Parlament se bude muset dohodnout na nové úpravě voleb do Poslanecké sněmovny, k čemuž má asi 6 měsíců. Ústavní soud totiž v únoru tohoto roku rozhodoval o ústavní stížnosti skupiny senátorů, kterou se senátoři domáhali zrušení některých částí volebního zákona. V některých bodech Ústavní soud návrhu vyhověl. Jaká bude podoba podzimních voleb tohoto roku?

Návrh směřoval na zrušení D’Hondtovy volební formule [1] při současném rozdělení České republiky do 14 různě velkých volebních krajů a dále napadal uzavírací klauzule pro politické strany a hnutí kandidující v koalici [2]. Neústavnost je dle navrhovatelky (skupiny senátorů) spatřována v porušení principu rovného volebního práva a zásady poměrného zastoupení.

Ústavní soud dal částečně navrhovatelce za pravdu a zrušil přepočet hlasů dle D’Hondtovy metody. Zároveň však rozhodl ponechat rozdělení České republiky do 14 volebních krajů. Také u uzavíracích klauzulí bylo částečně vyhověno tím, že byla zrušena sčítací klauzule pro politické strany a hnutí v koalici. Koalice tak budou potřebovat 5 % hlasů, stejně jako samostatně kandidující strany. Hranice 5 % pro vstup do Poslanecké sněmovny naopak zrušena nebyla.

Odůvodnění nálezu

V nálezu je kladen důraz na hodnocení jednotlivých ustanovení volebního zákona ve vzájemném souhrnu a s ohledem na celý volební systém. Dle Ústavního soudu různá velikost volebních krajů nehraje takovou negativní roli přímo, nýbrž až poté, co nevyužité hlasy na úrovni volebního kraje propadají.

Zrušen byl proto způsob přepočtu hlasů pomocí D’Hondtovy formule, jelikož ve spojení s ostatními ustanoveními volebního zákona vytvářel nerovnost hlasů. Tím není vyloučeno, aby byla D’Hondtova formule opět zákonodárcem použita v rámci jiného – ústavně konformního – řešení.

Jako protiústavní byla vyhodnocena i sčítací klauzule, která stanovila pro koalice takové hranice pro vstup do Poslanecké sněmovny, že by na každou stranu v koalici muselo vyjít v průměru nejméně 5 % hlasů. Ústavní soud nevidí účel koalic jenom ve snaze získat více voličů, ale také v možnosti „podlézt“ hranici 5 %.

Současná úprava voleb totiž neumožňuje zjistit, která ze stran koalice by překonala výše zmiňovanou hranici a která ne. Nelze tak sčítací klauzuli zdůvodňovat nutností zisku alespoň 5 % každou ze stran koalice, když se přitom nedá z voleb vyčíst, kolik by která strana v koalici získala.

Odlišné stanovisko

Soudci Ludvík David, Jaroslav Fenyk, Josef Fiala a Radovan Suchánek uplatnili k nálezu společné odlišné stanovisko. Zaprvé vytýkají Ústavnímu soudu čas a způsob přijetí nálezu. Návrh byl předložen již před 3 lety a mohl se tak projednat dříve. Jako špatný způsob přijetí se jim jeví otálení soudce zpravodaje s předložením návrhu rozhodnutí plénu. Kvůli nevhodnému načasování vzniká obava z vyvolání nejistoty nejen u politických stran, ale i u občanů.

Dále se stanovisko zabývá otázkou, zda je opravdu stávající volební systém v rozporu rovností volebního práva. Poměrný systém nebude nikdy zcela dokonalý, ale dokud z něj není systém hybridní, s nímž Ústava nepočítá, je systém v pořádku. D’Hondtova metoda představuje přesný matematický přepočet a je tak v souladu se systémem poměrného zastoupení, nijak jej nepřekrucuje.

V souhrnu soudci netvrdí, že současná podoba volebního systému je ideální a nejspravedlivější. Pouze se domnívají, že ve svém celku není v rozporu s čl. 18 odst. 1 Ústavy, podle nějž se volby konají na základě rovného volebního práva podle zásad poměrného zastoupení.

Co se bude dít dál

Pavel Rychetský v následném rozboru nálezu pro Českou televizi vysvětlil, proč nebylo možné posunout účinnost nálezu na dobu po volbách 2020. Ústavní soud nemůže vyslovit, že volební zákon je protiústavní a současně říci, že dle něj lze ještě v nadcházejících volbách volit. Parlament tak bude muset nalézt shodu o podobě volebního zákona, a to nejpozději do srpna 2021, kdy končí lhůta pro podání kandidátské listiny.

Vyjádření premiéra Andreje Babiše

Premiér Andrej Babiš si myslí, že Ústavní soud aktivně vstupuje do politické soutěže a destabilizuje volební systém. Podle něho Ústavní soud způsobil to, že další vlády budou neakceschopné a sněmovna bude nefunkční. Babiš dále nařknul Pavla Rychetského, že není nestranný. Podle Babiše uzavřel Rychetský s hnutím STAN dohodu o kandidatuře na prezidenta v roce 2023.

Vyjádření Ústavního soudu k výrokům premiéra

Nařčení z ovlivňování politické situace v zemi Ústavní soud popřel s tím, že chrání Ústavu a její základní požadavek na ochranu ústavního principu rovnosti ve volebních procesech. Taktéž Ústavní soud vyvrátil všechny smyšlené výroky o Pavlu Rychetském.

Závěrem

Myslím si, že rozhodnutí přišlo později, než mělo. Parlament mohl získat více času pro přijetí nové úpravy. Pořád ale lze s trochou snahy vše stihnout, byť to bude pravděpodobně politicky složité. Určitě však nebyl rozhodnutím ohrožen volební systém, jak naznačoval Andrej Babiš.

 

Poznámky

[1] D’Hondtova formule spočívá v tom, že se počet hlasů pro každou stranu jednotlivě dělí postupně čísly s určité číselné řady, kdy počet vypočtených podílů je omezen počtem kandidátů této strany. Podíly se potom seřadí od nejvyššího po nejnižší a vytvoří se řada tolika podílů, kolik se v daném volebním obvodu rozděluje mandátů. Mandáty se přidělí stranám v pořadí, v jakém jsou seřazeny hodnoty jejich vypočtených podílů hlasů.

[2] Pokud se koalice skládá z 2 a více stran, musí pro vstup do Poslanecké sněmovny mít nejméně 10 %, 15 % a 20 % hlasů v závislosti na tom, kolik stran je v koalici.

Zdroje

Ústavní soud zrušil část volebního zákona pro porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících stran, usoud.cz. 3. února 2021. (https://www.usoud.cz/aktualne/ustavni-soud-zrusil-cast-volebniho-zakona-pro-poruseni-rovnosti-volebniho-prava-a-sanci-kandidujicich-stran).

Nález Ústavního soudu ze dne 3. února 2021, sp. zn. Pl. ÚS 44/17.

Vyjádření předsedy Ústavního soudu k aktuálním výrokům předsedy vlády, usoud.cz. 3. února 2021. (https://www.usoud.cz/aktualne/vyjadreni-predsedy-ustavniho-soudu-k-aktualnim-vyrokum-predsedy-vlady).

Hermeniculum: Institut populární ústavní hermeneutiky, 3. února 2021. (https://www.facebook.com/Hermeniculum/photos/a.118374026660169/218646956632875/?__cft__[0]=AZUuf6Gfl36MiG12qDw7RQgsWUc_dPADhaMo5SBOJjJj1KPW1by7jaFvhIFvnzINQcAMVr6pyqAhhi2pWkDO7lj34fr3IRXvPfVhN1eZ7Dj7WQUFTGm67HxlS5g-YT2Xks_6JLSWCP5mSbR-29VWJq_q&__tn__=EH-R).

DVTV. 3. února 2021. Živě: Andrej Babiš hodnotí rozhodnutí Ústavního soudu. Jakou změnu voleb navrhne ANO? (https://www.facebook.com/DVTV.cz/videos/733453497357790).

ČT24. 3. února 2021. ŽIVĚ: Ústavní soud zrušil část volebního zákona (https://www.facebook.com/CT24.cz/videos/2754206481560006).

Politologický klub FSV UK. 19. února 2021. ŽIVĚ: Volby v ohrožení? Debata o budoucnosti volebního systému (https://www.facebook.com/pkfsvuk/videos/427366245196557).

Fotografie

[1] Volební urna. Brno, volební urna k referendu 2016 (4664), autor: Martin Strachoň (Bazi), 7. října 2016, zdroj: Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, editace: ořez.