S radostí vám přinášíme nové vydání našeho lidskoprávního Bulletinu! A co všechno na vás čeká? Začínáme rozhovorem s právníkem Marošem Matiaškem, který se celý život věnuje ochraně práv lidí, zejména těch se zdravotním postižením. V rozhovoru s Annou Pěničkovou se podělí o své zkušenosti z Evropského soudu pro lidská práva a prozradí, jaké výzvy ho čekají při obhajobě práv zranitelných skupin. Gabriela Tomečková se zase rozepsala o konferenci s názvem „Rovnost v důstojnosti a právech: partnerství nebo manželství?“, která probíhala na brněnské právnické fakultě.
Šimon Komár ze sekce Mezinárodní trestní spravedlnost nám představí případ, kdy Itálie ignorovala zatykač Mezinárodního trestního soudu a propustila velitele libyjské policie. Co to znamená pro vztah Itálie k mezinárodní spravedlnosti? Barbora Bulánková se zaměřuje na moderní otroctví a zkoumá, jak s ním bojuje mezinárodní právo a Mezinárodní trestní soud.
Alexandra Eštoková z evropské sekce analyzuje rozsudek Evropského soudu pro lidská práva ve věci N.Ö. proti Turecku. Jak genderové stereotypy ovlivňují posuzování sexuálního násilí? Nga Thi Nguyen se dále věnuje případu, který se týká porušení základních práv turecké občanky, když byla navrácena z Řecka zpět do Turecka i přes nebezpečí, které jí hrozilo.
Barbora Švábová ze sekce Mezinárodní politika, byznys a lidská práva zkoumá, co přinese odchod Mali, Burkiny Faso a Nigeru z ECOWAS a vznik Aliance států Sahelu. Jak to změní geopolitickou situaci v regionu? Nelly Vondrouš upíná pozornost na DeepSeek a klade otázku, zda je to revoluční AI Chatbot, nebo jen nástroj Číny na shromažďování dat.