V polovině září se v Rusku konaly parlamentní volby, ve kterých občané volili 450 členů dolní komory ruského parlamentu. Podle mnohých očekávání obhájila většinu mandátů ve Státní dumě vládnoucí strana Jednotné Rusko. Volby však doprovázela cenzura i četné podvody.
Volby do Státní dumy
Vládní strana Jednotné Rusko, která je blízká prezidentovi Vladimíru Putinovi, obhájila v letošních podzimních volbách většinu mandátů v dolní komoře (Státní dumě) ruského Federálního shromáždění. V té obsadí Jednotné Rusko 324 z celkových 450 křesel. Díky tomu disponuje dvoutřetinovou většinou hlasů, která je potřebná pro případnou změnu ústavy.
Druzí skončili komunisté se ziskem 57 mandátů, třetí pak strana Spravedlivé Rusko, která obsadí 27 křesel v dolní komoře parlamentu. Liberálně demokratická strana Ruska získala 21 mandátů a nedávno založená strana Noví lidé obsadí 13 postů. Vlast, Strana růstu a Občanská platforma budou mít každá po jednom zástupci.
Nutno uvést, že doposud zmíněné strany jsou všechny proputinovsky nakloněné, opoziční Komunisté Ruska a sociálně liberální strana Jabloko neobdrželi žádné mandáty.
O obsazení poloviny křesel v dolní komoře se v Rusku rozhoduje na základě většinového systému v jednomandátových obvodech. O druhé polovině mandátů pak občané rozhodují proporčně prostřednictvím federálních kandidátek. Křesla ve Státní dumě pak náleží těm stranám, které překročí 5% hranici voličské podpory.
Strana Jednotné Rusko získala většinu mandátů, a to i přesto, že šla do politického boje s nejhoršími předvolebními preferencemi za celou svou dvacetiletou existenci. Několik málo týdnů před volbami se dokonce zdálo, že nepomůže ani předvolební finanční příspěvek některým skupinám ruského obyvatelstva. Ten dostali například důchodci. Konečný zisk dvou třetin všech křesel ve Státní dumě ale umožní vládní straně pokračovat v dosavadní “putinovské” politice.
Represe vůči opozici a cenzura
Samotnému konání voleb předcházely měsíce represí vůči opozici. Ruské státní úřady před volbami zajistily, aby nejvýznamnější kritici současné vlády nemohli v letošních podzimních volbách vůbec kandidovat. Jednalo se především o spojence aktuálně uvězněného politického aktivisty Alexeje Navalného. Nezávislí kandidáti tak byli zatýkáni už jen za to, že projevili zájem se zářijového klání zúčastnit. Zatýkáni byli podle nově přijatých zákonů. Ti, kteří nebyli uvězněni, museli zemi opustit. Opozice pak od samotného okamžiku skončení voleb kritizovala jejich samotný průběh a upozorňovala na četné volební podvody.
Podporovatelé Alexeje Navalného přišli se strategií tzv. chytrého hlasování, která byla postavená na mobilní aplikaci a video-platformě. Obě technologické vychytávky měly svým uživatelům a potenciálním voličům usnadnit rozhodování ve volbách ve smyslu poskytnutí doporučení, pro koho volit, tak, aby byla strana Jednotné Rusko co nejvíce oslabena.
Aplikace pro taktické hlasování, která se snažila směřovat opoziční hlasy k nejsilnějším odpůrcům vládnoucí strany, ale byla odstraněna z internetových obchodů společnosti Google i Apple, a to po nátlaku ze strany ruských regulačních orgánů. Oficiálním důvodem pro odstranění aplikace měl být „ilegální” obsah na platformách. Obě společnosti jsou proto ze strany opozice kritizovány za zavádění cenzury i ochotu ustupovat autoritářským krokům ruské vlády a jejím pokusům zasahovat do šíření informací uvnitř státu.
Volební podvody a falšování hlasů
Zpravodajské agentury rovněž informovaly o rozsáhlých podvodech doprovázejících hlasování. Docházet mělo k porušování volebních pravidel i falšování hlasů. Na sociálních sítích byla dokonce sdílená videa zachycující členy volebních komisí při vhazování celých balíčků hlasovacích lístků do volebních uren. Zveřejněny byly také záběry z desítek dalších volebních místností, kde došlo k velice podobným incidentům.
Zpravodajské agentury a kritici vládní strany také poukazují na skutečnost, že se letošní parlamentní volby konaly tři dny, přestože se běžně konají pouze jeden den. Zatímco ruské úřady toto rozhodnutí hájí jako opatření přijaté v reakci na stále se šířící onemocnění COVID-19, dle kritiků se jednalo o účelový krok, který měl ztížit monitorování průběhu hlasování.
Další novinkou letošních voleb byla možnost elektronického hlasování v celkem sedmi ruských regionech, které však obdobně doprovázely určité nejasnosti. Elektronické hlasování nebylo příliš transparentní, kontrolní mechanismy nefungovaly, upozorňovaly nezávislé skupiny pro monitoring voleb.
Nespokojenost ruské politické opozice s konečnými výsledky se tak jeví jako opodstatněná. Zda a kdy se Rusko dočká tolik požadované „změny k lepšímu“, zůstává i nadále nejasné.
Zdroje
Access Now. Not good enough: Apple, Google bow to government pressure, censor content during Russian elections. 21. září 2021 (https://www.accessnow.org/apple-google-censor-russian-elections/).
Balmforth, Tom. Navalny allies accuse YouTube, Telegram of censorship in Russian election. Reuters. 19. září 2021 (https://www.reuters.com/world/europe/navalny-allies-accuse-telegram-censorship-russian-election-2021-09-18/).
ČT24. Jednotné Rusko si po volbách udrží dvoutřetinovou většinu v parlamentu. 20. září 2021 (https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3372742-po-secteni-poloviny-hlasu-vede-ve-volbach-do-statni-dumy-vladni-jednotne-rusko).
iRozhlas.cz. Komise oficiálně potvrdila výsledky voleb v Rusku. Jednotné Rusko má potvrzenou ústavní většinu. 24. září 2021 (https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/rusko-volby-jednotne-rusko-ustavni-vetsina-ustava-statni-duma-parlament-vladimir_2109241627_hyh).
Kratochvíl, Martin. V Rusku se blíží volby. Opozice už teď končí za mřížemi nebo v nucené emigraci. Deník.cz. 15. Července 2021 (https://www.denik.cz/ze_sveta/rusko-volby-opozice-zatykani-emigrace-20210714.html).
Roth, Andrew. Apple and Google accused of ‘political censorship’ over Alexei Navalny app. The Guardian. 17. září 2021 (https://www.theguardian.com/world/2021/sep/17/apple-and-google-accused-of-political-censorship-over-alexei-navalny-app).
Fotografie
[1] Mapa ruských volebních okrsků. Modrou barvou je vyznačena vítězná strana Jednotné Rusko. 2021 Russian legislative election maps, autor: Gajmar, 20. září 2021, zdroj: Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, editace: ořez.