V červnu zasedal Výbor proti mučení Rady vlády pro lidská práva. Diskutována byla především současná situace ve věznicích v souvislosti s pandemií COVID-19. V důsledku stále probíhající pandemie koronaviru totiž muselo být ve věznicích zavedeno mnoho restriktivních opatření. Jaké dopady má pandemie koronaviru na život ve věznicích? A jaká další témata výbor řešil?
Výbor proti mučení Rady vlády ČR pro lidská práva (dále jen „výbor“) působí v oblasti ochrany osob proti mučení a jinému nelidskému či ponižujícímu zacházení a trestání. Výbor je stálým orgánem Rady vlády pro lidská práva. Dává Radě podněty ke zvýšení úrovně stavu a dodržování lidských práv v České republice, podílí se na vypracovávání zpráv pro kontrolní mechanismy mezinárodních smluv nebo zpracovává pro Radu návrhy dílčích a systémových opatření pro zlepšení dodržování stavu lidských práv a plní další úkoly uložené Radou. Výbor je složen ze zástupců státních orgánů, občanské a odborné veřejnosti a akademické obce.[1]
Návštěvy ve věznicích
Mezi problematická opatření patří zejména zákaz či omezování návštěv ve věznicích. Ministerstvo zdravotnictví vydalo s účinností ode dne 12. dubna 2021 mimořádné opatření s tím, že návštěvu mohou v jeden čas konat nejvýše dvě osoby, což je velkou komplikací pro rodiny s více než jedním dítětem. Návštěva navíc musí probíhat bezkontaktně, tedy za podmínek dodržování dvoumetrového rozestupu, použití ochranného prostředku dýchacích cest a při dodržení dalších stanovených režimových opatření.
Touto problematikou se již delší dobu zabývá také Výbor pro práva dítěte, neboť možnost kontaktních návštěv je klíčová pro vztah dětí s uvězněnými rodiči. Vzhledem k tomu, že tato omezení již přes rok znemožňují návštěvy v „normálním (lidském)” režimu, vězeňská služba a ministerstvo zdravotnictví přislíbilo rozvolnění. To spočívá ve zrušení opatření omezující počet návštěvníků ve věznicích a odstranění plexiskel, jež zabraňují kontaktu mezi rodiči a dětmi. V neposlední řadě byla zmíněna důležitost vytvoření vhodnějších podmínek pro děti v návštěvních místnostech.
Odlišná míra proočkovanosti ve věznicích
Výbor na zasedání dále poukázal na značné rozdíly proočkovanosti v jednotlivých věznicích. Vězněné osoby by měly patřit do prioritně očkovaných skupin obyvatelstva, avšak situaci komplikuje řada nepříznivých okolností. Míra proočkovanosti se liší nejen v rámci v republiky, ale i v rámci jednotlivých krajů. To je zapříčiněno zejména tím, že o tom, kam budou vakcíny zasílány, rozhodují krajští koordinátoři. Ti mají často rozdílné názory na to, kam vakcíny posílat, a proto mohou jednotlivé kraje obdržet jiné množství dávek vakcín.
V tomto případě by bylo adekvátním řešením, kdyby Vězeňská služba disponovala možností naočkovat příslušníky i vězně sama. Proces očkování by tak byl rychlejší, efektivnější a zároveň by byla zachována rovnoměrnost. Ministerstvo zdravotnictví však tomuto požadavku nevyhovělo.
Dalším problémem je poměrně vysoká míra odmítání očkování ze strany vězňů. Příčinou může být nedostatečná informovanost a osvěta, v čemž se však věznice zásadně neliší od zbytku populace. Členové výboru upozornili, že v očkování stále vládne chaos a původní termíny dodání vakcín nejsou dodržovány.
Incident v Teplicích aneb „český Floyd“?
Kromě opatření souvisejících s koronavirem se na červnovém zasedání výboru řešila také mediálně známý policejní zákrok v Teplicích, při němž zemřela zadržená osoba. Hlavním tématem debaty byla problematika zásahu proti lidem, kteří jsou intoxikování či v jiném psychotickém stavu a jednají agresivně. Jak mají v takovém případě jednat bezpečnostní složky?
Členové výboru uvedli, že nelze uplatňovat jednotný vzor na to, jak mají policisté v obdobných situacích postupovat a jaké donucovací prostředky mají používat. Každý policista posuzuje situace individuálně, neboť okolnosti se vždy různí, vyšetřuje se celek více informací, nikoliv pouze zákrok. Při posuzování podobných sporů je proto důležitým prvkem objektivita a nestrannost. Většina odborníků se též shodne na tom, že k případům intoxikovaných osob by měla být volána jak policie, tak záchranná služba.
Usnesení výboru
Výbor přijal celkem tři usnesení. První usnesení bylo adresováno Ministerstvu zdravotnictví, v němž žádá o zrušení mimořádného opatření limitující počet osob, které mohou navštěvovat vězněné osoby. Dále požadoval po vězeňské službě, aby po zrušení výše zmíněného opatření byla ve věznicích odstraněna ochranná plexiskla, což zamezí nežádoucímu oddělení dítěte od rodiče.
Druhé usnesení se týkalo problematiky proočkovanosti ve věznicích. Výbor apeloval na vězeňskou službu, aby ve věznicích, kde je proočkovanosti nižší než 50 %, došlo co nejrychleji k nápravě.
Třetí usnesení se vztahovalo k incidentu v Teplicích. Výbor vyzývá příslušné instituce k úplnému, nezávislému a nestrannému vyšetření celé události.
Poznámky
[1] Viz Bulletin říjen 2020, s. 26.
Zdroje
Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví - omezení návštěv ve věznicích ze dne 6. dubna 2021 https://www.mzcr.cz/mimoradne-opatreni-omezeni-navstev-ve-veznicich-s-ucinnosti-od-12-4-2021-do-odvolani/).
Usnesení Výboru proti mučení a jinému nelidskému, krutému, ponižujícímu zacházení a trestání ze dne 28. června 2021 (https://www.vlada.cz/cz/ppov/rlp/vybory/proti-muceni-a-nelidskemu-zachazeni/ze-zasedani-vyboru/zasedani-vyboru-28--6--2021--usneseni-189809/).
Výbor proti mučení a jinému nelidskému, krutému, ponižujícímu zacházení a trestání (https://www.vlada.cz/cz/ppov/rlp/vybory/proti-muceni-a-nelidskemu-zachazeni/uvod-33071/).
Zápis ze zasedání Výboru proti mučení ze dne 28. června 2021 (https://www.centrumlidskaprava.cz/covid-19-ve-veznicich-zasedani-vyboru-proti-muceni-rady-vlady-cr-pro-lidska-prava).
Fotografie
[1] Ruzyňská věznice. Ruzyně-věznice, autor: Honza Groh (Jagro), 19. ledna 2009, zdroj: Wikimedia Commons, CC BY 3.0, editace: ořez.