Investigativní práce světových médií odhalila, že vlády několika států světa zneužívaly technologie izraelské společnosti NSO Group za účelem špehování novinářů, lidskoprávních aktivistů i právníků.

Izraelský spyware

Špionážní program Pegasus má primárně sloužit vojenským, bezpečnostním a zpravodajským složkám v boji proti kriminalitě a terorismu. Alespoň tak si za ním stojí samotná izraelská vývojářská firma NSO Group. Nedávno však bylo na základě investigativní práce sedmnácti světových médií zjištěno, že byl software zneužíván hned několika vládami z celého světa za účelem špehování novinářů a lidskoprávních aktivistů, nebo také podnikatelů.

Pomocí systému Pegasus vlády infikovaly telefony a další zařízení opatřené operačním systémem iOS nebo Android a sledovaly veškerou komunikaci, která skrze daná zařízení probíhala. Jednoduše tak monitorovaly zprávy, emaily, odposlouchávaly hovory nebo mohly zobrazovat i fotografie a videa. Software také umožňuje nahrávat hovory, sledovat internetové vyhledávání dané osoby nebo skrytě zapnout kameru a mikrofon na infikovaném zařízení. Na základě provedené investigace bylo zjištěno, že bylo pomocí systému Pegasus špehováno minimálně padesát tisíc zařízení po celém světě.

Izraelský software Pegasus byl speciálně vyvinut tak, aby usnadňoval sledování obětí. Nenakazí tedy náhodná zařízení. Infikuje pouze zařízení vybraných jedinců, jejichž aktivity zajímají ty, kdo sedí na druhé straně obrazovky.

Novináři terčem špionáže světových vlád

Bylo zjištěno, že špionážní software využívaly vlády minimálně deseti zemí z celého světa. Řadí se mezi ně například Ázerbájdžán, Indie, Kazachstán, Mexiko, Maďarsko, Rwanda, nebo Saúdská Arábie. Na základě provedené investigace došlo navíc ke zjištění, že hlavním „terčem“ vlád, které špionážní program zneužívaly, byli nejčastěji novináři předních světových médií, jako je CNN, Times, Reuters, nebo El País, dále také právníci, kritici vlád a lidskoprávní aktivisté, ale i významní podnikatelé.

Podle serveru Investigace.cz byla největším klientem NSO Group mexická vláda. Právě ta měla podle získaných údajů přístup až k 15 tisícům telefonním číslům. Dlouhodobě byl odposloucháván například novinář Cecilio Pineda, a to konkrétně od roku 2017, který se zaměřoval na vztahy zkorumpovaných politiků s drogovými kartely. Pineda byl zavražděn několik týdnů poté, co se jeho telefonní číslo objevilo na zmíněném seznamu. 

Izraelská společnost NSO Group zveřejněné informace odmítla jako „lživá prohlášení“ o aktivitě svých klientů a nechala se slyšet, že své služby poskytuje výhradně vojenským, bezpečnostním a zpravodajským subjektům. Společnost dále uvedla, že před prodejem softwaru prověřuje, nakolik ctí druhá strana lidská práva. NSO Group se údajně bude nastalou situací zabývat.

Přestože to byl Pegasus, který se v poslední době dostal na hlavní strany světových médií, je důležité neopomenout skutečnost, že tento spyware není ojedinělým nástrojem tohoto druhu. Stovky dalších podobných špionážních programů fungují po celém světě a značná většina z nich se pohybuje v šedé zóně, kdy samotní uživatelé netuší, že je jejich zařízení „napadeno” spywarem. Opatrnost a obezřetnost v kyberprostoru je tak zcela klíčová.

 

Zdroje

Amnesty International. Massive data leak reveals Israeli NSO Group’s spyware used to target activists, journalists, and political leaders globally (18. července 2021) https://www.amnesty.org/en/latest/press-release/2021/07/the-pegasus-project/.

Investigace.cz. Zneužití softwaru Pegasus chtěli konkrétní lidé (22. července 2021) https://www.investigace.cz/zneuziti-softwaru-pegasus-chteli-konkretni-lide/.

Kopecká, Mahulena. Projekt Pegasus: Vlády po celém světě špehovaly novináře (19. července 2021) https://zpravy.tiscali.cz/projekt-pegasus-vlady-po-celem-svete-spehovaly-novinare-515188.

Pegg, David a Cutler, Sam. What is Pegasus spyware and how does it hack phones? (18. července 2021) https://www.theguardian.com/news/2021/jul/18/what-is-pegasus-spyware-and-how-does-it-hack-phones.

Seznam Zprávy. Vlády různých zemí špehovaly novináře. Na seznamu je i Maďarsko (18. července 2021) https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vlady-ruznych-zemi-pry-spehovaly-novinare-pomoci-programu-izraelske-firmy-170054?fbclid=IwAR1RPOLb9eMzw1Oi2_KbuzyyVD_1H8bS7cbihKZNrCpIBY_0PwiSRQ3Bq6g.

The Guardian. The Pegasus project part 1: an invitation to Paris (19. července 2021) https://www.theguardian.com/news/audio/2021/jul/19/the-pegasus-project-part-1-an-invitation-to-paris.

Fotografie

[1] Software Pegasus umožňuje špehovat mobilní zařízení, autor: bohed, 1. dubna 2014, zdroj: Pixabay, CC0, editace: ořez.