Od roku 2019 působí na území Sýrie nový Vyšetřovací a identifikační tým, který má za úkol vyšetřovat útoky chemickými zbraněmi a určit jejich původce. V dubnu tohoto roku vydal tým první zprávu, jež potvrzuje použití chemických zbraní ve městě Ltamenah v Sýrii v roce 2017.

Specializovaný Vyšetřovací a identifikační tým (Investigation and Identification Team, dále IIT) byl založen v roce 2018 technickým sekretariátem Organizace pro zákaz chemických zbraní (Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons, dále OPCW), pod který také spadá. Od roku 2019 IIT vyšetřuje případy chemických útoků na území Syrské arabské republiky a snaží se identifikovat jejich původce. IIT vyšetřuje případy, u kterých bylo Vyšetřovací misí OPCW určeno, že došlo k možnému použití chemických zbraní. Zkoumá také incidenty, ve kterých Společný vyšetřovací mechanismus OPCW a OSN fungující do roku 2017 nedokázal určit pachatele.

IIT vede koordinátor Santiago Oñate Laborde. Byl jmenován generálním ředitelem OPCW Fernandem Ariem, jemuž je tým podřízen. Pravidelné zprávy IIT jsou směřovány Výkonné radě OPCW a generálnímu tajemníkovi OSN pro případná posouzení.  

Útoky chemickými zbraněmi z roku 2017 potvrzeny

Vyšetřovací tým letos v dubnu vydal svou první zprávu, která potvrzuje použití chemických zbraní v březnu 2017 vládními vzdušnými silami v oblasti Ltamenah v Sýrii. Jedná se o rozsáhlou studii založenou na rozhovorech s osobami přítomnými útoku, analýze vzorků, zdravotnické dokumentaci a přezkumu fotografií včetně satelitních snímků. Tým své vyšetřování dále opíral o zprávy vydané Vyšetřovací misí OPCW a o materiály, které poskytl Technický sekretariát OPCW na území Sýrie.

V rámci vyšetřovaných událostí se první útok udál 24. března 2017, kdy byla syrským letectvem shozena bomba obsahující sarin. Zasaženo bylo minimálně šestnáct osob, které musely být hospitalizovány a mezi kterými byli jak osoby účastnící se bojů, tak civilisté.

Druhý incident se stal o den později, kdy došlo k útoku chlorem na nemocnici v Ltamenah. Chemická zbraň zasáhla minimálně třicet osob. Třetí útok, kterému se letos uveřejněná zpráva věnuje, byl proveden 30. března 2017, kdy byla opět shozena bomba se sarinem v Ltamenah, přičemž zasaženo bylo minimálně šedesát osob.

I přes vydanou zprávu, ve které IIT potvrzuje použití chemických zbraní syrskými vzdušnými silami, generální ředitel OPCW Fernando Arias zdůrazňuje, že IIT je pouze vyšetřovací tým. Nemůže tedy vydat konečné rozhodnutí, zda Syrská arabská republika porušila či neporušila Úmluvu o zákazu chemických zbraních (Chemical Weapons Convention, dále CWC nebo Úmluva), k jejímuž dodržování se zavázala. Podle generálního ředitele OPCW leží odpovědnost za další rozhodování a nakládání s tímto zjištěním na Výkonné radě OPCW, skupinách států, které CWC ratifikovaly, na generálním tajemníkovi OSN a na mezinárodním společenství.

Stálý zástupce Sýrie u OPCW Bassam Sabbagh vydal prohlášení, ve kterém odmítá výsledek šetření, nazývá ho selháním a tvrdí, že Syrská arabská republika zničila všechny chemické zbraně, které vlastnila.

Sýrie od roku 2013 pod hledáčkem

Důvodem, proč na území Sýrie působí Vyšetřovací a identifikační tým, je skutečnost, že je Sýrie smluvní stranou CWC. Tato Úmluva vešla v platnost v roce 1997 a její smluvní strany se zavázaly, že na jejich území nebude docházet k vyvíjení, uchovávání a používání chemických zbraní. Zároveň mají tyto státy své stávající chemické zásoby zničit. CWC zatím podepsalo na 193 států. OPCW uvádí, že k dnešnímu dni bylo zničeno již 98 % chemické munice po celém světě.

Od roku 2013, kdy Sýrie podepsala a ratifikovala CWC, v Sýrii působilo či působí více misí, které kontrolují, zda dochází k jejímu naplňování. Úmluva dává mimo jiné právo OPCW kdykoli zahájit náhodné kontroly na území smluvních států, tedy i Sýrie. Syrská arabská republika tedy tímto krokem umožnila mezinárodnímu společenství uvedené incidenty vyšetřovat.

Bezprostředně po připojení se Sýrie k CWC byla v roce 2013 ustavena Společná mise OPCW a OSN, která měla za úkol dohlížet na včasné a bezpečné odstranění chemických zbraní na syrském území. O rok později byl Radou bezpečnosti OSN založen výše zmíněný Společný vyšetřovací mechanismus OPCW - OSN (Joint Investigative Mechanism, dále JIM), který byl předchůdcem nynějšího IIT a jehož činnost byla z důvodu neprodloužení mandátu ukončena v roce 2017. JIM, stejně jako IIT, vyšetřoval případy útoků chemickými zbraněmi předložené Vyšetřovací misí OPCW a určoval jejich původce. Samotná Vyšetřovací mise OPCW vznikla v roce 2014 kvůli vyvstávajícím podezřením na používání chlóru v Sýrii a funguje i nadále.

Budou viníci v budoucnu souzeni?

V souvislosti s novým vyšetřovacím týmem je namístě zmínit také Mezinárodní, nestranný a nezávislý mechanismus (International, Impartial and Independent Mechanism, dále IIIM), který byl založen v roce 2017 Valným shromážděním OSN.

IIIM má za úkol shromažďovat a prověřovat důkazy o případech porušování mezinárodního humanitárního práva a lidských práv, které se staly na území Sýrie od března 2011. IIIM má tímto způsobem vytvářet dokumenty, které budou moci sloužit soudům jako důkazy a jejichž účelem je napomoci spravedlivému a nezávislému trestnímu řízení.[1]

Vznik IIT i IIIM v posledních třech letech je krokem nejen praktickým, ale i symbolickým. Mezinárodní společenství tímto dává najevo, že hrubé porušování lidských práv a mezinárodního práva v rámci ozbrojeného konfliktu nezůstane bez odezvy. Je to zároveň důležitý krok směrem k osobám, které se staly obětí zločinů proti lidskosti a válečných zločinů a které na spravedlnost stále pouze čekají. IIT tak usiluje o identifikaci viníků chemických útoků, zatímco IIIM se zaměřuje na shromažďování důkazů nejrůznějších zločinů pro případ budoucích soudních procesů. Díky jejich působení možná v budoucnu viníci ponesou odpovědnost za své činy před soudem, a oběti a jejich příbuzní tak alespoň částečně dosáhnou spravedlnosti.

Poznámky

[1] Více o IIIM viz článek Tomáše Münzbergera v tomto čísle Bulletinu lidských práv.

Zdroje

Mezinárodní, nestranný a nezávislý mechanismus. Terms of Reference of IIIM: https://iiim.un.org/terms-of-reference-of-iiim/

Organizace pro zákaz chemických zbraní. 2014. OPCW-UN Joint Mission Draws to a Close:  https://www.opcw.org/media-centre/news/2014/10/opcw-un-joint-mission-draws-close

Organizace pro zákaz chemických zbraní. 2020. Chemical Weapons Convention: https://www.opcw.org/chemical-weapons-convention

Organizace pro zákaz chemických zbraní. 2020. OPCW Releases First Report by Investigation and Identification Team. Haag, Nizozemsko: https://www.opcw.org/media-centre/news/2020/04/opcw-releases-first-report-investigation-and-identification-team

Organizace pro zákaz chemických zbraní. 2020. Syrian Arab Republic: Statement by H.E. Ambassador Bassam Sabbagh Permanent Representative of the Syrian Arab Republic to the OPCW on the First Report of the OPCW Investigation and Identification Team Issued on 8 April 2020: https://www.opcw.org/sites/default/files/documents/2020/06/ec94nat05%28…

Organizace pro zákaz chemických zbraní. Fact-Finding Mission: https://www.opcw.org/fact-finding-mission

Fotografie

[1]  Inspektoři OPCW na výcviku v terénu. OPCW in the field, autor: OPCW, 26. března 2010, zdroj: Flickr, CC BY-NC 2.0, editace: ořez.