V červnu 2021 zaslal Výbor OSN proti mučení České republice seznam otázek, na který má česká vláda reagovat v rámci projednávání sedmé periodické zprávy o naplňování Úmluvy OSN proti mučení. Otázky se týkají např. podmínek ve věznicích pro mladistvé, přístupu vězňů k lékařské péči, ale i odškodnění obětí nucené sterilizace.
Výbor OSN proti mučení („Výbor“) byl v 80. letech založen jako orgán, jehož úkolem je dohlížet na dodržování Úmluvy proti mučení a jinému krutému, nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání („Úmluva“) ze strany členských států. Výbor má mj. i pravomoc projednávat individuální stížnosti na porušování Úmluvy ze strany konkrétního státu.
Členské státy mají každé čtyři roky povinnost předložit Výboru své periodické zprávy o naplňování Úmluvy. Výbor pak periodickou zprávu na svém zasedání projedná a dá členskému státu závěrečná doporučení.
Ještě před tímto projednáním si však Výbor vyžádá tzv. paralelní zprávy od nevládních organizací působících v konkrétním členském státě, popř. i od institucí na ochranu lidských práv (typicky od ombudsmana). Tyto paralelní zprávy tvoří podklad pro vytvoření seznamu otázek, který Výbor zašle vládě členského státu. Otázky by zástupci členského státu měli během projednávání periodické zprávy (popř. už písemně před ním) zodpovědět.
ČR má příští rok předložit sedmou periodickou zprávu
Své paralelní zprávy o naplňování Úmluvy v České republice Výboru zaslal veřejný ochránce práv a některé nevládní organizace (např. Evropské centrum pro práva Romů, Fórum pro lidská práva či Společnost na podporu lidí s mentálním postižením v ČR). Výsledný seznam otázek Výboru pro českou vládu z velké části reflektuje zprávy těchto organizací.
Výbor v dokumentu na úvod zdůrazňuje, že některá dřívější doporučení Česká republika stále nerealizovala, popř. je ve své legislativě reflektovala jen zčásti. Otázky se proto týkají velkého množství lidskoprávních témat, např. osobních prohlídek ve věznicích, při kterých se vězni musí svlékat, dále činů z nenávisti, ale i zacházení s pacienty v psychiatrických zařízeních.
Definice mučení
Výbor se v dokumentu dotazuje vlády, zda uvažuje o rozšíření definice mučení, kterou nyní obsahuje ustanovení § 149 trestního zákoníku, aby tato definice byla v souladu s čl. 1 Úmluvy. Současná definice v českém právním řádu totiž nepokrývá případy, kdy se mučení nedopouští sám veřejný činitel (např. policista), ale toto mučení „pouze“ podněcuje, popř. k němu dochází s jeho souhlasem.
Náklady trestního řízení proti mladistvým a vyslýchání dětí
Některé otázky ze seznamu směřují k oblasti trestního řízení proti mladistvým. Tak například se Výbor zajímá, zda Česká republika přijala nějaká opatření, aby mladiství nemuseli platit náklady své obhajoby, a to ani po svém případném odsouzení. Výbor zajímá také to, jestli právní řád České republiky zaručuje dětem mladším 15 let podezřelým ze spáchání činu jinak trestného bezplatné právní zastoupení, a to už během policejního výslechu.
Z paralelních zpráv nevládních organizací totiž vyplývá, že odsouzení mladiství vstupují do dospělosti často s dluhy, kterých nabyli tím, že jim stát sice během trestního řízení poskytl obhájce, avšak po skončení trestního řízení po mladistvých požadoval zaplacení nákladů trestního řízení. Dětem mladším 15 let pak stát vůbec negarantuje přítomnost obhájce při policejním výslechu v rámci vyšetřování (tzv. nutnou obhajobu) s poněkud právně-teoretickým odůvodněním, že děti nejsou trestně odpovědné a případné negativní důsledky plynoucí z vyšetřování (např. uložení ochranné výchovy ze strany soudu) jsou pouhou státní reakcí na jejich „problémové chování“, a tedy se nejedná o klasický trest jako v případě trestně-odpovědných pachatelů.
Institucionalizace psychiatrické péče a odškodňování obětí
Výbor se České republiky dotazuje i na to, zda učinila nějaké kroky k deinstitucionalizaci psychiatrické péče, tj. jak vláda podporuje zavádění alternativních způsobů léčby psychicky nemocných pacientů, aby tito nemuseli v tak velké míře pobývat na uzavřených odděleních psychiatrických léčeben. Výbor se rovněž ptá na zákaz využívání síťových lůžek při psychiatrické péči.
Výbor se zajímá i o kompenzace přiznávané obětem mučení a jejich rodinám, včetně mimosoudního odškodňování obětí nucené sterilizace. V neposlední řadě musí vláda Výboru poskytnout statistické informace o rasově motivovaném násilí a zločinech z nenávisti a odpovědět na otázku, zda Česká republika přijala opatření týkající se rasistického a xenofobního vyjadřování ze strany policistů při zadržování podezřelých.
Česká republika musí svou sedmou periodickou zprávu o naplňování Úmluvy předložit Výboru k projednání do května 2022. V rámci projednávání této zprávy by se k položeným otázkám měla vyjádřit.
Zdroje
OHCHR (2021). Fact Sheet No. 17, The Committee against Torture. (https://www.ohchr.org/Documents/Publications/FactSheet17en.pdf).
OHCHR (2021). Human Rights Treaty Bodies. (https://www2.ohchr.org/english/bodies/treaty/glossary.htm).
OHCHR (2021). List of Issues prior to reporting (LOIPR). (https://tbinternet.ohchr.org/_layouts/15/TreatyBodyExternal/Countries.aspx?CountryCode=CZE&Lang=EN).
Fotografie
[1] Výbor se zajímá o psychiatrickou péči v ČR. PLHoB, autor: PLHoB, 11. srpna 2009, zdroj: Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0, editace: ořez.