23. 3. 2025   Jan Lhotslý

Poslanecká sněmovna v lednu schválila novelu zákona o veřejném ochránci práv, která rozšiřuje jeho pravomoci o agendu tzv. národní lidskoprávní instituce, a rovněž zavádí dětského ombudsmana. Měsíc na to ji následoval Senát. Proč se jedná o důležitý krok ke zlepšení vnitrostátní ochrany základních práv v Česku?

20. 2. 2025   Aneta Cermanová

Novou ústavní soudkyní se stane Dita Řepková

Česko bude již popáté členem Rady OSN pro lidská práva

Podpoří opozice novely trestních předpisů?

20. 2. 2025   Jakub Dubják

Ústavní soud opět dostal příležitost vyjádřit se k problematice restitucí. V jeho bohaté rozhodovací praxi lze nalézt řadu klíčových závěrů. Ve svém novém nálezu řešil případ pochybení obecných soudů vůči Cisterciáckému opatství Vyšší Brod. Co bylo v rámci jejich rozhodování problematické a s čím přispěl k odborné diskusi tentokrát?

20. 2. 2025   Gabriela Tomečková, Jiří Novák

V českém trestním právu tradičně platí princip, že veřejná žaloba musí vinu obžalovaného prokázat před nestranným soudem. S nekonečným tlakem na zrychlení a zlevnění boje se zločinem zavedl během posledních dekád zákonodárce do trestního řádu celou řadu nových institutů, které řízení jako celek od uvedeného principu odklání. Možnostmi použití jednoho z nich se nedávno poprvé zabýval Ústavní soud.

16. 2. 2025   Barbora Švábová

Zákaz působení UNWRA na izraelském území

Najímání dětí zločineckými gangy na Haiti pro boj s ozbrojenými složkami

Nigérie čelí kritické potravinové krizi 

COP16: Čas běží, dohoda o financování ochrany biodiverzity zůstává nedosažena

16. 2. 2025   Anna Kateřina Ondráčková

V letošním roce se svět znovu ocitl tváří v tvář ničivým povodním, které zasáhly většinu částí světa od Evropy přes Asii až po Jižní Ameriku. Vyžádaly si stovky životů, způsobily rozsáhlé materiální škody a zanechaly miliony lidí bez domova. Klimatická změna se zdá být klíčovým faktorem stojícím za tímto trendem.

16. 2. 2025   Nelly Vondrova

Změna klimatu, silné záplavy a nenadálé změny počasí nejsou jen teoretické iluze o oteplování planety v Africe a Asii, ale i změny dotýkající se Evropy. Jsou to ovšem také signály, že je potřeba mobilizovat společnost. K tomu mohou napomoci konference, jako například COP29, která se konala v listopadu minulého roku v ázerbájdžánském Baku. Ta měla za cíl přinést novou finanční dohodu mezi státy na podporu ochrany klimatu. 

16. 2. 2025   Caroline Bindačová

Omezení členství v politických stranách odporuje právu a hodnotám občanství EU

Maďarský antiLGBTQ+ zákon před Soudním dvorem EU

SDEU o bezpečné zemi původu a jejím územním rozsahu

14. 2. 2025   Martin Plášek

V červenci letošního roku publikovala Agentura Evropské unie pro základní práva výsledky svého nejnovějšího průzkumu týkajícího se antisemitismu v Evropě. Situace se podle výpovědí za posledních pět let zhoršila a antisemitismus je tak stále aktuálnějším problémem mnoha evropských států. Strategie EU pro boj proti antisemitismu je nadějí na zlepšení, avšak ani přijatá opatření nejsou dostatečná k zajištění bezpečí židovských komunit v Evropě.

14. 2. 2025   Alexandra Eštoková

V říjnu Evropský soud pro lidská práva rozhodl ve věci B.B. proti Slovensku o porušení článku 4 Úmluvy o ochraně lidských práv z důvodu neúčinného vyšetřování při podezření na obchodování s lidmi. Rozhodnutí je aktuální v kontextu trvající mezinárodní kritiky za ukládání mírných trestů za obchodování s lidmi a také v kontextu situace na Slovensku, kde bylo v poslední době zaznamenáno zvýšené riziko pro romské ženy a dívky stát se oběťmi sexuálního vykořisťování.