V úvodním článku našeho Bulletinu Michaela Stenzelová a Kristýna Zábojníková informují o národní pozici k aplikaci mezinárodního práva v kyberprostoru, kterou v dubnu tohoto roku zveřejnila Česká republika. V článku se dozvíte o postoji České republiky k aplikaci mezinárodního práva veřejného v kybernetickém prostoru, nebo proč je poziční dokument tolik významný pro ČR i mezinárodní komunitu. Autorky se také věnují tématu ochrany a dodržování lidských práv v kyberprostoru, k němuž se vyjadřuje i samotný poziční dokument.

V sekci Mezinárodní trestní spravedlnost Adéla Čapková analyzuje proces týkající se zločinů v Guineji, spáchaných v roce 2009 v rámci tzv. Guinejského masakru. Byla tato událost zločinem proti lidskosti? Klára Popelková se ve svém článku věnuje zatykačům na vysoce postavené představitele Hamásu i Izraele, o které žádá prokurátor Mezinárodního trestního soudu.

Natália Hamadejová z evropské sekce rozebírá rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) týkající se systematického porušování lidských práv na Krymu. Soud ve svém rozhodnutí Ukrajina proti Rusku z června tohoto roku rozhodl, že Rusko na Krymu systematicky porušuje lidská práva. Sára Aiblová taktéž zůstává u ESLP a ve svém článku analyzuje případ Z. proti České republice. Případ odhalil zásadní nedostatky v ochraně obětí sexuálního násilí, a protože je rozhodnutí pro ČR závazné, mělo by v budoucnu vést k účinnějšímu stíhání sexuálních trestných činů.

V sekci Mezinárodní politika, byznys a lidská práva se Daniela Skácelíková věnuje tzv. zvýšené náležité péči, které by měly soukromé společnosti dodržovat v ozbrojených konfliktech, které však často přináší složitá rozhodování v nejednoznačných situacích. V aktualitách z pera Karin Liškové nechybí pozitivní zpráva, že Thajsko se stane první zemí jihovýchodní Asie, která zlegalizuje manželství pro stejnopohlavní páry.

Jakub Dubják z české sekce i nadále informuje o případu údajného mučení vězenkyně ve Věznici Světlá nad Sázavou. Má případ nějakou odezvu na poli preventivních opatření v dotčené věznici? Barbora Headlandová se ve svém článku věnuje rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ve věci odškodňování protiprávních sterilizací. Jakým způsobem Soud upřesnil nový postup Ministerstva zdravotnictví? Anna Pěničková se dále věnuje rozhodnutí Ústavního soudu z června tohoto roku týkající se zrušení odložení kauzy v případu Feri.