Březnový rozsudek Evropského soudu pro lidská práva znovu upozorňuje na to, že Arménie neposkytuje dostatečné záruky náboženské svobody. Podle ESLP mají arménské úřady povinnost zajistit dodržování náboženských svobod i na mezinárodně sporném území Náhorního Karabachu, neboť nad ním Arménie vykonává faktickou kontrolu. Nemůže tak odepřít registraci náboženské organizace jen proto, že její příslušníci odmítají vojenskou službu. 

Ačkoli arménská ústava zaručuje svobodu svědomí a náboženství, země je nechvalně známá svou skrytou netolerancí vůči jiným náboženským entitám, než je dominantní katolická církev. Náboženské menšiny byly v minulosti předmětem různých znevýhodňování. Arménské úřady jim pravidelně odmítají vydat stavební povolení pro místa shromažďování, dochází k diskriminaci ve vzdělávání, veřejném sektoru i v zaměstnání.

V případu s názvem Náboženská organizace Svědkové Jehovovi v NKR proti Arménii šlo o stížnost náboženské společnosti, kterou úřady oblasti Náhorního Karabachu odmítly registrovat jako náboženskou organizaci. ESLP již před rokem posuzoval obdobnou situaci situaci, kdy policie v této oblasti zatkla příslušníka Svědků Jehovových za to, že odmítal podstoupit vojenskou službu. Případ Avanesyan proti Arménii tak pro svou geografickou i obsahovou podobnost do velké míry sloužil jako výchozí zdroj argumentace.

Problém sporného území

Ačkoli se Svědkům Jehovovým po delších útrapách podařilo v roce 2004 získat v Arménii oficiální status náboženské organizace, na území Náhorního Karabachu je situace komplikovanější. Náhorní Karabach je specifickou oblastí na pomezí Arménie a Ázerbájdžánu, kde žije přes 90 % Arménců a nad kterou Arménie vykonává faktickou kontrolu, ale která je dodnes předmětem sporu mezi sousedícími zeměmi. 

Vzhledem k trvajícím územním rozepřím tak Arménie v prvé řadě poukazovala na to, že území Náhorního Karabachu nespadá do její jurisdikce, a tedy neměla možnost situaci nijak ovlivnit. Argumentovala závěry Mezinárodního soudního dvora, který v podobných případech rozhodl, že i když státy určitým způsobem podporují autonomii mezinárodně neuznaných území, neodpovídají za jednání jejich úřadů.

ESLP nicméně poukázal na závěr učiněný v případu Avanesyan a zopakoval, že vzhledem k tomu, že Arménie na území Náhorního Karabachu stále vykonává „účinnou kontrolu“, je jednání úřadů Národního Karabachu přičitatelné přímo jí.

Nespravedlivý přístup

Pro případ, že námitka nedostatku jurisdikce neuspěje, Arménie oponovala tím, že Svědkové Jehovovi programově odmítají absolvování vojenské služby. To mělo údajně ohrožovat veřejnou bezpečnost a zájmy státu. Ani tento argument však neuspěl. Podle ESLP je možné se legitimně vyhnout vojenské službě z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání. V daném případě byl tento důvod dostatečně přesvědčivý, závažný a koherentní na to, aby se na něj vztahovaly záruky článku 9 Úmluvy.

Mimo porušení práva na svobodu vyznání a shromažďování namítala Společnost Svědků Jehovových také diskriminaci na základě náboženství. Registrace byla totiž zamítnuta na základě expertního stanoviska vedoucího odboru pro národní menšiny a náboženské záležitosti území Náhorního Karabachu. Ten ESLP však shledal otevřeně předpojatým – stálo v něm totiž například, že Svědci Jehovovi nejsou obecně považováni za náboženskou organizaci, ale za sektu a falešnou organizaci.

Podle ESLP je povinností státu zachovat v otázce náboženství neutralitu a nestrannost a zdržet se hodnocení legitimity různých druhů náboženství nebo jejich projevů. Této povinnosti Arménie nedostála. Soud tak shledal porušení článku 9 Úmluvy ve světle článku 11.

 

Fotografie

[1] Náhorní Karabach je mezinárodně neuznaným územím. Nagorno Karabach, autor: Photo RNW.org, 26. listopad 2003, zdroj: Flickr, CC BY-ND 2.0, editace: ořez.

Zdroje

Avetisyan, A. (12. června 2017). Armenia’s Jehovah’s Witnesses: ‘enemies of the state’ [příspěvek na blogu]. Získáno z https://oc-media.org/features/armenias-jehovahs-witnesses-enemies-of-the-state/  

Corley, F. (29. března 2022). NAGORNO-KARABAKH: Second ECtHR finding against Armenia on entity's religious freedom [příspěvek na blogu]. Získáno z https://www.forum18.org/archive.php?article_id=2728 

Cranmer, F. (29. Března 2022). Refusal of registration again: Jehovah’s Witnesses in the NKR v Armenia [příspěvek na blogu]. Získáno z https://lawandreligionuk.com/2022/03/29/refusal-of-registration-again-jehovahs-witnesses-in-the-nkr-v-armenia/  

Evropský soud pro lidská práva. 2021. Rozsudek ve věci Avanesyan proti Arménii. Rozsudek. Štrasburk: Evropský soud pro lidská práva. (https://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-211259

Evropský soud pro lidská práva. 2022. Rozsudek ve věci Náboženská organizace Svědkové Jehovovi v NKR proti Arménii. Rozsudek. Štrasburk: Evropský soud pro lidská práva. (https://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-216366