátem a senátními volbami. Upozorňuje na důležité funkce Senátu v našem politickém systému, ale zmiňuje i nízkou volební účast a šest volebních stížností. Jakub Dubják ve svém článku rozebírá povahu veřejného opatrovnictví, jeho kontrolní mechanismy a také nabízí vhled do argumentačního sporu mezi Nejvyšším správním soudem a Ústavním soudem.
Opět vás čeká číslo plné zajímavých článků a shrnujících analýz. Tento Bulletin je navíc speciální tím, že je psaný našimi novými stážisty.
Zde bychom rádi poděkovali všem stážistům z předchozího ročníku, kteří celý rok odváděli skvělou práci a každý měsíc si udělali čas na psaní článků o lidských právech, mezinárodní politice, či nejrůznějších rozsudcích.
Na konci roku 2024 se nám opět podařilo z mnoha přihlášek vybrat šikovné studentky a studenty, které zajímá činnost našeho Centra a témata, která pokrýváme. Pokud se vám bude nějaký článek obzvlášť líbit, napište nám e-mail – nic nepotěší víc, než pozitivní zpětná vazba!
V Bulletinu tentokrát naleznete články, které se věnují širokému spektru témat, jak jste už u nás nejspíš zvyklí. Prosincové číslo otevírá článek o stavu kybernetické bezpečnosti v České republice, který velmi doporučujeme.
Tematické sekce se dále věnují zatykačům na představitele Izraele nebo Hamásu, postoji Evropského soudu pro lidská práva v případu o ukládání mírných trestů za obchodování s lidmi, antisemitismu v Evropě, konferenci OSN o změně klimatu v Baku v roce 2024, záplavám ve světě a i v ČR, institutu prohlášení viny, anebo třeba restitucím. Věříme, že si zde každý najde to své.
Každý měsíc vydáváme odborný online časopis s krátkými články o aktuálním vývoji v oblasti lidských práv. Vyplňte níže svou e-mailovou adresu, abyste se k odběru Bulletinu zdarma přihlásili. Odběr lze samozřejmě kdykoliv odhlásit.