V říjnu Evropský soud pro lidská práva rozhodl ve věci B.B. proti Slovensku o porušení článku 4 Úmluvy o ochraně lidských práv z důvodu neúčinného vyšetřování při podezření na obchodování s lidmi. Rozhodnutí je aktuální v kontextu trvající mezinárodní kritiky za ukládání mírných trestů za obchodování s lidmi a také v kontextu situace na Slovensku, kde bylo v poslední době zaznamenáno zvýšené riziko pro romské ženy a dívky stát se oběťmi sexuálního vykořisťování.
Skutkové shrnutí případu
Stěžovatelka romského původu vyrůstala v ústavní péči a v dospělosti byla ve Spojeném království nucena k prostituci. Podařilo se jí navázat kontakt s policií, která jí poskytla pomoc prostřednictvím Armády spásy. Následně se vrátila na Slovensko v rámci programu Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) a byla zařazena do programu Slovenské katolické charity pro oběti obchodování s lidmi.
Slovenské úřady zahájily trestní řízení na základě oznámení Slovenské katolické charity a trestný čin klasifikovaly jako kuplířství spojené s dojednáním prostituce. Později však trestný čin překvalifikovaly na pouhé kuplířství a soud odsoudil jednu osobu, která stěžovatelce pomohla dostat se do Spojeného království a profitovala z její prostituce. Stěžovatelka namítala, že slovenské orgány nezohlednily, že byla identifikována jako oběť obchodování s lidmi, a že vyšetřování bylo nedostatečné, což jí znemožnilo získat podporu a odškodnění určené pro oběti obchodování s lidmi. Také tvrdila, že vyšetřování vedly slovenské úřady necitlivým způsobem a že musela opakovaně vypovídat o traumatizujících událostech bez ohledu na svůj zdravotní stav.
Hodnocení věci ESLP
Evropský soud pro lidská práva (ESLP) nejprve zkoumal, zda existovalo důvěryhodné podezření na obchodování s lidmi, které by zavazovalo orgány provést účinné vyšetřování, jež by splňovalo vysoké standardy důkladnosti a efektivity. Zhodnotil, že podezření bylo založeno na počátečních důkazech a okolnostech naznačujících splnění tří základních prvků definice obchodování s lidmi: čin, prostředky a účel. Žalobkyně popsala svou situaci, včetně přesunu do Spojeného království za účelem prostituce a své socioekonomické zranitelnosti, což dále dokládá, že mohlo dojít ke zneužití její situace.
Domácí orgány případ nejprve vyšetřovaly jako obchodování s lidmi, avšak později jej bez dostatečného vysvětlení překvalifikovaly na trestný čin kuplířství. Přestože byl pachatel odsouzen za kuplířství, jeho jednání mohlo podle ESLP naplňovat znaky obchodování s lidmi, pokud by se prokázalo, že vědomě zneužil zranitelnou situaci žalobkyně. Klíčoví svědci, například příbuzní žalobkyně, nebyli vyslechnuti, a orgány se nesnažily jejich svědectví získat ani během dlouholetého řízení.
ESLP konstatoval, že slovenské orgány vědomě omezily vyšetřování na činy související s kuplířstvím a nezabývaly se možností, že mohlo jít o obchodování s lidmi. Tento přístup, spolu s délkou řízení (téměř 9 let) a opomenutím zřejmých vyšetřovacích linií, představoval závažné nedostatky. ESLP proto dospěl k závěru, že domácí orgány nesplnily svou pozitivní povinnost provést účinné vyšetřování, čímž došlo k porušení práv žalobkyně podle článku 4 Úmluvy v její procesní části.
Společenský kontext a dopady
Rozsudek ESLP navazuje na další významné judikáty týkající se obchodování s lidmi, jako jsou případy Rantsev proti Kypru a Rusku, L.E. proti Řecku, a Chowdury a ostatní proti Řecku. V rozsudku Rantsev proti Kypru a Rusku Soud poprvé uznal obchodování s lidmi za formu porušení zákazu otroctví a nucené práce dle článku 4 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod a uložil státům povinnost přijmout legislativu a opatření k ochraně obětí a účinnému vyšetřování tohoto trestného činu. V případu L.E. proti Řecku ESLP definoval tři klíčové pozitivní povinnosti států vyplývající z článku 4: (i) vytvořit účinný právní rámec, (ii) zavést ochranná opatření a (iii) zajistit účinné vyšetřování.
ESLP byl v minulosti několika autory kritizován za nekonzistentní přístup k případům obchodování s lidmi, což oslabovalo ochranu obětí, a za opomíjení genderové perspektivy, která je klíčová, protože ženy tvoří většinu obětí obchodování s lidmi za účelem sexuálního vykořisťování. Rozhodnutí ve věci B.B. proti Slovensku přináší nové prvky, posouvá diskusi dál a má potenciál zlepšit genderovou perspektivu judikatury ESLP v případech obchodování s lidmi. ESLP při posuzování porušení článku 4 Úmluvy totiž zohlednil zranitelnost obětí jako klíčový faktor při určování, zda došlo k obchodování s lidmi. Tento přístup ESLP a důraz na faktor zranitelnosti oběti představuje v judikatuře na toto téma nový prvek, což odráží rostoucí snahu o hlubší porozumění problematiky obchodování s lidmi.
Tento rozsudek může mít pozitivní společenský dopad a vést k lepší ochraně obětí, zejména žen, přičemž se zaměřuje na zranitelné skupiny, jako jsou příslušníci národnostních menšin. Několik studií naznačuje, že romské ženy jsou v rámci zemí EU zvláště ohroženy obchodováním s lidmi, přičemž jejich zastoupení mezi oběťmi výrazně převyšuje jejich podíl na celkové populaci, zejména v případech žebrání a sexuálního vykořisťování.
Rozsudek B.B. proti Slovensku lze vnímat jako pozitivní krok vpřed, který by mohl přispět k lepšímu uplatňování článku 4 Úmluvy a k upevnění jeho postavení jako klíčového ustanovení na ochranu základních práv v rámci právního řádu Rady Evropy. Rozsudek by měl sloužit jako impuls pro slovenské orgány a širší mezinárodní komunitu k přijetí opatření, která by zajistila nejen efektivnější trestní stíhání, ale také komplexnější ochranu nejzranitelnějších skupin obětí z marginalizovaných skupin.
Zdroje
Evropský soud pro lidská práva (2024). Rozsudek ve věci B.B. proti Slovensku. Dostupné z: https://hudoc.echr.coe.int/eng#{%22itemid%22:[%22001-237439%22]}
Mohammed A. (2020, květen). An inconsistent approach to human trafficking cases in the Europe's Human Rights Court. Human Rights Pulse: Make Justice a Priority. Dostupné z: An inconsistent approach to human trafficking cases in the Europe's Human Rights Court — Human Rights Pulse
European Roma Rights Centre. (2011). Breaking the silence: Trafficking in Romani Communities (report). Dostupné z: breaking-the-silence-19-march-2011.pdf
Fotografie
ESLP vydal rozsudek v případu B.B. proti Slovensku. Man charged with eight counts of human trafficking, autor: Free Malaysia Today, 2 prosinec 2024, zdroj: FMT, Attribution 4.0 International.