V rámci nového projektu Ministerstva spravedlnosti se vytváří nová databáze judikatury v oblasti základních práv a svobod, která by měla zajistit lepší přístup k judikatuře mezinárodních i vrcholných vnitrostátních soudů. Projekt je financovaný z Norských fondů a plánovaný na čtyři roky. Proč je taková databáze vlastně zapotřebí?

Lepší přístup k lidskoprávní judikatuře

Dosavadní způsob vyhledávání judikatury v lidskoprávní oblasti v praxi naráží na řadu překážek. Mezi ně se řadí roztříštěnost vyhledávacích kritérií, jazyková bariéra či příliš velké množství zdrojů. Z toho důvodu se Ministerstvo spravedlnosti rozhodlo vytvořit komplexní zdroj v českém jazyce, jenž bude důkladně organizován a pravidelně aktualizován. 

Nová databáze bude mít oproti té stávající řadu zlepšení. Především by měla umožnit vyhledávání na jednom místě a podle přehledných kritérií. V praxi to tedy bude znamenat, že uživatel již nebude muset vyhledávat lidskoprávní závazky na různých místech,[1] ale všechny důležité informace budou k dispozici na jednom místě a snadno dostupné. Nová databáze by měla být schopna najít judikaturu Evropského soudu pro lidská práva, Ústavního soudu, Nejvyššího soudu, Nejvyššího správního soudu a rozhodnutí výborů OSN. Po zadání konkrétní právní otázky by se v databázi mělo zobrazit pouze to nejdůležitější z relevantních zdrojů. Je nutné zdůraznit, že v současnosti žádná taková česká souhrnná databáze neexistuje.

Petr Konůpka z Kanceláře vládního zmocněnce pro zastupování České republiky před ESLP dodává, že „cílem je zjednodušit používání judikatury v oblasti lidských práv, a přispět tak k jejich lepšímu naplnění v každodenní praxi.“ 

Co je cílem projektu? 

V současné době je povědomí o obsahu lidských práv a svobod a jejich problematice na poměrně nízké úrovni, a to nejen mezi širokou veřejností, ale i mezi právními experty a státními zaměstnanci. Velký podíl na tom má právě nepřehlednost informačních zdrojů, přílišná roztříštěnost a jazyková bariéra. Nízké povědomí o lidskoprávní problematice má negativní vliv na celkovou ochranu lidských práv v České republice a jejich efektivní uplatňování v praxi. 

Od nového projektu se proto očekává, že by mohl přispět k vyššímu zájmu veřejnosti vzdělávat se v této oblasti a aktivně se podílet na ochraně a podpoře dodržování lidských práv. Stejně tak více zkušení a kvalifikovaní zaměstnanci státní správy budou lépe splňovat svoji úlohu spočívající v rozvoji lidských práv a zamezování jejich porušování. 

Další klíčové aktivity projektu

Nová databáze bude součástí připravovaného webového portálu zaměřeného na mezinárodní závazky České republiky v lidskoprávní oblasti. Unikátní databáze judikatury v oblasti lidských práv a svobod ovšem nebude jedinou novinkou. Web bude také obsahovat tzv. manuál slučitelnosti. Bude se jednat o praktickou příručku pro tvůrce právních předpisů, jak zjistit, že navrhovaná legislativa je v souladu s mezinárodním právem lidských práv. Na webu bude dále k dispozici přehled mezinárodních úmluv, jež jsou pro tuto oblast klíčové. 

V rámci projektu jsou rovněž pořádány různé vzdělávací aktivity zaměřující se na lidská práva. Tyto vzdělávací aktivity organizuje zejména Právnická fakulta Univerzity Karlovy, která na projektu s Ministerstvem spravedlnosti spolupracuje. Na mezinárodní rovině pak ministerstvo spolupracuje s Agenturou pro základní práva EU (FRA) a Radou Evropy. Projekt probíhá od začátku roku 2020 a ukončen by měl být v roce 2023.

 

Poznámky

[1] Příkladem může být Rada vlády pro LP, KVOZ – ESLP judikatura a ze zahraničních databází HUDOC či výbory OSN.

Zdroje

Ministerstvo spravedlnosti vytvoří unikátní databázi judikatury v oblasti základních práv a svobod. Justice.cz. 7. května 2021. (https://justice.cz/?clanek=ministerstvo-spravedlnosti-vytvori-unikatni-databazi-judikatury-v-oblasti-zakladnich-prav-a-svob-1). 

Šťastná, Tereza. Judikatura mezinárodních orgánů i vrcholných soudů přehledně na jednom místě. I to je cílem nového lidskoprávního projektu, říká Petr Konůpka. Centrum pro lidská práva a demokracii. 26. července 2021. (https://www.centrumlidskaprava.cz/judikatura-mezinarodnich-organu-i-vrcholnych-soudu-prehledne-na-jednom-miste-i-je-cilem-noveho). 

Fotografie

[1] Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. European Court of Human Rights, autor: CherryX, 13. března 2012, zdroj: Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0, editace: ořez.