Jihokorejský prezident vyhlásil na začátku prosince minulého roku stanné právo, čímž v zemi i ve světě vyvolal bouři politické a společenské kritiky. Tento krok, trvající pouhých šest hodin, je mnohými vnímán jako pokus o státní převrat a útok na demokratické hodnoty. Prezident se však brání obviněním, přičemž nadále čelí sílícímu tlaku korejské i světové veřejnosti.

Prezidentův riskantní krok

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol vyhlásil na začátku prosince minulého roku v mimořádném televizním projevu v pozdních večerních hodinách stanné právo. Svoje rozhodnutí opíral zejména o údajné sympatie opoziční Demokratické strany vůči Severní Koreji. Pronesl například následující: “Tímto stanným právem obnovím a ochráním svobodnou Korejskou republiku, která se propadá do hlubin národní zkázy. Odstraním protistátní síly, které páchají zmatek a jsou hlavními viníky úpadku našeho národa.”

Přestože prezident přesně nesdělil, k jakým konkrétním opatřením bude po vyhlášení stanného práva přistoupeno, jihokorejská agentura Yonhap uvedla, že dekret, jímž prezident oficiálně vyhlásil stanné právo, zakazuje veškeré politické a parlamentní aktivity. Ukládá tak zejména povinnost ukončit činnosti parlamentu i politických stran a umožňuje zatýkání bez soudního příkazu. Dekret dále zakázal “popírání svobodné demokracie” nebo “manipulaci s veřejným míněním”.

Jihokorejské hlavní město Soul po vyhlášení stanného práva zaplnila vojenská technika a vojáci obsadili sídlo jihokorejského jednokomorového parlamentu. Poslancům se i přesto podařilo do budovy proniknout a pro zrušení stanného práva hlasovali všichni přítomní zákonodárci. Jihokorejské zákony totiž stanoví, že vláda v čele s prezidentem musí stanné právo odvolat, pokud o to požádá většina poslanců. Krátce poté vláda formálně schválila zrušení stanného práva, v reakci na to jej prezident Jun Sok-kol odvolal. Stanné právo tak v Jižní Koreji platilo zhruba šest hodin.

Pokus o státní převrat?

Tento prezidentův krok je širokou společností, nejen v Jižní Koreji, ale i celosvětově, vnímán jako pokus o státní převrat. Prezident totiž porušil jihokorejskou ústavu způsobem jeho vyhlášení, neboť měl toto rozhodnutí nejdříve projednat na zasedání vlády. Rozhodnutí je vnímáno také jako rozporné s demokratickými hodnotami a jako pokus uchvátit moc.

Opoziční strany v návaznosti na tyto události předložily návrh na odvolání prezidenta. Proti prezidentovým sporným krokům se vymezili dokonce i někteří členové jeho “vlastní” Strany lidové moci. Hromadnou rezignaci podala v následujících dnech řada prezidentových blízkých spolupracovníků a někteří členové jihokorejské vlády. Prezident se nakonec  za vyhlášení stanného práva omluvil.

První pokus o impeachment neuspěl

První pokus o odvolání prezidenta byl neúspěšný, neboť ho bojkotovali někteří členové prezidentovy Strany lidové moci, a jihokorejská třistačlenná komora tak nebyla usnášeníschopná.

Ještě před odvoláním z funkce, které úspěšně proběhlo na druhý pokus v polovině prosince, však prezident čelil obvinění z velezrady a zneužití moci. V souvislosti s vyhlášením stanného práva byl již dříve zatčen jihokorejský exministr obrany Kim Jong-hjon, který čelí obviněním ze vzpoury. Za tu mu může dle jihokorejského práva hrozit až trest smrti.

Odvolání prezidenta od poloviny prosince přezkoumává jihokorejský ústavní soud, který má šest měsíců na to, aby rozhodnutí zákonodárců potvrdil, nebo jej zrušil. Prezident Sok-jol však stále formálně zůstává v úřadě, avšak jeho pravomoci jsou pozastaveny. Ty vykonával několik dní někdejší premiér Han Duk-soa, v současnosti je dočasně vykonává někdejší ministr financí a stávající premiér Čche Sang-mok.

Zatčení prezidenta

Poté, co se Jun Sok-jol několikrát odmítl dostavit k výslechu, požádal jihokorejský Úřad pro vyšetřování korupce v řadách vedoucích představitelů o vydání zatykače. Prezident však zatykač prohlásil za neplatný a odmítl s policií spolupracovat. Jeho zatčení navíc bránili členové jeho ochranky i davy prezidentových příznivců shromážděné před jeho rezidencí. Prezident se rovněž pokusil bránit se proti zatykači námitkou, kterou však jihokorejský soud zamítl, a navíc prodloužil jeho platnost. 

Jun Sok-jol byl zadržen v polovině ledna. Zásah v prezidentské rezidenci údajně trval několik hodin a účastnily se ho stovky vyšetřovatelů a nižší tisíce prezidentových zastánců, kteří se pokoušeli zatčení zabránit. Osud jihokorejského prezidenta je tak nyní v rukou tamního ústavního soudu. 

Kromě řízení u jihokorejského ústavního soudu týkajícího se impeachmentu prezidenta Jun Sok-jola probíhá v současné době i řízení trestní. Vzpoura, ze které je jihokorejský prezident obviněn, je totiž trestným činem, na který se nevztahuje prezidentská imunita. 

Před okresním soudem v Soulu již proběhlo, v rámci trestního procesu, první přípravné slyšení. Druhé přípravné slyšení je naplánováno na 24. března. Kvůli vyhlášení stanného práva prezidentovi hrozí až doživotní vězení či trest smrti, který však v Jižní Koreji nebyl uložen od roku 1998.

Stabilita Jižní Koreje a její potenciální globální dopady

Politická krize v Jižní Koreji nadále eskaluje a její důsledky se promítají do mnoha oblastí života této východoasijské země. Kromě výše popsaného totiž čelí vážným problémům i prezidentova administrativa, která je pod tlakem jak ze strany veřejnosti, tak opozice.

Opoziční strany dlouhodobě blokují schválení rozpočtu, prezidentova manželka čelí podezření z korupce, a spolu s pokračujícími poklidnými protesty, které zahrnují například symbolické akty, jako je holení hlav na podporu demokracie, se prezidentův obraz v očích veřejnosti nadále propadá. Podle posledních průzkumů se jeho podpora pohybuje na historicky nízkých hodnotách - podporuje ho pouhých 17 % veřejnosti.

Boj o demokracii tak zdaleka nekončí a příští měsíce ukáží, zda země dokáže překonat své vnitřní rozkoly. Jihokorejská stabilita je zásadní i pro mezinárodní společenství, neboť  země je pro západ a zejména USA významným partnerem. Tamní státní společnost Korea Hydro & Nuclear Power navíc v loňském roce vyhrála veřejnou zakázku  na dostavbu dvou bloků jaderné elektrárny Dukovany. Jakékoliv otřesy v Jižní Koreji tak mohou mít dalekosáhlý dopad nejen ve světě, ale i v České republice.

 

Zdroje

Bae, G. & Seo, J. & McCarthy, S. & Harvey, L. & Saltman, M. (2025, leden 15). South Korean president arrested by anti-corruption investigators after weekslong showdown. CNN World. Získáno z: https://edition.cnn.com/2025/01/14/asia/south-korea-yoon-suk-yeol-residence-intl/index.html

Hosenseidlová, P. (2025, únor 20). Začaly přípravy na soud s jihokorejským prezidentem, hrozí mu až trest smrti. ČT24. Získáno z: https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/svet/zacal-soud-s-jihokorejskym-prezidentem-hrozi-mu-az-trest-smrti-358278

Jihokorejský prezident Jun Sok-kol je podezřelý z velezrady (2024, prosinec 8). Seznam Zprávy. Získáno z: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-jihokorejsky-prezident-jun-sok-jol-je-podezrely-z-velezrady-266008

Jihokorejské úřady zatkly exministra obrany kvůli vzpouře a zneužití moci (2024, prosinec 10). Seznam Zprávy. Získáno z: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-jihokorejske-urady-zatkly-exministra-obrany-kvuli-vzpoure-a-zneuziti-moci-266174

Jihokorejský ústavní soud začal projednávat odvolání prezidenta za stanné právo (2024, prosinec 16). Seznam Zprávy. Získáno z: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-jihokorejsky-ustavni-soud-zacal-projednavat-odvolani-prezidenta-za-stanne-pravo-266483

Marek, L. (2024, prosinec 4). Prezident se spletl, čeká ho konec, říká politolog o zpackeném puči v Soulu. Seznam Zprávy. Získáno z: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-prezident-se-spletl-ceka-ho-konec-rika-politolog-o-zpackanem-puci-v-soulu-265730

Marek, L. (2025, leden 3). Chaos v Jižní Koreji: Proč policie nedokázala zatknout prezidenta. Seznam Zprávy. Získáno z: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-chaos-v-jizni-koreji-proc-policie-nedokazala-zatknout-prezidenta-267337

Schwan, J. & Lucovič, M. (2024, prosinec 4). Jihokorejský prezident zrušil stanné právo. ČT24. Získáno z: https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/svet/jihokorejsky-prezident-vyhlasil-stanne-pravo-355897

Seo, J. & Wilkinson, P. & Picheta, R. & Said-Moorhouse, L. & John, T. (2024, prosinec 3). Marital law reversed in South Korea after president’s surprise decree sent shockwaves. CNN World. Získáno z: https://edition.cnn.com/2024/12/03/asia/south-korea-martial-law-intl/index.html

South Korea adjourns impeachment trial as Yoon remains elusive (2025, leden 14). ALJAZEERA. Získáno z: https://www.aljazeera.com/news/2025/1/14/south-korea-adjourns-impeachment-trial-as-yoon-remains-elusive

Události, Část: Stanné právo v Jižní Koreji (2024, prosinec 3). iVysílání. Získáno z: https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/224411000101203/cast/1083196/

Události, Část: Vnitropolitický rozkol v Jižní Koreji (2024, prosinec 3). iVysílání. Získáno z: 

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/224411000101203/cast/1083197/

 

Fotografie

Jihokorejský protest proti stannému právu. File:2024년 대한민국 계엄 반대 시위.jpg, autor: Hashflu, 4. prosince 2024, zdroj: Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.