Alexanda Kotey, bývalý člen teroristické skupiny mediálně přezdívané ‘The Beatles’, se v září tohoto roku doznal ke všem bodům obvinění, které proti němu vznesl americký federální soud. Jde o první případ, ve kterém je člen tzv. Islámského státu souzen v USA. Kotey čelí doživotnímu trestu odnětí svobody, rozsudek by měl být vynesen v březnu příštího roku.
V roce 2020 byli v americké Virginii obviněni bojovníci tzv. Islámského státu (IS), Alexanda Kotey a El Shefee Elsheikh. Oba obvinění patřili do čtyřčlenné teroristické skupiny, která během syrské občanské války operovala na území Sýrie. Alexanda Kotey byl obviněn celkem z osmi bodů obžaloby, včetně únosů amerických občanů, spiknutí za účelem vraždy či materiální podpory teroristů, vedoucí k zabití amerických, britských a japonských občanů. Ačkoliv se v říjnu minulého roku oba členové skupiny vyjádřili, že se cítí být nevinní, Kotey v září tohoto roku přiznal vinu a obžalobě přislíbil, že bude spolupracovat.
Podle amerického ministerstva spravedlnosti Kotey sloužil mezi lety 2012 a 2015 jako bojovník IS a byl přímo zapojen v únosech amerických novinářů Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa, a humanitárních pracovníků Petera Kassiga a Kayly Muellerové. Podle obžaloby Kotey dohlížel na zajaté oběti a vystavoval je fyzickému a psychickému týrání, nebo je nutil sledovat popravy dalších unesených západních novinářů a pracovníků. Mezi další oběti Koteyho a ostatních členů skupiny patří tři britští a dva japonští občané. Podle člena právního týmu obžaloby Raje Parekhiho čelil Kotey natolik nezvratným důkazům, že se sám rozhodl přiznat vinu a počítá s tím, že zbytek svého života stráví ve vězení.
Nechvalně proslulí teroristé s anglickým přízvukem
Čtyřčlenná teroristická skupina vstoupila do veřejného povědomí především v roce 2014, kdy její členové prováděli stětí hlav západních novinářů a humanitárních pracovníků. Popravy byly zachyceny na videa, která byla tzv. Islámským státem zveřejněná na internetu. Nejznámějším členem skupiny byl Mohamed Emwazi, kterému se také přezdívá „Jihadi John“, a který popravy prováděl. Emwazi byl v roce 2015 zabit v Sýrii leteckým útokem vedeným USA. Dalším členem ‘The Beatles’ byl Aine Lesley Davis, který byl v roce 2017 za příslušnost k teroristické skupině odsouzen v Turecku. Elsheihk a Kotey byli podle dokumentů obžaloby radikalizováni v Londýně, odkud se přesunuli bojovat do Sýrie. Všichni členové skupiny měli před odchodem do Sýrie britské občanství. To bylo oběma obžalovaným odebráno v roce 2018.
V roce 2018 byl zajat Kotey s Elsheikhem Syrskými demokratickými silami. Americká obžaloba v té době neměla dostatek důkazů pro zahájení soudního řízení, Kotey a Elsheikh byli proto umístěni do americké vazby v Iráku. Následně vyvstala otázka, zda budou členové skupiny souzeni v USA nebo ve Spojeném království. Po přijetí rozhodnutí, že bude soud probíhat v USA, začaly americké úřady úzce spolupracovat s britskými institucemi, které jim v roce 2020 poskytly důkazní materiály týkající se obou zatčených mužů. Téhož roku obvinilo USA Koteyho a Elsheikhema za únosy amerických občanů v Sýrii a podílu na jejich zabití, a přesunulo obviněné z Iráku do USA.
Koteyho trestní proces jako americký úspěch
Podle americké obžaloby může být Kotey po patnácti letech strávených ve vězení v USA přesunut do vězení ve Spojeném království, a to díky tomu, že spolupracoval s obžalobou. Mezi unesené oběti obžalovaného navíc patřili tři britští občané. Kotey se účastnil únosů britských humanitárních pracovníků Alana Henninga a Davida Hainese, což vedlo k jejich zabití. Třetím Britem, který byl unesen Koteym, je novinář John Cantlie, který je podle britské vlády stále držen v zajetí.
V soudní síni po slyšení s Alexandou Koteym vyslovila matka zavražděného novináře Jamese Foleyho svou vděčnost vůči americkému ministerstvu spravedlnosti za výjimečnou obžalobu. Během slyšení se také vyjádřil člen právního týmu obžaloby Raj Parekh: „Spravedlnost, férovost a lidskost, které se dostalo obžalovanému v USA, je v kontrastu s krutostí, nelidskostí a násilím, které propaguje teroristická skupina, k níž se hlásí. Dnes skrze hlasy a životy obětí promluvila spravedlnost, a jsou to právě tato slova, která budou rezonovat historií.“
Zdroje
BBC News. 2018. Who were the Islamic State group 'Beatles' cell?: https://www.bbc.com/news/world-middle-east-42993715.
BBC News. 2020. Islamic State group 'Beatles' plead not guilty over US hostage deaths: https://www.bbc.com/news/uk-54487370.
BBC News. 2020. UK sends US evidence on Islamic State 'Beatles': https://www.bbc.com/news/uk-54255869.
BBC News. 2021. Islamic State 'Beatle' Alexanda Kotey pleads guilty over US hostage deaths: https://www.bbc.com/news/world-us-canada-58427171.
Department of Justice, The United States. 2020. ISIS Militants Charged With Deaths Of Americans In Syria: https://www.justice.gov/opa/pr/isis-militants-charged-deaths-americans-syria.
Department of Justice, The United States. 2021. ISIS Militant Pleads Guilty to Role in Deaths of Four Americans in Syria: https://www.justice.gov/opa/pr/isis-militant-pleads-guilty-role-deaths-four-americans-syria.
Insider. 2017. British man linked to ISIS executioner 'Jihadi John' convicted in Turkey: https://www.businessinsider.com/ap-british-man-linked-to-jihadi-john-convicted-in-turkey-2017-5.
Jackman, Tom; Weiner, Rachel. ISIS militant admits involvement in torture, killings of American hostages. The Washington Post. 2021: https://www.washingtonpost.com/local/legal-issues/islamic-state-hostage-plea/2021/09/02/669d2b2c-0b56-11ec-9781-07796ffb56fe_story.html.
Wintour, Patrick. British Isis hostage John Cantlie still alive, UK government says. The Guardian. 2019: https://www.theguardian.com/world/2019/feb/05/british-isis-hostage-john-cantlie-still-alive-uk-government-says.
Fotografie
[1] Otec Kayly Muellerové, která byla unesena a později zabita IS. Carl Mueller, autor: Gage Skidmore, 29. října 2016, zdroj: Flickr, CC BY-SA 2.0, editace: ořez.