Ústavní soud se nedávno zabýval návrhem Nejvyššího správního soudu na zrušení jednoho z ustanovení zákona o výkonu trestu odnětí svobody. Průlomové rozhodnutí, kterým Ústavní soud částečně návrhu vyhověl, dává naději odsouzeným, že se budou moci soudně bránit proti uložení kázeňského trestu pokuty.

V dané věci Městský soud v Praze odmítl žalobu proti rozhodnutí o uložení kázeňského trestu pokuty, protože dle něj toto rozhodnutí nepodléhá přezkumu a jde tak o nepřípustnou žalobu. To, že rozhodnutí nepodléhá přezkumu soud opřel o § 52 odst. 4 zákona o výkonu trestu odnětí svobody.

Žalobce proti usnesení městského soudu podal kasační stížnost. Nejvyšší správní soud při předběžném projednání věci uzavřel, že nepřípustnost soudního přezkumu podle ustanovení § 52 zákona o výkonu trestu odnětí svobody u rozhodnutí, jímž může být uložena pokuta až do výše 5000 Kč jako kázeňský trest, je v rozporu s právem na spravedlivý proces, a tedy s ústavním pořádkem. Proto věc předložil Ústavnímu soudu s návrhem na zrušení výše citovaného ustanovení. 

Napadené ustanovení zní následovně: Přezkoumávání rozhodnutí o uložení kázeňských trestů podle § 46 odst. 3 písm. e) až h) a rozhodnutí o zabrání věci se lze domáhat u soudu za podmínek stanovených zvláštním právním předpisem ve stejném rozsahu, v jakém je takový přezkum možný v řízení o přestupku. Rozhodnutí vydaná v kárném řízení, kterými byly uloženy kázeňské tresty podle § 46 odst. 3 písm. a) až d) a i), nepodléhají přezkoumávání soudu. 

Meritorní přezkum

Podle čl. 6 odst. 1 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv má každý právo na to, aby jeho záležitost byla projednána spravedlivě, veřejně a v přiměřené lhůtě před nezávislým nestranným soudem zřízeným zákonem, který rozhoduje o občanských právech nebo závazcích nebo o oprávněnosti jakéhokoliv trestného obvinění proti němu. Právu na spravedlivý proces se věnuje bohatá judikatura Evropského soudu pro lidská práva.

V rozhodnutí Engel a ostatní proti Nizozemsku [1] byl stanoven test, který se aplikuje při posouzení povahy sankce a stanoví hranice mezi trestní a disciplinární sankcí. Významným kritériem je zde podstata deliktů, zejména přísnost sankce. Podle soudu se stát nemůže vyhnout povinnosti zajistit spravedlivý proces jen tím, že kvalifikuje trest jako kázeňský.

Podle čl. 36 odst. 2 Listiny základních práv a svobod se může každý obrátit na soud, aby přezkoumal zákonnost rozhodnutí, nestanoví-li zákon jinak. Vždy však musí být přezkoumatelné rozhodnutí týkající se základních práv a svobod.

Dodržením práva na spravedlivý proces se Ústavní soud zabýval v souvislosti s rozhodnutími o pořádkových pokutách. V jednom z předchozích rozhodnutí [3] konstatoval, že nelze odepřít přezkum rozhodnutí orgánu veřejné správy, pokud jde o rozhodnutí, která se týkají základních práv a svobod.

Ústavní soud se taktéž již dříve vyjádřil k soudnímu přezkumu rozhodnutí vydaných v kázeňském řízení během výkonu trestu odnětí svobody a zrušil ustanovení zákona o výkonu trestu odnětí svobody, které znělo: nestanoví-li tento zákon jinak, nepodléhají rozhodnutí vydaná v kázeňském řízení přezkoumávání soudu.

Dle Ústavního soudu je paušální vyloučení rozhodnutí vydaných v kázeňském řízení ze soudního přezkumu bez jakékoliv rozlišení, v jaké míře zasahují do základních lidských práv, v rozporu s právem na soudní ochranu dle čl. 36 Listiny a s právem na spravedlivý proces podle čl. 6 Úmluvy. Cílem není dosáhnout soudního přezkumu u všech kázeňských trestu, ale pouze u takových, které zasahují výrazným způsobem do osobní integrity odsouzeného.

Rozhodnutí týkající se základních práv

Právo na soudní ochranu je podle Ústavního soudu jedním ze základních znaků právního státu. Čl. 36 odst. 2 Listiny stanoví obecnou možnost přezkumu rozhodnutí orgánu veřejné správy soudem. Zákon sice může některá rozhodnutí vyloučit, avšak vždy musí být přezkoumatelná rozhodnutí, která se týkají základních lidských práv a svobod. 

Zásadní otázkou tak je, zda rozhodnutí o uložení kázeňského trestu pokuty je rozhodnutím, které se dotýká základních práv a svobod. Ústavní soud dovodil, že je tomu tak. Během výkonu trestu jsou odsouzení povinni podrobit se omezení práv a svobod, jejichž výkon je v rozporu s účelem trestu, nebo které nemohou být uplatněny vzhledem k výkonu trestu. Práva, kterých je odsouzený ve výkonu trestu zbaven, jsou taxativně vymezena zákonem.

Další omezení jsou již nad rámec omezení taxativně vypočtených v zákoně. Takovým dalším omezením může být i některé rozhodnutí o kázeňském trestu. Je jím například rozhodnutí, kterým je uložen kázeňský trest pokuty, neboť takové omezení se týká ústavně zaručeného práva vlastnit majetek. Proto takové rozhodnutí nemůže být vyloučeno ze soudního přezkumu.

Závěr

Věta druhá napadeného ustanovení § 52 odst. 4 zákona o výkonu trestu odnětí svobody je v rozporu s ústavním pořádkem, konkrétně s právem na přístup k soudu. Na základě výše uvedených důvodů je dle Ústavního soudu napadené ustanovení v rozporu s čl. 36 odst. 2 Listiny. Proto bylo návrhu v části vyhověno [4] a dnem vyhlášení nálezů ve Sbírce zákonů bylo zrušeno ustanovení § 52 odst. 4 věty druhé zákona o výkonu trestu odnětí svobody.

 

Poznámky

[1] Rozhodnutí ESLP ze dne, č. 5100/71, Engel a ostatní proti Nizozemsku.

[2] Nález Ústavního soudu ze dne 2. června 1999, Pl. ÚS 29/98.

[3] Nález Ústavního soudu ze dne 29. září 2010, Pl ÚS 32/08.

[4] Nedošlo ke zrušení celého odstavce, jak navrhoval NSS, ale pouze části tohoto odstavce.

Zdroje

Nález Ústavního soudu ze dne 27. července 2021, sp. zn. Pl. ÚS 112/20.

Ústavní soud. Ústavní soud zrušil ustanovení vylučující soudní přezkum rozhodnutí o uložení kázeňského trestu pokuty ve výkonu trestu odnětí svobody, 29. července 2021. [Tisková zpráva] (https://www.usoud.cz/aktualne/ustavni-soud-zrusil-ustanoveni-vylucujici-soudni-prezkum-rozhodnuti-o-ulozeni-kazenskeho-trestu-pokuty-ve-vykonu-trestu-odneti-svobody?fbclid=IwAR3uaK2D3QQW9EHf3v73qVhk1fJFBgNT8ltCNtmVDxXz6-3p7n-KC4gUlqE).

Zákon č. 169/1999 Sb. Zákon o výkonu trestu odnětí svobody a o změně některých souvisejících zákonů.

Fotografie

[1] Vězeň. Jedemann braucht Bargeld, autor: Kurt Stocker, 8. ledna 2021, zdroj: Flickr, CC BY 2.0, editace: ořez.