Říjnové číslo Bulletinu Centra pro lidská práva a demokratizaci zahajujeme reportáží Šárky Duškové a Kateřiny Šimonové z dvou konferencí o detenci dětí, které proběhly v rámci českého předsednictví ve Výboru ministrů Rady Evropy.
Následuje velmi zajímavý externí příspěvek Moniky Hanych o situaci v srbských uprchlických táborech. Kromě lidské stránky autorka přibližuje také relevantní právní úpravu.
V sekci mezinárodní trestní spravedlnost Katarína Hukelová osvětluje vnitrostátní pokus o obvinění bývalého britského premiéra Tonyho Blaira za spáchání zločinu agrese v podobě invaze do Iráku v roce 2003.
Kateřina Šimonová z evropské sekce analyzuje rozhodnutí Soudního dvora EU, jenž zamítl žaloby Slovenska a Maďarska, kterými se tyto dva státy domáhaly zrušení rozhodnutí Rady EU týkající se tzv. uprchlických kvót.
Marek Jahn ze sekce Mezinárodní politika, byznys a lidská práva se věnuje současnému pronásledování Rohyngů v Myanmaru. Z jakého důvodu probíhá násilí, které přehlíží i mezinárodním společenstvím dlouhá léta obdivovaná Aun Schan Su Ťij?
Michal Oščipovský z české sekce přibližuje nové rozhodnutí v případu odposlechů bývalého premiéra Petra Nečase, které se týká konfliktu práva na soukromí a veřejného zájmu.
Bulletin si můžete stáhnout v PDF nebo přečíst online.
Obsah čísla
Téma
- Reportáž z konference o detenci dětí
- Reportáž ze srbských uprchlických táborů: změna v nedohlednu
1) Mezinárodní trestní spravedlnost
- M. Cherif Bassiouni (1937-2017)
- Tonyho Blaira nebudú stíhať za inváziu do Iraku
2) Evropský systém ochrany lidských práv
- Žaloby Maďarska a Slovenska proti tzv. uprchlickým kvótám u SDEU neuspěly
- Záruky při odnětí bezpečnostní prověrky na základě utajovaných informací
3) Mezinárodní politika, byznys a lidská práva
- Pronásledování Rohingů v Myanmaru
4) Česká republika a lidská práva
- Případ odposlechů Petra Nečase: právo na soukromí proti veřejnému zájmu