Salvadorský prezident Nayib Bukele dále upevňuje svou pozici. Zisk většiny v zákonodárném sboru, výměna soudců na Nejvyšším soudě a přijetí zákona, v jehož důsledku půjde do důchodu přes 200 soudců – to vše jsou změny, které ohrožují nezávislost soudní moci v Salvadoru.

Na konci srpna byly Legislativním shromážděním v Salvadoru schváleny dva zákony, které vedou k odchodu do důchodu soudců a státních zástupců, kteří dosáhli 60 let. Předpokládá se, že se tato změna dotkne přes 200 soudců z nynějších 700. Více než čtvrtina soudců tak může být nahrazena soudci, které vybere Nejvyšší soud.

Soudci Nejvyššího soudu však byli nedávno dosazeni Legislativním shromážděním, v němž má většinu křesel strana salvadorského prezidenta Nayiba Bukeleho. V důsledku toho dochází k přijímání opatření, která ohrožují nezávislost jak soudní moci, tak státních zástupců. Stanovení věkové hranice u nově přijímaných zákonů tak umožňuje vládě kontrolovat velký počet soudců na nižších soudech a státních zástupců na státních zastupitelstvích. Změna se dotkne všech soudců, kromě soudců Nejvyššího soudu.

Změna zákona

Hranice věku, kdy měl soudce odejít do důchodu, nebyla v minulosti pevně stanovena. Platilo, že soudci odcházeli po 35 letech výkonu funkce. Dle nového zákona lze v případě nutnosti funkční období soudců starších 60 let prodloužit z důvodu potřebnosti či jejich speciálního zaměření.

Stejně tak může nejvyšší státní zástupce prodloužit funkční období státních zástupců starších 60 let v případech jejich speciálního zaměření, případně když prodloužení uzná za vhodné. Vágní ustanovení však spíše přispívají k obavám, že taková prodloužení budou umožněna právě v případě soudců, kteří jsou věrní vládě. Je možné, že soudcům, kteří jsou považováni za nezávislé, prodloužení výkonu jejich funkce umožněno nebude.

Prezident Nayib Bukele

Prezident Nayib Bukele je ve své funkci od roku 2019. Od té doby soustavně útočí na demokratické instituce v zemi. Měl rovněž opakované neshody s Nejvyšším soudem a Nejvyšším státním zastupitelstvím. V době koronavirové krize veřejně zpochybňoval rozhodnutí Ústavní komory Nejvyššího soudu, Legislativní shromáždění pak ústavní soudce obviňovalo z bojkotu vládní strategie proti koronavirové pandemii. Během prezidentova působení dochází i k zastrašování aktivistů a novinářů.

Prezidentova strana Nuevas Ideas získala letos v únoru dvě třetiny křesel v Legislativním shromáždění. Je to poprvé za třicet let, kdy v zákonodárném sboru získala většinu právě prezidentova strana. Jeden z prvních kroků, který noví poslanci učinili, bylo nahrazení soudců Ústavní komory Nejvyššího soudu. Dále došlo k výměně nejvyššího státního zástupce.

Po netransparentním výběrovém řízení bylo koncem června nahrazeno pět soudců Nejvyššího soudu. Soudci, kterých se opatření dotklo, označili takový krok za neústavní a za útok na demokracii. Své místo museli opustit ihned a nově jmenované soudce doprovázela na jejich nová místa policejní eskorta.

Ohrožení nezávislosti soudní moci

Dle mezinárodních lidskoprávních standardů by Salvador měl zachovat nezávislost a nestrannost soudní moci. Ta je zakotvena v Základních zásadách OSN o nezávislosti soudní moci stejně jako ve Všeobecné chartě soudce přijaté Mezinárodní asociací soudců a Statutu Iberoamerického soudce. V těchto instrumentech je založen požadavek na striktní oddělení soudní moci od výkonné, odstranění nátlaku vyvíjeného na soudce v důsledku kterého by měli strach z opravdu nezávislého a nestranného rozhodování.

Stanovení věku odchodu do důchodu je všeobecně na uvážení jednotlivých vlád států. Pokud se ale ustanoví nově, pak dle výše zmíněné charty nemá působit retroaktivně. Obdobně se v minulosti vyjádřil i zvláštní zpravodaj OSN pro nezávislost soudců a právníků.

Prezidentův mandát je vykonáván po dobu pěti let a dle ústavy nesmí kandidovat znovu. Ústava totiž zakazuje kandidovat takovým uchazečům, kteří byli prezidentem během posledních šesti měsíců před začátkem prezidentova nového funkčního období. V září však Ústavní komora salvadorského Nejvyššího soudu nakázala Nejvyššímu volebnímu tribunálu tento zákaz zrušit. Dle opozice, lidskoprávních organizací i USA je takový krok neústavní. Bukele, ačkoliv zatím neoznámil opětovnou kandidaturu, by tak ve funkce mohl strávit dalších pět let.

 

Zdroje

Amnesty International. El Salvador: Human rights in danger. (2. května 2021)https://www.amnesty.org/en/latest/press-release/2021/05/el-salvador-los-derechos-humanos-estan-en-peligro.

Amnesty International. Nayib Bukele’s recipe for limiting the exercise of human rights. (19. července 2021) https://www.amnesty.org/en/latest/news/2021/07/receta-nayib-bukele-para-limitar-ejercicio-derechos-humanos.

Die Welt. El Salvador lawmakers sack top prosecutor, Supreme Court judges. (2. května 2021) https://www.dw.com/en/el-salvador-lawmakers-sack-top-prosecutor-supreme-court-judges/a-57406228.

Die Welt. US slams El Salvador's presidential reelection decision. (5. září 2021) https://www.dw.com/en/us-slams-el-salvadors-presidential-reelection-decision/a-59088499.

Human Rights Watch. El Salvador: New Laws Threaten Judicial Independence. (2. září 2021)https://www.hrw.org/news/2021/09/02/el-salvador-new-laws-threaten-judicial-independence.

Fotografie

[1] Salvadorský prezident Nayib Bukele. Presidente Bukele, autor: AndreX, 3. června 2019, zdroj: Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, editace: ořez.